Kul hakkı ile İlgili Bilgiler 5 üzerinden 4.71 | Toplam : 14 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kul hakkı ile İlgili Bilgiler


  Kul hakkı nedir Kul hakkı ne demektir Kul hakkı ile İlgili Bilgiler Verir Misiniz?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Desert Rose Kıdemli Üye
  Desert Rose
  Kıdemli Üye
  Desert Rose - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 11,267
  Tecrübe Puanı: 163

  Cevap: Kul hakkı ile İlgili Bilgiler


  Kul hakkı, geniş bir kavram. Kulun bedenine ve malına yapılan tecavüzler maddî hukuk, kalp ve ruhuna verilen zararlar ise mânevî hukuk olarak değerlendirilmeli.

  Kulun maddî hukukuna en büyük tecavüz, öldürme hâdisesi. İnsanın yaşama hakkına son verme, onun bu kâinatla olan bütün münasebetlerini bir anda kesip atma, kulu, Rabbine ibadetten alıkoyma, İlâhî eserleri tefekkürden, rahmanî nimetlere şükürden menetme cinayeti. Allah’ı tesbih eden yetmiş trilyona yakın hücrenin bütün bu tespihlerini bir kurşunla delip geçme, yahut bir bıçakla kesip atma ihaneti.

  Fıkıh âlimlerimiz katlin üç yerde câiz olduğunu söylerler.

  - İmandan sonra küfre girme
  - evli olduğu halde zina etme
  - haksız yere bir insanın kanına girme.

  Bunlar dışında insanın hayatına son verilemiyor.


  Kim bir nefsi, kısas yahut yeryüzünde fesat çıkarma sebeplerinin biri olmaksızın öldürürse bütün insanları öldürmüş gibidir.”
  (Mâide Sûresi, 32)

  mealindeki âyet-i kerimenin tefsiri sadedinde Üstad Bediüzzaman Hazretleri, şu enteresan beyanda bulunur:


  Bir mâsumun hayatı, kanı, hatta umum beşer için de olsa heder olmaz. İkisi nazar-ı kudrette bir olduğu gibi, nazar-ı adalette de birdir.”
  ( Sünuhat)

  Yâni, Allah’ın sonsuz kudretine nazaran bir insan yaratmakla bütün insanları yaratmak arasında fark olmadığı gibi, Onun sonsuz rahmet ve adaleti noktasında da bir insanın katli ile, bütün insanların katli arasında fark yoktur.

  İnsanoğlu her nasılsa, başkalarının hakkını çiğnerken o insanların Allah’ın kulu olduklarını unutuyor. “Ben Allah’ın bir kuluna zulmedersem, Onun kahrına hedef olurum.” diye düşünemiyor. Bunun içindir ki, kendisine İlâhî ikazlar geliyor.

  Bu rahmanî ikazlara tercüman olma sadedinde Allah Resulü de (asm.) ümmetini defalarca ve değişik şekillerde ikaz etmiştir.

  Sadece üç misâl:


  Mazlumun bedduasından sakınınız. Çünkü onun duasıyla Allah arasında perde yoktur.”
  (Buharî, Müslim)

  Ümmetimden müflis odur ki, kıyamet günü namaz ve zekâtla gelir. Ama, bu arada sövdüğü şu kimse, dövdüğü bir başka kimse dahi gelir. Bunun üzerine kendisinin hasenatından şuna verilir, buna verilir. Üzerinde haklar bitmeden kendi hasenatı tükenirse, o zaman onların hatalarından alınır kendisine yüklenir. Daha sonra cehenneme atılır.”
  (Müslim)

  Kaçmayarak, yalnız Allah’tan sevap bekleyip sabrederek, düşmana karşı durduğun halde öldürülürsen, borçlarından başka bütün günahlarına kefaret olur. Bunu bana Cibril söyledi.”
  (Müslim)

  Bu son Hadis-i Şeriften çok önemli bir hakikat dersi alıyoruz: Şehitlik de kul hakkını kaldırmıyor.

  Allah yolunda canını veren bir mümin bunun büyük mükâfatını görmekle birlikte, kullara olan borçlarından kurtulamıyor. Zira kul hakkının affını Cenâb-ı Hak kula bırakmış. Aynı şekilde, samimi tövbe eden bir müminin de geçmiş günahları affolunuyor, ama kul hakkı bu affa da girmiyor.


  Tövbekâr olanlar hakkında hukukullah dâvâsı takip edilmez. Ancak hukuk-u şahsiye dâvâsı kalır.”
  ( Hak Dini Kur’an Dili)

  Meselâ, gıybet eden bir insan gıybet ettiği kimseden helâllik almadıkça bu günahın cezasından kendini kurtaramaz.

  Kur’an-ı Hakîm’de, ilk bakışta kul hakkı gibi görünen ve kullar arasındaki adalet esaslarını tespit eden birçok âyetlerden sonra, “İşte bu Allah’ın hudududur, onu tecavüz etmeyin.” mealinde İlâhî ikazlar gelir. Demek ki, kul hakkını çiğnemek, Allah’ın hududuna tecavüz olarak kabul ediliyor. Artık böyle bir cinayeti işleyen insan kime iltica edecek, kimden yardım dileyecektir?

  İnsan, Allah’ın kulu olduğundan onun hukukuna riayetsizlik de İlâhî azabı netice veriyor ve bu noktada hukuklar birleşiyor.

