Hanefi bayan bir alevi gençle evlenebilir mi caiz midir bilgi verir misiniz? 5 üzerinden 3.78 | Toplam : 68 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hanefi bayan bir alevi gençle evlenebilir mi caiz midir bilgi verir misiniz?


  S.A. lütfen bana yardim edin ben hanefi mezhebindenim ve bir alevi genci seviyorum oda beni seviyor evlenmek istiyor .kendisi bana arap alevisi oldugunu ama hanefi oldugunu söylüyor.benim bu konuda yani alevilik konusunda hic bir bilgim yok .bir birimizi cok seviyoruz.benim sorum ikimizin evlenmesinde dinen bir sakincasi var mi??? alevi gencle hanefi bir bayan evlene bilir mi??? ne olur bana ALLAH RIZASI ICIN CABUK CEVAP VERIM DÜSÜNMEKTEN BUNALIMA GIRDIM SIZDEN GELEN CEVABA GÖRE HAREKET ETMEK ISTIYORUM GÜNAH ISLEMEKTEN COK KORKUYORUM .ALLAH SIZLERDEN RAZI OLSUN CEVAPLARINIZ ICIN .

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Desert Rose Kıdemli Üye
  Desert Rose
  Kıdemli Üye
  Desert Rose - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 11,267
  Tecrübe Puanı: 163

  Cevap: Hanefi bayan bir alevi gençle evlenebilir mi caiz midir bilgi verir misiniz?  Müslüman bir hanım ancak Müslüman bir kimse ile evlenebileceğinden önce Müslümanı tanıtmamız lazımdır. Müslüman, İslâm dininin bütün kesin hükümlerini kabul edip hiç birisini reddetmeyen kimsedir. Yani namaz, oruç, zekât, hac, abdest, gusül ve benzeri emirleriyle; zina, içki, faiz ve benzeri nehiyleri kabul edip onlara inanan kimsedir. Ama zikredilen şeylerin tümünü veya bir kısmını kabul etmeyen kimse Müslüman sayılmadığı gibi onunla evlenmek de caiz değildir. Evlenme vaki olduğu takdirde evlilik hayatı gayri meşrudur. Bunun adı ister Sünni olsun, ister Şii olsun fark etmez.

  Demek ki evlenmenin ölçüsü İslâm'dır. Maalesef bugün yurt içinde veya dışında birçok Müslüman hanım, durumu sormadan ve İslâm'ın hükmünü öğrenmeden Müslüman olmayan kimse ile evlenir ve kendini kıyamete kadar Allah'ın lanetine müstahak eder. (Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar II. 119)

  Bu konuda bir süreden beri sualler sorulmakta, cevaplar beklenmektedir. Önce bir hususa işarette bulunmak istiyorum.

  Biz Alevî-Sünnî ihtilafını körükleyip ayrılık gayrılık meydana getirmeye taraftar değiliz. Birlik ve beraberlikten yanayız. İhtilâfları körüklemekten, farklı anlayışları alevlendirip birliğimizi bozmaktan hiç kimseye fayda gelmez, ancak hepimize zarar gelir. Bunu böyle biliyor, böyle de inanıyoruz.

  Aslında bir Müslüman’ın veya bir tarikatın Hz. Ali (ra) muhabbetini meslek ve meşrebine esas almasının dinen hiçbir mahzuru yoktur. Diğer sahabelere tecâvüz etmemek, Kur'an ve Sünnet'in ışığında namazını kılmak, orucunu tutmak ve diğer sorumluluklarını yerine getirmek kaydı ile, Hz. Ali (ra) ve Ehl-i Beyt muhabbetini rehber edinmenin hiçbir mahzuru yoktur.Gerçek şu ki, Kitap ve Sünnet'i bilen ve gereği gibi yaşayan hakikî bir Alevî, ancak Allah Teâlâ'yı ma'bûd olarak tanır. Kendisini, İslâmîyet’in bir ferdi olarak bilir, Peygamberimizi (asm), en son peygamber, Kur'ân-ı Kerîm'i de son semavî kitap kabul eder.

