Safa Ve Merve Arasında Sa'y 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  Gülehasret Kıdemli Üye
  Gülehasret
  Kıdemli Üye
  Gülehasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 13319
  Mesaj Sayısı: 518
  Tecrübe Puanı: 10
  Yer: aşkından eriyim ya Rasulullah

  Safa Ve Merve Arasında Sa'y


  Hadis No : 1376
  Ravi: Cabir
  Tanım: Ne Resulullah (sav) ne de Ashab-ı Kiram (ra)'ı Safa ile Merve arasında birden fazla tavafda bulunmadı, bu da ilk defa yaptıkları tavaf idi.
  Kaynak: Ebu Davud, Menasik 54, (1895); Nesai, Hacc 182, (5, 244); Müslim, Hacc 140, (1215); İbnu Mace, Menas


  Hadis No : 1377
  Ravi: İbnu Abbas
  Tanım: Resulullah (sav), Kabe'yi başına yular veya başka bir şey takılmış halde tavaf eden bir adam görmüştü. Hemen yuları koparıp attı." (Bir başka rivayette şöyle denmiştir "...burnuna geçirilmiş bir halka ile birisini yeden bir adam görmüştü, derhal halkayı kopardı ve adama: "dinden tutarak yed!" diye emretti.)
  Kaynak: Buhari, Hacc, 65, 66, Eyman ve'n-Nüzür 31; Ebu Davud, Eyman ve'n-Nüzür 23, (3302); Nesai, Hacc 186,


  Hadis No : 1378
  Ravi: İbnu Ebi Müleyke
  Tanım: Hz. Ömer (ra), Beytullah'ı tavaf eden cüzzamlı bir kadın görmüştü, hemen: "Ey Allah Teala'nın cariyesi, insanlara eza verme, sen evinde otursan kendin için daha hayırlı olurdu!" dedi. Kadın (söz tutup) evinde oturdu. Hz. Ömer (ra)'in vefatından sonra bir adam kadına uğrayarak: "Seni haccdan yasaklayan kimse artık vefat etti, çık evinden!" dedi. Kadın adama şöyle cevap verdi: "Allah'a yemin olsun, ben ona sağken itaat edip, ölünce isyan edecek kimse değilim."
  Kaynak: Muvatta, Hacc 250, (1, 424)


  Hadis No : 1379
  Ravi: Abdullah İbnu's-Saib
  Tanım: Abdullah İbnu's-Saib'in anlattığına göre, (yaşlanıp gözlerini kaybettiği vakit) İbnu Abbas (ra)'a (tavaf sırasında) refakat edip, Haceru'l-Esved'i takip eden (Haceru'l-Esved ile) kapı arasındaki kısımda (mültezem) durdurmuş bu sırada İbnu Abbas (ra) kendisine: "Bana söylendiğine göre, Resulullah (sav) işte burada namaz kılarmış" demiştir. Abdullah İbnu Saib de "evet" demiş, bunun üzerine İbnu Abbas, kalkıp orada namaz kılmıştır.
  Kaynak: Ebu Davud, Menasik 55; Nesai, Hacc 133, (5, 221)

  Hadis No : 1380
  Ravi:
  Tanım: İmam Malik'e ulaştığına göre, Sa'd İbnu Ebi Vakkas (ra), mürahık (yani zaman bakımından daralmış, vakfeyi kaçırma endişesine düşmüş) olarak Mekke'ye gelince, Beytullah'la Safa ve Merve'yi tavaftan önce, Arafat'a çıkar, Arafat'tan döndükten sonra tavafını ifa ederdi.
  Kaynak: Muvatta, Hacc 125, (1, 371)


  Hadis No : 1381
  Ravi: Aişe
  Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Beytullah'ı tavaf etmek, Safa ve Merve arasında sa'yetmek ve şeytan taşlamak Allah'ı zikretmek için emredilmiştir."
  Kaynak: Ebu Davud, Menasik 51, (1888); Tirmizi, Hacc 64, (902)

  İlgili Yazılar

+ Yorum Gönder