5 üzerinden 3.62 | Toplam : 26 kişi
 1. 1
  @hmet Özel Üye
     

  Sıla-ı rahim ile ilgili hadisler

  Sılayı rahim ile ilgili hadisler

  3265 - Meymune radıyallahu anha anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselâm'dan izin almadan bir cariye azad ettim. Resulullah'ın benimle kalma günü gelip, beraber olduğumuz zaman:

  "Ey Allah'ın Resülü, câriyemi azad ettim, farkettlnlz mi?'' dedim.

  "(Sahi mi söylüyorsun), bunu yaptın mı?'' dedi. Ben, "Evet!'' deyince:

  "Keşke onu dayılarına verseydin, senin için daha hayırlı olacaktı!" buyurdular."

  Buhari, Hibe 15; Müslim, Zekât 44, (999); Ebu Dâvud, Zekât 45 (1690).
  3266 - Selmân İbnu Âmir (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Fakirlere yapılan tasadduk bir sadakadır, ama zî-rahm'a (yani akrabaya) yapılan ikidir: Biri sıla-i rahim, diğeri sadaka."

  Nesai, Zekât 82, (5, 92); Tirmizi, Zekât 26, (658); İbnu Mâce, Zekât 28, (1844).

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Hoca Moderatör

  Cevap: Sıla-ı rahim ile ilgili hadisler

  Sıla-i rahim hakkında hadisler

  1786. [3:252, Hadîs No: 3319]
  Ebû Hüreyre (r.a.) Peygamber Efendimizin (a.s.m.) şöyle buyur­duklarını rivayet ediyor:
  Akrabalık haklarını yerine getirebilecek kadar soyunuzu öğrenme­ye çalışınız. Çünkü akrabalarla iyi ilişkiler, yakınlar arasında sevgi­ye, malın artmasına ve ömrün uzamasına sebeptir.

  Sıla-i rahîm, yani akrabalık haklarını gözetmek dinimizin mühim emirlerin-dendir. Gerek âyeî-i kerimelerde, gerekse hadis-i şeriflerde bu husus üzerinde hassasiyetle durulmuştur. Meselâ bu âyetlerden birisi şu mealdedir:
  "Allah adaleti, iyilik yapmayı ve iyi kullukta bulunmayı, akrabaya ikram etme­yi emreder; fuhşiyatı, kötülüğü ve azgınlığı yasaklar. Allah düşünüp ibret alma­nız için size böyle öğütler verir."[89]
  Peygamber Efendimiz de (a.s.m.) bir hadislerinde konu ile ilgili olarak şöyle buyururlar:
  "Rahim [akrabalık] kelimesi, Allah'ın Rahman isminden gelir. Allah da, 'Kim akraba haklarını yerine getirirse, Ben de o kimseye iyilik ve lütufla davranırım. Kim bunu yapmazsa, Ben de ona iyilik ve lütufda bulunmam1 buyurmuştur.[90]
  İşte Peygamberimiz, bu hadislerinde de akrabalarla iyi ilişkilerde bulunmanın yakınlar arasında sevgiye, malın artmasına ve ömrün uzamasına vesile olaca­ğına dikkat çekiyor.
  Akrabalık haklarını yerine getirebilmek için akrabaları tanımak gerekir. İza­hını yaptığımız hadiste dikkat çekilen hususlardan birisi de kişinin akrabalık haklarını yerine getirebilecek kadar soyunu bitmesidir. Bu hadisteki ikaza günü­müzde her zamankinden çok daha muhtacız. Çünkü günümüzde maalesef ya­kın sayılabilecek akrabalar dahi birbirlerini tanımamaktadırlar. Bazan amcası­nın, halasının, dayısının gocuklarını tanımayan kimselere rastlayabilmekteyiz.
  Hadiste geçen akrabalar arasındaki iyi ilişkilerin yakınlar arasındaki sevgiye sebep olduğu açık bir husustur. Bunun ömrü uzatması ise iki türlü olur. Birincisi ömrün manen uzamasıdır. Ömrün manen uzaması demek, ömürden beklenen sevap meyvelerinin artması demektir. Başkalarının uzun ömürle elde edemedik­lerini, akraba hukukuna riâyet edenler, daha kısa bir ömürde elde etmiş olurlar
  Sıla-i rahmin ömrü uzatmasının bir diğer izahını ise şöyle yapabiliriz. Allahu Teâla, bâzı kullarının ecellerini bâzı şartlara bağlı olarak tayin etmiştir. O şart yerine geldiğinde, şarta bağlı olan husus da gerçekleşir. Buna göre Yüce Allah, bâzı kullarının ömürlerini sıla-i rahme dikkat etmeleri şartına bağlı olarak tayin etmiş olabilir. Dolayısıyla buna dikkat eden kulun ömrü uzamış olur.[91]
  Diğer taraftan, akrabalarıyla iyi ilişkiler içerisinde olan bir insan huzurludur, sıkıntıdan uzaktır. Bir musibetle karşılaşsa akrabalarını yanıbaşında bulur. Se­vinçli bir gününde yine onlarla beraberdir. Huzurlu ve stresten uzak bir insanın çoğu hastalıklara yakalanmaktan kurtulacağı bir vakıadır.
  Başka bir hadiste duanın kötü kazayı önleyeceği bildirilmektedir. Akrabala­rıyla iyi ilişkiler içerisinde olan bir insan, onların dualarını da alır. Kişinin gıya­bında yapılan duanın daha çok kabul edileceği ise, başka bir hadiste bildiril­mektedir.


 3. 3
  Misafir

  Cevap: Sıla-ı rahim ile ilgili hadisler

  Çok tşkkür ederim sunumum vardı çok yardımcı oldu ��


 4. Reklam

+ Yorum Gönder