  Bu sun’î ayrılığın ortadan kalkmasının tek yolu, Kur'an'ın ışığı altına girmek ve O'nu yegâne ölçü kabul etmektir. Nitekim Cenâb-ı Hak Kur'ân-ı Kerim'de, “Hepiniz Allah'ın ipine sımsıkı sarılınız ve ayrılmayınız.” buyurmakla, bütün Müslümanların Kur'an etrafında toplanmasını emretmektedir.

  Bu anlayış içinde sualin cevabını vermeye çalışacalım.

  Önce Alevîliğin ne olduğunu belirlememiz gerekir ki, hüküm vermekte isabet edelim. Gerçekten de Alevîlik nedir? Evet, cevabını aradığımız soru budur. Alevîliğin ne olduğunu belirleyebilsek mesele biter, "Evlenmek uygundur, yahut da değildir." diye cevap verebiliriz. Ne var ki, ülkemizdeki Alevîlik anlayışı tek ve net değildir. Bazı Alevî temsilcilerinin Alevîlik anlayışlarını dinledim Samanyolu Televizyonu'nda...

  Şayet Alevîlik böyleyse dinen evlenmek de isabetli, akraba olmakla da fayda vardır. Tanışırız, anlaşırız. Bu dedeler diyorlar ki:

  - Alevilik Kur'ân'ın dışında olamaz. Sünnetin zıddına anlaşılamaz. Peygamber Efendimiz (asm)'in yaşayışına ters şekilde yorumlanamaz, Alevîlik'te namaz, oruç, hac, zekât gibi dinî emirlerin hepsi de vardır ve mevcuttur. Aksini iddia edenler Alevîliği kendi maksatlarına âlet etmek isteyenlerdir. Onların oyununa gelinmemeli, Aleviliği İslâm'ın dışında göstermek isteyenlere itibar edilmemelidir...

  Alevîlik böyleyse bir diyeceğimiz olmaz. Din kardeşi anlayışı içinde bakarız kendilerine, hatta bir kısım kusur ve noksanlarını da görmezlikten geliriz. Çünkü hepimizde vardır kusur ve amel eksikleri...

  Ancak böyle değil de, alevîlik bazılarının iddia ettikleri gibi ise... Yani:

  - Namaz, oruç, zekât yoksa; ibadetlerini sadece bir kalb, gönül meselesi telâkki ediyor, beş vakit namazı inkarda bulunuyorlarsa: Resulüllah (asm)'ın raşid halifelerine hürmetsizliği esas alıyor, bazı tarihî olayları günümüze taşıyarak düşmanlığı canlı tutmayı düşünüyorlarsa; bilhassa farz olan guslü kabul etmiyor, cünüblükten sonra yıkanmayı uygun bulmuyorlarsa... Bunları kabul etmeyenle edenin bir arada huzurlu bir yuva kurmaları, sevgi içinde mutlu ve bahtiyar olmaları aklen mümkün olmadığı gibi naklen de uygun olmaz. Aynı kültürü paylaşanların bile huzur içinde geçinmelerinde zorluk çıktığı günümüzde, ayrı kültürde olanların huzur içinde mutlu bir aile hayatı sürdüreceklerini sanmak, ne derece gerçekçi olur, düşünülsün. Bunun için diyorum ki: “Alevîliği taraflar nasıl anlıyorlar, önce bunu tesbite ihtiyaç vardır!”

  Kur'ân'ı kutsal kitabımız olarak esas alıyorlarsa, Kur'ân'ın mânâsının sünnette açıklandığını kabul ediyorlarsa, Resulüllah (asm)'ın ve Ehl-i Beytin yaşayışını örnek biliyorlarsa, aramızda temelde ayrılık yok demektir. Diğer farklılıkları hoşgörmek mümkün olabilir.

  Farzları kabul eden kimse mü'mindir; kabul etmeyen ise inkarcı konumundadır. Bunu tesbit ise, görüşüp konuşmakla mümkün olur. Görüşüp konuşmadan kestirip atmak peşin hükümlülük olur.

  Bir mühim noktaya daha işaret etmek gerekir:

  Alevîliği İslâm'ın içinde yorumlayan din (kardeşimiz), dışında anlayan da (vatandaşımız)dır. Biz vatandaşımızla da karşılıklı saygı içinde yaşamak isteriz. Bu, bizim Müslümanlığımızın da gereğidir.

