5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
 1. 1
  Misafir
     

  Akika kurbanı ve Adak kurbanı hakkında bilgi

  Akika kurbanı ve Adak kurbanı hakkında bilgi ve aranan şartlar neler olduğu hakkında bilgiler paylaşabilir misiniz ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Hoca Moderatör

  Cevap: Akika kurbanı ve Adak kurbanı hakkında bilgi

  Akika kurbanı ve Adak kurbanı hakkında bilgi


  AKÎKA


  Yeni doğan çocuğun başındaki saça Arapça'da akîka denir. Istılahta ise, yeni doğan çocuk için kesilen şükür kurbanına verilen isimdir. Akîka kurbanı kesildiği gün çocuğun saçı da tıraş edildiğinden bu isim verilmiştir.

  Malikî, Hanbelî ve Şafiîlere göre akîka kurbanı kesmek sünnettir. Hanefîlere göre ise mubah, bir rivâyete göre de menduptur. Akîka kurbanının, çocuğun doğumunun yedinci günü kesilmesi, aynı gün saçlarının tıraş edilerek çocuğa isim konması ve kesilen saçın ağırlığınca altın veya gümüş sadaka olarak dağıtılması müstehaptır.

  Akîka kurbanı, koyundan olabileceği gibi, sığır ve deveden de olabilir. Kurban edilecek hayvanda bulunması gereken şartlar, etinin kimlere verilebileceği ve kimler tarafından yenilebileceği, kurban bayramında kesilen kurban gibidir. (İ.P.)


  ADAK (Nezir)


  Adak, dinen mükellef olmadığı halde, kişinin farz veya vacip türünden bir ibadeti yapacağına dair Allâh'a söz vermesine denir. Adak, ferdin, arzu ettiğine kavuşmak, korktuğundan sakınmak hususunda Allâh'ın yardım ve desteğini sağlamak amacıyla, kendiliğinden birtakım dinî mükellefiyetler altına girmesi olarak yorumlanabilir. Bu nedenle, adak hemen hemen bütün dinlerde değişik şekillerde bulunmaktadır.

  Bir adağın dinen geçerli olabilmesi için, adakta bulunan şahsın, akıllı, buluğ çağına erişmiş ve Müslüman olması gerekir. Ayrıca adanan şeyin, gerçekte mümkün, dinen de makbul ve meşru olması, namaz, oruç, hac, kurban, sadaka gibi farz veya vacip ibadetler cinsinden olması gerekir. Türbelere mum yakma, bez bağlama, horoz kesme, şeker ve helva dağıtma şeklinde yapılan adaklar geçersizdir.

  Şartlarına uygun olarak yapılan adağın yerine getirilmesi vaciptir. Adaklarda, belli bir mekânı, malı veya fakiri zikretmiş olma bağlayıcı değildir. Aslolan o ibadetin yerine getirilmesidir. (İ.P.)


 3. 3
  Misafir

  Cevap: Akika kurbanı ve Adak kurbanı hakkında bilgi

  biz akika kurbanı kestık dağıtıktan sonra bıze kalan kısmı et dinnensın dıye bıraktık bıyere ama maalesef et koktu ve yiyemeden attık sızce kestıgımız akıka kurbanı yınede kabul olur mu gercı ALLAH bılır ama ben yınede sormak istedim yanıtlarsanız teşekkür ederım


 4. Reklam

+ Yorum Gönder