+ Yorum Gönder
İslamda Hacc Alt Başlıklar ve Hac Hakkında Soru ve Cevaplar Kategorisinden Hacca gidenin kurbanını ülkesinde kesmesi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Hoca
  erimeye devam...
  Reklam

  Hacca gidenin kurbanını ülkesinde kesmesi

  Reklam

  Hacca gidenin kurbanını ülkesinde kesmesi Mumsema Hacca gidenin kurbanını ülkesinde kesmesi

  Normal vacip kurbanı, hacca gidenler seferi oldukları için kesmeleri gerekmez. Bu kurbanlarını vacip olmadığı halde nafile olarak kestirmek isterlerse memleketlerinde vekalet vererek kestirebilirler. Ancak hacla ilgili olan hedy kurbanlarını memleketlerinde kestiremezler.
  Hac ve Umre ile ilgili olarak kesilen kurbanlara hedy denir. Temettü ve Kıran Haccı yapanlar ile ihram yasaklarına aykırı davrananlar hedy kurbanı kesmekle yükümlüdürler. İfrad Haccı ve umre yapanlar, bir ihram yasağını yahut hac ve umrenin vaciplerinden birini tek etmedikleri takdirde hedy kurbanı kesmekle yükümlü değildirler. Ancak isterlerse Allah rızası için nafile hedy kesebilirler. Vacib veya nafile bütün hedy kurbanlarının Harem bölgesinde kesilmesi vaciptir. Harem dışında kesilen hedy kurbanı geçerli olmaz. Bu kurbanların Minada kesilmesi daha faziletlidir. Minanın her yerinde kurban kesilebilir.

  Diyanet İşleri Başkanlığı

 2. Candle
  Devamlı Üye

  --->: Hacca gidenin kurbanını ülkesinde kesmesi


  Reklam


  Allah razı olsun hac ibadeti ile ilgili bilgiler için

 3. maximilian
  Devamlı Üye
  hacca gidenlerin vacip kurban kesmeleri gerekir mi?

  Hayır, orada hac kurbanı keserler.


+ Yorum Gönder
hacca giden memleketinde kurban keser mi