+ Yorum Gönder
İslamda Namaz ve Hanefi Mezhebinde Namaz Kategorisinden Hanefi Mezhebine Göre Tesbihat Farzdan Hemen Sonra Yapılabilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. musab
  Hadis Öğrencisi
  Reklam

  Hanefi Mezhebine Göre Tesbihat Farzdan Hemen Sonra Yapılabilir mi?

  Reklam

  Hanefi Mezhebine Göre Tesbihat Farzdan Hemen Sonra Yapılabilir mi? Mumsema Hanefi Mezhebine göre tesbihatı farzdan sonra yapıp,farz namazla sünnet namaz arasına fasıla koymak tenzihen mekruhtur.(Abdurrahman Ceziri de yazdığına göre) Allahumme entes selam ...duasını okumakda sakınca yoktur.

  Yanılmıyorsam Reddül Muhtar'da yazılana göre kişi tesbihatı farzdan sonra yapar,sonra sünneti kılarsa sünnet namazı yerinde kılmamış olur ve o sünnet namazı iade etmesi gerekir yazıyor.

  Peygamberimiz farz namazdan sonra 33 defa subhanallah,33 elhamdülillah,33 allahu ekber derdi tarzındaki hadisleri şöyle yorumluyorlar;son sünnetten sonraki namaz aynı farzdan sonraki namaz gibidir.O namazlar bir bütündür.Ayrılamaz.Yani farzdan sonra şunları şunları okurdu hadislerini son sünnetten sonra okurdu olarak yorumluyorlar.Peygamberimiz farzdan sonra allahumme... duasını okuyacak kadar oturur,sonra hemen kalkar sünnet namazı kılarmış.Bu görüşe katılmıyorum.Peygamberimiz kaç defa mescidde nafile namaz kılmış da hemen sünnet namazı kılardı diyorlar.

  Hanefi Mezhebi bu görüşüyle diğer 3 mezhebe muhalif oluyor.

  Not:Hanefi Mezhebinin ilk dönem müctehidleri bu konuda ne demiş bilmiyorum.

 2. EHLİMAN
  Kıdemli Üye

  Cevap: Hanefi Mezhebine Göre Tesbihat Farzdan Hemen Sonra Yapılabilir mi?


  Reklam


  Genellikle namaz bittikten sonra tesbihat yapılmaktadır.Fakat farz namazlarından sonra yapıp ara vermek ve ondan sonra da namaz kılmakta bir sakınca görülmemektedir.Önemli olan vaktin çıkmadan hemen namazların kılınmasıdır.

+ Yorum Gönder
farzdan sonra tesbihat