+ Yorum Gönder
İslamda Hacc Alt Başlıklar ve Hac Hakkında Soru ve Cevaplar Kategorisinden Evli bir bayan kocasının iznini almadan hac veya umreye gidebilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Fetva Meclisi
  Moderatör
  Reklam

  Evli bir bayan kocasının iznini almadan hac veya umreye gidebilir mi?

  Reklam

  Evli bir bayan kocasının iznini almadan hac veya umreye gidebilir mi? Mumsema Umreye izinsiz gitmek

  Dinimizde farz olan ibâdetler, gerekli şartları taşıyan kadın erkek herkesin yapması gereken bireysel ibâdetlerdir. Bu ibâdetleri yapması için eşlerin birbirlerine engel olmaları caiz değildir. Ancak Hanefî ve Hanbelî mezheplerine göre bir kadına haccın farz olması için gidip gelinceye kadar yeterli maddi imkânlara sahip olması gerektiği gibi, kendisine eşlik edecek bir mahreminin bulunması da gerekir (İbnü’l-Hümâm, Fethü’l-Kadîr, II, 415; İbn Kudâme, el-Muğnî, III, 192).
  Şâfiîlere göre üç veya daha fazla güvenilir kadın, yanlarında eş veya mahremleri olmasa da hacca gidebilir. Mâlikî mezhebine göre ise bir kadın, güvenilir bir grup içerisinde olması halinde tek başına gidebilir. Ancak kadınlardan oluşan bir grup içinde olması tavsiye edilir (İbn Kudâme, Beyrut 1405, el-Muğnî, III, 192; Şirbînî, Muğni’l-Muhtac, Beyrut, ts. , I, 467; Dusûkî, Haşiye, II, 9-10).
  Bu itibarla, evli bir bayanın kendisiyle birlikte gideceği bir mahremi yoksa hacca gitmesi uygun olmadığı gibi, Şâfiî ve Mâlikî mezheplerini taklid ederek gidecekse kocasının iznini alması gerekir. Ancak yanında bir mahremi varsa, ve diğer şartları taşıyorsa kocası, kadının farz olan hacca gitmesine engel olamaz. Buna hakkı yoktur (İbn Kudâme, el-Muğnî, III, 573). Umre farz olmadığı için, yanında mahremi olsa bile kocasının izni olmadan bir kadın umreye gidemez.

 2. 2
  Misafir

  Yorum: Evli bir bayan kocasının iznini almadan hac veya umreye gidebilir mi?


  Reklam


  Evli bir kadın. Eşinin izni ve haberi olmadan umreye gitse. Kocası bu durumu gittikten sonra ögreniyor. Bu durumda nikah ortadan kalkarmı. Bu boşanma sebebi olurmu.
  Cevaplarsanız seviniriz

 3. 3
  arifselim
  Yönetici
  Evli bir kadının bunu yapması doğru değildir. Ancak bunu yaptığı için dini nikahı gitmez ve bu bir boşanma nedeni olarak kabul edilmez. Bu sorunu en doğru bir şekilde aralarında çözmeleri gerekir.

 4. 4
  Misafir
  Kocam benimle mesvere yapmadan helallik almadan umre yapabilirmi?

 5. 5
  @hmet
  Üye
  Kocanızın sizden izin almadan umre yapması caizdir dinen geçerlidir ama gelince kadar sizin nafakanızı vermesi farzdır ihmal edemez.
  Ama meşveret etmesi yani danışması daha güzeldir zorunlu olmasa da

+ Yorum Gönder

kadın kocasının izni olmadan umreye gidebilir mi

umreye giderken eşinden izin alması gerekir mi