+ Yorum Gönder
İslamda Hacc Alt Başlıklar ve Hac Hakkında Soru ve Cevaplar Kategorisinden Hac kimlere farzdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Abdullah
  Özel Üye
  Reklam

  Hac kimlere farzdır?

  Reklam

  Hac kimlere farzdır? Mumsema Sağlık ve servet yönünden haccetme imkanına sahip, hür, akıllı ve buluğ çağına erişmiş Müslümanlara farzdır. Bu şartları taşıyan kişinin, imkan elde edince, geciktirmeden bu farzı yerine getirmesi gerekir. Hayatında bir defa hac yapmış olan Müslüman’ın bir daha haccetmesi gerekmez; ancak nafile olarak hac yapabilir.

 2. 2
  asooo
  Kıdemli Üye

  --->: Hac kimlere farzdır?


  Reklam


  hamile bir bayanin hacca gitmesinde bir mani varmidir

 3. 3
  Hoca
  erimeye devam...
  hamile bir bayanin hacca gitmesinde bir mani varmidir
  Hamile bir kadının eğer sağlık açısından bir sakıncası yoksa umre veya hacca gitmesinin dinen bir sakıncası yoktur

 4. 4
  Candle
  Devamlı Üye
  Allah razı olsun hac ibadeti ile ilgili bilgiler için

 5. 5
  Hoca
  erimeye devam...
  Hac Kimlere Farzdır?

  1- Müslüman olmak.
  2- Akil (Akıllı olmak, deli olmamak) ve baliğ olmak.
  3- Hür olmak.
  4- Yol masrafları ile, Mekke’de kaldığı sürece geçimini temin ve bakmakla yükümlü olduğu kimselerin nafakasına yetecek kadar mal-mülk veya para
  sahibi olmak. Sağlıklı olmak ve yol emniyeti de bu şartlardandır. Bu iki ana kaynağa göre Hac, yerine getirilmesi gereken farz bir ibadettir. Hac ibadetini kimlerin ve nasıl yerine getirecekleri Peygamberimiz (sav) tarafından açıklanmıştır.
  Peygamberimiz, “Haccı nasıl yapacağınızı benden öğreniniz.” buyurmuştur. Bu şartları haiz olanlar istisnasız, Hac ibadetini ömründe en az bir kere yapmakla yükümlüdür. Yukarıdaki şartları taşıyanların Hac ibadetini yerine getirmemeleri büyük günahtır. Bütün alimler, bu şartların bulunması halinde Hac için acele edilmesi gerektiğinde müttefiktir.

 6. 6
  Misafir
  O kadarda akıllı olmasa bir şey olur mu

 7. 7
  arifselim
  Yönetici
  Yukarıda hocamız şartları izah etmiştir. o kadar da akıllı olmasa demekle bir ölçü olmaz. Haccın şartları her neyse onların yerinde olması gerekir.

+ Yorum Gönder

hac kimlere farzdır

hac kimlere verilir