Hanefi Mezhebine Göre Okulda,İş Yerinde Cuma Namazı Kılabilir miyiz?

5 üzerinden 4.50 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  musab Hadis Öğrencisi
     

  Hanefi Mezhebine Göre Okulda,İş Yerinde Cuma Namazı Kılabilir miyiz?

  Hanefi Mezhebi,diğer Dört Mezhebin şart saymadığı iki meseleye şart der.


  *Cuma kıldıracak olan kişi ya devlet başkanı olacak ya da onun izin verdiği birisi olacak.Günümüzdeki imamlar da izinli olmuş oluyor.

  *Cuma namazı kılınacak olan yerin herkese açık olması lazım.


  Şimdi soruya bu iki şartı göz önünde bulundurarak cevap vermeye çalışayım;

  Hanefi Mezhebine göre evde,iş yerinde vs.yerlerde cuma kılınmaz.Bu iki sebepledir.

  Birincisi;Böyle bir yerde cuma namazı kılacağımızda imam devlet başkanı veya vekili değil

  İkincisi;İş yeri ya da okul herkese açık değil.Elini sallayan okula veya iş yerine girebiliyor mu?  SONUÇ:Hanefi Mezhebinde evde,okulda,iş yerinde cuma kılmak caiz değildir.Ama bazı iş yerlerinin mescitlerinde cuma namazı kılındığını biliyorum.Ben direk bu caiz değildir,olmaz demiyorum.Çünkü cumhur bu iki meseleye şart demez ve burda zaruri durum söz konusu olabilir.

  Ben şunu diyorum;Eğer çalışanların camiye cuma namazı için gitmeleri imkansızsa mescitte kılsınlar.Ama eğer öğle arası 1 saatse,cami yakınsa,camiye gidilip gelindiğinde hayli hayli mesaiye yetişilebiliyorsa (Farzdan sonraki sünnet namazlar,zuhri ahir kılınmadan) camiye gitmeleri gerekir.


  Bu yazıyı yazarken hükümler için Vehbe Zuhayliyi kullandım.Direk sayfa,cilt vermiyorum çünkü hükümler dışındaki yorumlar bana ait.Yaptığım yorumlar da sanki kitaptanmış gibi algılansın istemedim.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  EHLİMAN Kıdemli Üye

  Cevap: Hanefi Mezhebine Göre Okulda,İş Yerinde Cuma Namazı Kılabilir miyiz?

  Cuma namazları camilerde mescitlerde kılınmalıdır.Hanefi mezhebine göre Cuma namazı kılınacak yerin herkese açık bir yer olması gerekmektedir.Buna dayanarak başka yerlerde kılınması doğru olmaz.


+ Yorum Gönder