Dua ve ibadetin verdiği sağlık açısından faydasını başkasından öğrenmek 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  Kendinibulanadam Üye
  Kendinibulanadam
  Üye

  Üye No: 119129
  Mesaj Sayısı: 114
  Tecrübe Puanı: 2

  Dua ve ibadetin verdiği sağlık açısından faydasını başkasından öğrenmek


  İnsanların pek çoğu belirli ayet, dua, salevat gibi belirli ibadetleri belirli sayı ve sıralar ile okumakla fayda görebilirler.Eğer kendi tesbiti ise bu ibadet şekli bu ibadet biçiminin kendisi ve başkasına sağladığı fayda başka kişilere, "bu ibadet iyi geliyor ve rahatsızlıklar iyileşiyor yada ben kendim iyileştim."demesi durumunda, hem kendine hem kendinden öğrenene faydanın yitirilmesi mümkün olabilir.Bu nedenle bir ibadetin sağlık etkisi açık biçimde söylenmemelidir.Sadece fazileti yazılabilir.Ama etkisi açık bir biçimde dile getirilmez.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Kendinibulanadam Üye
  Kendinibulanadam
  Üye

  Üye No: 119129
  Mesaj Sayısı: 114
  Tecrübe Puanı: 2

  Yorum: Dua ve ibadetin verdiği sağlık açısından faydasını başkasından öğrenmek


  Kuran'da şifa vardır.Hangi ayetler okunacak, kaç kez okunacak ve şifa verecek bunlar insanlara iletilebilir.Hem bu gün hem yarın için bu bilgilerin korunması ve paylaşılması çok sevaplıdır.Ama insanlar cin ve şeytanın kurduğu büyük hatalara, tuzaklara düşüyorlar.Bazen mübah olmayan tedavi uyguluyorlar,bazen ise iyileşen hastalıkların ismini söylüyorlar.Bunun daha ötesinde iyileşen insanlar olduğunu söylüyor ve örnek gösteriyorlar iyi olan insanlar olduğu konusunda.Ama bu çok yanlış.Çünkü dini yönden delil sayılacağı için, şifa söz konusu olmaz açıkça şifa verdiği bilinen dua ve ayet olduğu söylenirse.Bir kişi şifa duasının hangi rahatsızlığı iyi ettiği ve daha önce başka kişileri iyi edip etmediğini bilmemelidir.Sadece iman etmeli ve şifayı, Allah'tan dilemelidir.


 3. 3
  Omer Faruk Devamlı Üye
  Omer Faruk
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üye No: 115673
  Mesaj Sayısı: 1,700
  Tecrübe Puanı: 18

  Yorum: Dua ve ibadetin verdiği sağlık açısından faydasını başkasından öğrenmek


  Sana selam olsun güzel kardeşim,

  Alıntı
  Kuran'da şifa vardır.Hangi ayetler okunacak, kaç kez okunacak ve şifa verecek bunlar insanlara iletilebilir
  Şifa veren dua olmaz. Yani dualar yalnızca fiili dualar (bedenle alınan tedbirler)dan sonra fayda verir. Allah'ın Rasulü bütün işlerinde en ince ayrıntısına kadar planlar insan olarak yapacağı hiçbir şey kalmayınca dua ederdi.

  Örneğin; Bedir savaşında bütün tedbirleri aldı, sahabesiyle istişare etti. Kendi verdiği kararı, sahabenin tavsiyesiyle değiştirdi ama hiçbir zaman sahabeye "sırlı bir dua önermedi". Bize gelen rivayetlere göre Rasulullah'ın aldığı bütün tedbirlerden sonra şöyle dua ettiğini görüyoruz:

  ""Allah'ım! Bu bir avuç mücâhidi helâk edersen, artık sana yeryüzünde ibâdet edecek kimse kalmaz!"

  Ne kadar basit ve sade bir dua değil mi? Ama samimi tedbirler olduğu zaman bu dua, herşeyi hazır bir arabayı çalıştırmaya benzer. Dolayısıyla piyasada gezen "şuna iyi gelen dua, buna iyi gelen dua" gibi sihirli dualar RAsulullah'ın hayatında hiç olmamıştır. Rasulullah'tan gelen rivayetlerin maalesef hepsi de zayıf ya da uydurma rivayetlerdir.

  Tıpta sizin söylediğiniz etkiye "plasebo" etkisi deniyor. Yani bir kişinin müslüman olup olmaması farketmeden psikolojik olarak iyileşmesi anlamında kullanılıyor. Plasebo aslında kimyasal özelliği olmayan "sahte" ilaçtır. Hasta bunu bilmez ve çok etkili olduğu düşüncesiyle bu ilacı alır ve psikolojik olarak iyileşir. Dolayısıyla bu sırlı bir şifa değil, kişinin doğasında olan Allah'ın verdiği bir kuvvedir, vesselam!!!


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Dua ve ibadetin verdiği sağlık açısından faydasını başkasından öğrenmek


  Sırrı anlatan bir daha yaşayamaz derken, basiret gözü ile görülen olaylar kasıt edilir.Yani kalp gözü ile gördüğünüz olaylar anlatılmamalıdır.


 6. 5
  Kendinibulanadam Üye
  Kendinibulanadam
  Üye

  Üye No: 119129
  Mesaj Sayısı: 114
  Tecrübe Puanı: 2

  Bu konu sakıncalı bir konu oldu.İptal edin kaldırın.


+ Yorum Gönder