Şıra ile abdest alınabilir mi? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  Muhammed الله اكبر
  Muhammed
  الله اكبر
  Muhammed - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 16.Haziran.2010
  Üye No: 76755
  Mesaj Sayısı: 5,197
  Tecrübe Puanı: 52
  Yaş: 29
  Yer: Türkiye

  Şıra ile abdest alınabilir mi?


  ŞIRA İLE ABDEST ALINABİLİR Mİ?88- Abdullah b. Mes’ûd (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: “Rasûlullah (s.a.v.) bana su kabında ne var diye sordu bende sadece şıra var dedim bunun üzerine, hurma güzeldir suyu temizdir dedi. Sonra da ondan abdest aldı.” (Ebû Dâvûd, Tahara: 42; İbn Mâce, Tahara: 37)
  žTirmîzî: Bu hadis yalnız Ebû Zeyd’den ve Abdullah’dan rivâyet edilmiştir. Ebû Zeyd hadisçiler tarafından meçhul kabul edilir. Bu hadisten başka bir rivâyeti de bilinmemektedir. İlim adamlarından bazıları; Şıra ile abdest alınabileceği kanaatindedirler. Sûfyân es Sevrî ve diğerleri bunlardandır. Kimi ilim adamları ise: “Şıra ile abdest alınmaz” derler. Şafii, Ahmed ve İshâk bu görüştedir. İshâk diyor ki: Bir kimse bu duruma düşerse abdest alıp teyemmüm yapması hoştur.
  Tirmîzî: “Şıra ile abdest olmaz” diyenlerin görüşü: Kur’ân’ın hükmüne daha uygundur çünkü Allah: 4 Nisa: 43’de: “Ey iman edenler! Sarhoş iken namaz kılmaya kalkışmayın, ne dediğinizi bilinceye kadar bekleyin, boy abdestini gerektiren bir durumda iken de yıkanıncaya kadar kesinlikle namaz kılmayın. Fakat, yolcu iseniz ve yıkanma imkanından yoksun iseniz o başka. Eğer hasta veya seyahatte iseniz yahut abdestinizi yeni bozmuşsanız veya hanımlarınızdan birisine yaklaşmışsanız ve hiç su bulamamışsanız, o zaman temiz toprakla teyemmüm edin, ellerinize ve yüzünüze hafifçe sürün. Bilin ki, Allah günahları temizleyen ve çok affedendir” buyurur.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  BELMA Kıdemli Üye
  BELMA
  Kıdemli Üye
  BELMA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 23.Ağustos.2016
  Üye No: 109501
  Mesaj Sayısı: 176
  Tecrübe Puanı: 2

  Yorum: Şıra ile abdest alınabilir mi?


  peygamber fendimizin bu konu ile ilgili görüşleri abdest alınır düşüncesidir buarada gusülsüz ibadetlere yaklaşılmayacağı ve bukonudaki hassasiyette belirtirlmiştir


+ Yorum Gönder