  Ahmet Şahin/arşivden 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  hanefi ve alevi evlenebilir mi


  alevi ve hanefi evlenebilir mi, aleviyle hanefi evlenebilirmi

  Bende alevi biriyle birlikteyim fakat ailem istemiyor biz hanefi oldugumuz için ama benim birlikle oldugum kişi alevilik ve ibadetleri hakkında hiç birşey bilmiyor ve bizim meshebimize geçmek için elinden geleni yapıyor dua kitapları ve namaz kitaplarıyla kendine yeni bir yol çiziyor ama ben bunu aileme anlatamıyorum ne yapıcagımıda bilmiyorum lütfen bana yardımcı olun.


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Hanefi bayan bir alevi gençle evlenebilir mi caiz midir bilgi verir misiniz?


  Hanifiyle alevi evlenmez evlense bile geçim olmaz


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Şu ülkede hayla hz ali kim hz muhammedin neyi oluyo diyen insanlar var...
  Alevi ile hanefi evlenebilir ikiside müslümandır alevi insanı gusulünüde alır abdestinidr alır namazınıda kılar müslüman bir insan neyi yapıyorsa alevide aynısı yapar aleviyi yanlış tanımlayanlan müslüman insan değildir hiçbir zaman.
  Yine de kültür ve bazı inanç farklılıkları evliliği olumsuz etkiler sakın evlenmeyiniz


 7. 6
  imam Özel Üye
  imam
  Özel Üye
  imam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 2034
  Mesaj Sayısı: 6,227
  Tecrübe Puanı: 67
  Yer: minallah-ilelllah

  Sünni ile alevi evliliği sorusu mu?

  İki farklı mezhep oldukları halde iki mezhepte islam mezhebidir yani islam inançları bir olduktan sonra evlenmelerinde dini bir sakınca olmaz ama örf adet gelenekler açısından hep sorun çıkıyor. 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Sende bendensin . Ailem benimde istemiyor ya onlarda insan onlarda allahın kulu neden ayrımcılık yapıyorlar anlamıyorum.


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Bende hanifiyim ama sevdiğim alevi benim için bir sakınca yok çok seviyorum onu evlenecegiz ama ailem karsı çıkıyor anlamıyorum hanifi ile alevi evlenince ne oluyor biz anlaştıktan sevdikten sonra


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Benimde durum aynı ailesi Alev'i ama o kendini Alev'i olarak görmüyor namazını kılıyor orucunu tutuyor gusülünü alıyor napıcagımı bilmiyorum annem olmaz diyor of


 11. 10
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Bnim alevi sevgilim vardii onu com sevdim bn hanefiyimm ailemm zorla ayrdiii ustundenbir sene gecti ama hala aklima geliyooo kalbim aciyo bazen lutfen bir akil verinn ....


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Bende bır hanefıyım sevdıgım cocuk alevı onu cok sevıyorum oda benı cok sevıyor ama aılem kesınlıkle olumsuz ne yapabılırım bu konuda


 13. 12
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici
  arifselim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,932
  Tecrübe Puanı: 10

  Müslüman bir kadın ancak müslüman bir erkekle evlenmesi caizdir. Alevi için şu şu ibadetleri yapıyor demekten ziyade, kuran ve sünnette ne emredilmiş ve bildirilmişse tümüne iman etmesi gerekiyor. Eğer itikat konusunda bir sorun yoksa ancak o zaman evlenmek caiz olur. Yoksa mesele şu veya bu isim değildir mesele gerçek bir müslüman olup olmamaktır.


 14. 13
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Ailene olayı açıkla hanefi ve alevi mezhebinin evlene bildigini kanıtla çünkü her yerde kanıt var evlenebilinir.


 15. 14
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Ben Hanefi mezhebindenim fakat eşim alevi bunu bugün söyledi benim zorumla. Sizce ne yapmalıyım kafam çok karışık 7 senelik ilişkimiz de söylemedi


+ Yorum Gönder
Git 12 Son