+ Yorum Gönder
İslamda Hacc Alt Başlıklar ve Hac Hakkında Soru ve Cevaplar Kategorisinden Umre tavafını yapıp, sa’y yapmadan tıraş olarak ihramdan çıkan kişinin ne yapması Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Reklam

  Umre tavafını yapıp, sa’y yapmadan tıraş olarak ihramdan çıkan kişinin ne yapması

  Reklam

  Umre tavafını yapıp, sa’y yapmadan tıraş olarak ihramdan çıkan kişinin ne yapması Mumsema Umre tavafını yapıp, sa’y yapmadan tıraş olarak ihramdan çıkan kişinin ne yapması gerekir?


  Umre yapmak üzere niyet edip ihrama giren ve umre tavafını yaptıktan sonra sa’y yapmadan tıraş olan kişi, Hanefi mezhebine göre ihramdan çıkmış olur. Çünkü sa’y umrenin rüknü değil vacibidir (Zeylaî, Tebyînü’l-Hakâık, II, 82). Dolayısıyla bu durumda umrenin sa’yini ihramsız olarak yapar. Ancak umrenin sa’yini ihramlı olarak yapmak vacip olduğundan, kendisine dem (koyun veya keçi kesmek) gerekir (Fetâvây-ı Hindiyye, Beyrut, 1991, I, 247). Şâfiî mezhebine göre göre ise, sa’y umrenin rükünlerinden biri olduğu için (Maverdî, el-Hâvî’l-Kebîr, Beyrut, ts. , IV, 370), kişi sa’y yapmadan tıraş olmakla ihramdan çıkmış olmaz; ihram yasağı işlemiş olur. Bu durumda yapması gereken, şayet elbise giymişse tekrar ihram bezlerine bürünerek umrenin sa’yini yapmak ve ondan sonra tıraş olarak ihramdan çıkmaktır. Ayrıca bu kişi ihramdan çıkma vakti gelmeden (sa’y’den) önce tıraş olduğu ve elbise giydiği için kendisine iki ceza gerekir. Ceza konusunda ise muhayyerlik hakkından yararlanarak ya iki dem, ya altı gün oruç veya on iki fitre miktarı sadaka verme seçeneklerinden birini tercih edebilir.

 2. Misafir

  Cevap: Umre tavafını yapıp, sa’y yapmadan tıraş olarak ihramdan çıkan kişinin ne yapması


  Reklam


  Ümre niyet ettim tavaf imi ve say imi yaptım fakat traş olmadan irami çıkardım banyo yaptım ne yapmam gerekir

 3. arifselim
  Yönetici
  İhramdan tıraş olmadan çıkmakla ihram yasağını işlemiş olur. Eğer elbise giymesi bir gündüz veya bir gece devam etmişse dem gerekir; giyim süresi bir gün veya bir geceden az olursa fitre miktarı sadaka vermek gerekir.

+ Yorum Gönder