+ Yorum Gönder
İslamda Namaz ve Hanefi Mezhebinde Namaz Kategorisinden Hanefi Mezhebinde Cemaatle Namaz Kılarken Besmele Çekilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. musab
  Hadis Öğrencisi
  Reklam

  Hanefi Mezhebinde Cemaatle Namaz Kılarken Besmele Çekilir mi?

  Reklam

  Hanefi Mezhebinde Cemaatle Namaz Kılarken Besmele Çekilir mi? Mumsema Ben bu konuyu, daha önce açmış olduğum başlıklarda birkaç kez bahsettim.Ama sırf bu konuyla ilgili başlık açmak istedim.Çünkü her zaman ya sağımdaki kişinin,ya da solumdaki kişinin imama uymuşken besmele çektiğini duyuyorum ve insanlar bu konuda Mezhebinin görüşünü öğrensinler istiyorum.

  Hanefi Mezhebine göre imama uyduğumuzda sadece subhaneke okuruz sonra susarız diye en basit namaz kitaplarında bile yazar.Besmele çeken kişiye sorduğumuzda sadece subhaneke okuruz diye kendisi bile söyler.Ama ne hikmetse besmele çeker.Herhalde her işe başlarken Allah'ın adını anmak gerekir diyerekten böyle yapıyorlar.Ama ibadetlerde kendi kafamıza göre iş yapamayız.Ben babamdan böyle gördüm babam ayrıca imamdır vs.demek çok yanlış bir savunma şekli.Bu din anadan,babadan görerek öğrenilmez.


  Hanefi Mezhebinde hiçbir müctehid ,imama uyan besmele çeker dememişir.Çekilir diyen müctehid olsa hadi onların görüşüne göre amel ediyorlar diyeceğim ama hiçkimse dememiştir.Çekilir diyen varsa kaynak göstersin,bende kabul edeyim.Ebu Yusuf 1.rekatta euzu çekilir der,ama o bile 2.rekatta,3.rekatta,4.rekatta besmele çekilir demez.Ayrıca Ebu Yusuf 1.rekatta euzu çeker der,besmele çeker demez.Çünkü euzu subhaneke gibidir,senadır.Duadır.Besmele ise öyle değildir.

  Hanefi Mezhebinde imama uyan besmele çekebilir diyen, sadece İmam Muhammed olabilir.Çünkü İmam Muhammed derki,sessiz kıraatli namazlarda cemaatin de kıraat yapması caizdir.Ama cemaatin okuması müstehap ya da sünnet değildir.Sadece caizdir.

 2. EHLİMAN
  Kıdemli Üye

  Cevap: Hanefi Mezhebinde Cemaatle Namaz Kılarken Besmele Çekilir mi?


  Reklam


  Hanefi mezhebine göre cemaatle namaz kılan kimse sübhaneke duasını okur ve susar.Yani Besmele çekmez.İmama uyar ve okunan Kuranı Kerim ayetlerini dinler.Tamamen hocanın kontrolünde namazını ifa eder.

 3. Misafir
  Kardesim cok saol yaa 1-2 sitede euzu besmele cekilir yaziyor bazilarinda yazmiyor. Valla kildiim namazdan suphe ediyordum saolasin icim rahatladi dogrsunu yapiyormusum

 4. Misafir
  Hocam diyanetin kitabinda bile euzü besmele çekilir yaziyor bu nasıl oluyor

  Diyanetin kitabinda okunur yazıyor euzu besmele okunmaz diye nerde yazıyor

 5. arifselim
  Yönetici
  Cemaatle namaz kılan kişi euzu besmele çekmez. Ama tek başına namaz kılan kimse ilk rekatta euzu besmele çekmesi ve diğer rekatlarda ise besmele çekmesi sünnettir.

+ Yorum Gönder
imama uyan kişi besmele çeker mi,  cemaatle namaz kılarken sübhanekeyi okuduktan sonra euzü besmele çekilir mi,  cemaatle namaz kılarken her rekatta besmele çekilir mi,  her rekatda euzu besmele,  cuma namazında İmam farzı kıldırırken besmele sesli çekmek iyi mi,  farz namazlarda besmele