  Kendi parmağımızı niçin kesemez, hayatımıza neden kastedemeyiz? Çünkü, ne beden bizim, ne de ruh. Haneyi harap etmeye de hakkımız yok, misafiri oradan çıkarmaya da. Yaparsak ne olur? Allah’ın mahlûkatında Onun rızası dışında tasarrufa kalkışmış oluruz. Bu ise hem hukukullah’a karşı bir isyan, hem de kul hakkını ihlâldir. Demek ki aynı fiil ile iki hukuka birden tecavüz ediliyor.
  SİE


 3. 3
  Ecrinim Hüvel Baki..
  Ecrinim
  Hüvel Baki..
  Ecrinim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 69122
  Mesaj Sayısı: 3,575
  Tecrübe Puanı: 92
  Yer: Akdeniz

  Cevap: Kul hakkı ile İlgili Bilgiler


  Allah yolunda canını veren bir mümin bunun büyük mükâfatını görmekle birlikte, kullara olan borçlarından kurtulamıyor. Zira kul hakkının affını Cenâb-ı Hak kula bırakmış. Aynı şekilde, samimi tövbe eden bir müminin de geçmiş günahları affolunuyor, ama kul hakkı bu affa da girmiyor

  Kul hakkından çok korkarım ve büyük titizlik gösteririm,Rabbim kul hakkına girmekten bizi korusun
  Allah c.c. razı olsun kardeşim


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Kul hakkı ile İlgili Bilgiler


  kul hakkına girmeyiniz en büyük günahlardandır.Gardaşlarım.


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Lutfen biri beni aydinlatsin ben clash of clansta cok oyunculu oyunda adamin koyune baskin yapip yenerek ganimet aliyorum para flan bu kul hakkina girermi girersede bilmedigimden dolayi bana kul hakki yasilirmi ?


 7. 6
  Şema Moderatör
  Şema
  Moderatör
  Şema - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 7,127
  Tecrübe Puanı: 81

  Oyunda Karşılıklı anlaşma varsa sorun olmaz


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  ben de bir şey sormak istiyorum
  ortaokuldayken biz kamp gibi bir şeye gitmiştik benim elimde yiyecek vardı.yanımda da 2 kişi. ben sordum istiyo muusnuz diye göz hakkı kul hakına girer gibi bişey söylemiştim sanıırm çok hatırlamıyorum o da şakasına sanıırm helal etmiyorum mu dedi tam olarak hatırlamıyorum.o çocuktan da öncesinde helalik almıştım zaten. şimdi bir daha mı helalik istemem lazım.tam hatırlatamadığım için de içimde bir kuşku var.


 9. 8
  ACİLSERVİS Administrator
  ACİLSERVİS
  Administrator
  ACİLSERVİS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 1
  Mesaj Sayısı: 3,380
  Tecrübe Puanı: 10

  Senin elindeki yiyeceği herkese vermek zorunda değilsin zaten kamp halidir ordada yemek zorundasın. öyle kul hakkı olmaz. helallikte gerekmez.


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Allah razı olsun sizden.Çok teşekkür ederim.


 11. 10
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  İyi günler,
  Belki biliyorsunudur instagramda kitap fotoğrafı çekip kitap yorum yapan insanlar var bildiğim kadarıyla.Ben de bir kitabın fotoğrafını çekmek istiyorum.Ve bu fotoğrafın benzerini başka bir fotoğrafta gördüm.O fotoğraf hoşuma gidince ben de ona benzer bir şey yapmak istiyorum.Aynısı olmaz belki ama .Neyse şimdi ben bu fotoğraftan esinlendim diye bu kul hakkı mı olur.Yanlış anlamayın başka birisinin fotoğrafını alıp paylaşmak değil , başka birisinin fotoğrafını beğendiğim için ondan esinlenerek kendi fotoğrafımı çekmek.Şimdi bu kul hakkı mı olur?


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selamun aleykum. Ben tanimadigim birisine internetten bisey saticaktim herseyi ayarladik sonra ben vazgectim satmak istemedim adama satmak istemedigimi söyledim helallik istedim o da helal etmedi ona hakkim gecmismidir yoksa? Ne yapmalıyım cabuk ceval verirseniz sevinirim


 13. 12
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 0
  Tecrübe Puanı: 0
  Yer: çalışma odam:)

  Malını satmaktan vazgeçmen senin hakkındır ama ahlaken uygun değildir. Kul hakkına girmediniz ama sözleşme yaptıktan sonra vazgeçmeniz ahlaken uygun değildir.


 14. 13
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selamün aleyküm benim bir arkadasim vardı bana flash bellek verdi sonra aramız açıldı o küstü banada flası baskasina vermemi soyledi ama flas teyzemlerde kaldı sonra kayboldu ortadan ben simdi hakka girdim mi hocam girdiysem aceba arkadasima baska bi flas vererek hakkımı ödeyebilirmiyim


 15. 14
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 0
  Tecrübe Puanı: 0
  Yer: çalışma odam:)

  Alıntı
  baska bi flas vererek hakkımı ödeyebilirmiyim
  Bu kul hakkıdır çünkü emanete sahip çıkılmamış.
  Size emanet edilen eşyanın aynısını veya onun değerinde bir eşya alarak helalleşebilirsiniz


+ Yorum Gönder
Git 12 Son