Kedi artığı su ile abdest alınabilir mi? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  Muhammed الله اكبر
  Muhammed
  الله اكبر
  Muhammed - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 16.Haziran.2010
  Üye No: 76755
  Mesaj Sayısı: 5,197
  Tecrübe Puanı: 52
  Yaş: 29
  Yer: Türkiye

  Kedi artığı su ile abdest alınabilir mi?


  KEDİ ARTIĞI SU İLE ABDEST ALINABİLİR Mİ?
  92- Ka’b b. Mâlik (r.a.)’in kızı Kebşe (r.anha)’dan rivâyet edilmiştir, Kebşe, Ebû Katâde’nin oğlunun karısı idi. Ebû Katâde’ye, abdest suyu hazırladım; bu arada susamış bir kedi gelerek su kabına yaklaştı. Ebû Katâde su kabını eğerek kediye su içirdi. Benim bu olaya hoş bakmadığımı görünce: “Ey kardeşimin kızı hayret mi ediyorsun?” dedi. Bende: “Evet” dedim. Bunun üzerine dedi ki; “Rasûlullah (s.a.v.): Kedi necis değildir, çünkü o evcil olup çevrenizde dolaşan hayvanlardır.” (Nesâî, Tahara: 54; İbn Mâce, Tahara: 32)
  ž Bazı râvîler Kebşe’nin, Ebû Katâde’nin karısı olduğunu Mâlik’den aktardılar. Ama doğru olan Kebşe, Ebû Katâde’nin oğlunun karısıdır.
  Bu konuda Âişe ve Ebû Hüreyre’den de hadis rivâyet edilmiştir.
  Tirmîzî: Bu hadis hasen sahihtir. Peygamber (s.a.v.)’in ashabından ve sonraki dönemlerden pek çok ilim adamlarının görüşü bu doğrultudadır. Şâfii, Ahmed, İshâk bunlardan olup kedi artığında bir sakınca görmezler. Bu hadis bu konuda rivâyet edilenlerin en güzelidir. Mâlik bu hadisi İshâk b. Abdullah b. ebî Talha’dan en güzel şekilde rivâyet etmiş. Mâlik’den daha mükemmel rivâyet eden olmamıştır.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  BELMA Kıdemli Üye
  BELMA
  Kıdemli Üye
  BELMA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 23.Ağustos.2016
  Üye No: 109501
  Mesaj Sayısı: 176
  Tecrübe Puanı: 2

  Yorum: Kedi artığı su ile abdest alınabilir mi?


  hayvanlar içinde kedi islamiyette ayrı bir yerdedir kedi aslında kendi kendini temizleyen ve bukonuya dikkat çeken tek hayvandır bu yüzden daha temiz görülür


+ Yorum Gönder