+ Yorum Gönder
İslamda Hacc Alt Başlıklar ve Hac Hakkında Soru ve Cevaplar Kategorisinden İhram Ne Anlamdadır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Abdullah
  Özel Üye
  Reklam

  İhram Ne Anlamdadır?

  Reklam

  İhram Ne Anlamdadır? Mumsema İhram ne demektir?


  Hac veya umre yapmaya niyet eden kişinin, diğer zamanlarda helal olan bazı fiil ve davranışları, hac veya umrenin rükünleri tamamlanıncaya kadar kendine haram kılmasıdır. İhramın, niyet ve telbiye olmak üzere iki rüknü vardır. Niyet, hac veya umre yapmaya karar vermektir. Niyetin dil ile yapılması müstehaptır. Telbiye ise, “Lebbeyk, Allahümme lebbeyk, lebbeyke lâ şerîke leke lebbeyk. İnne’l-hamde ve’n-ni’mete leke ve’l-mülk lâ şerîke lek (Allâh’ım, davetine isteyerek uydum, emrine amadeyim. Senin eşin ve ortağın yoktur. Sana yöneldim, hamd senin, nimet senin, mülk de senindir. Eşin ve ortağın yoktur)” demektir.

  Niyet ve telbiye ile birlikte ihramın yasakları başlar. İhramlıya, vücudundaki saç ve kılları kesmesi, yolması veya tıraş etmesi; tırnak kesmesi; dikişli elbise giymesi (erkekler için); güzel koku sürünmesi; süslenmek için yağ, boya vb. makyaj malzemesi kullanması; başını (erkekler için) ve yüzünü örtmesi, eldiven, çorap ve topukları örten ayakkabı giymesi; cinsi münasebette bulunması; avlanması; harem bölgesindeki bitkileri kesmesi yasaktır.

 2. 2
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  --->: İhram ne demektir?


  Reklam


  İhram nedir?
  Hac ve Umre yapacak olan kimsenin diğer zamanlarda helal olan bazı fiil ve davranışları belli bir süre kendisine haram kılmasıdır. (İhram;erkekler için iki parça beyaz havludur. Kadınlar için kendi elbiseleridir,uzunca bir entari şeklinde olursa daha efdaldir.

 3. 3
  Candle
  Devamlı Üye
  İhram ne demektir?


  Allah razı olsun

 4. 4
  Misafir
  İhram nedir ne değildir açıklaması için Allah razı olsun

 5. 5
  Misafir
  saolun çokk yardımcı oldunuzzz tşklerrr ...

 6. 6
  Misafir
  Çok teşekkür ederiz İnşallah ecrinizi alacaksınız ahirette

 7. 7
  Misafir
  teşekkürler işe yaradı ödevime bütün 8/alılara selamlar...

 8. 8
  Misafir
  Ihram neden sol omuz üzerinden atilir? Bir anlami var mi? yada sağ omuz üzerinden'de atilabilir mi? Bayanlar için özel giyim kuralari var mi (hac'da)? Yok ise, neden yok?

 9. 9
  arifselim
  Yönetici
  Tavaf ederken erkeklerin, sağ omuzlarını dışarıda bırakacak şekilde ihram giymelerine ızdıba denir. Bunun yapılması müslümanların sağlıklı ve güçlü olduklarını göstermeleri içindir. Bu konuda geçen bir hadisi şerif şöyledir:

  Abdullah b. Abbas (r.a), “Resulüllah (s.a.s.) ve ashabı, C’irâne’de umre için ihrama girdiler. Kâ’be’yi tavaf eder- ken remel yaptılar ve ridalarını sağ koltuklarının altına alıp ucunu da sol omuzlarının üzerine atarak ıztıba yaptılar” demiştir.(Ebu Davud, Menasik, 50, II, 444. Kinânî, II, 801-808.)

  Kadınların giyimleri onarın ihramları olarak kabul edilir. Kadının öyle ihrama girmesi korunması için çok daha uygundur.

+ Yorum Gönder

ihram ne demek

ihram nedirihramlı ne demekihram ne demektirihramlı olmak ne demekihramli ne demekİhram ne demek