5 üzerinden 4.57 | Toplam : 7 kişi
 1. 15
  abdullahbiri Üye
  joycupper Nickli Üyeden Alıntı
  banyoda önce normal abdest almadan bi güsül aldım şüpheye düştüm daha önce hep normal abdest te alırdım bu yüzden tekrar aldım güsle niyet geitirim avret yerlerimi yıkadım sonra normal abdest aldım sonra 3kere ağza burna su verip aldım sonra 3başa 3sağ sol omuza su döktüm tüm vucudumu yıkadım sonra ayakları yıkayıp çıktım doğrumudur kabulmudur.
  Guslün çok güzel doğrudur. Vesvese ise şeytandandır kulak asma. burna su çekince yanması iyidir ama şart değildir. Üçer defa yıkamalar sünnettir ama üç sağ üç sol omuza döküp sonra gusle geçmek diye bir şey yok. . Fiskiye kullanıyorsan baştan başlayıp sonra sağ sonrada sol tarafını yıka.


 2. 16
  Misafir
  Arkadaşlar gusülüm 30-35 dk sürüyor aldığım şekilde şu şekilde doğru olup olmadığinıda soylerseniz sevinirim ilk önce banyoya giriyorum her yerim dahil yikiyorum on edep arka edep her yer dislerimi fircaliyorum banyomu yapiyorum niyet edip euzu besmeleylenamaz abdesti aliyorum ayaklarida yikayip (bazilari yikamayin diyor) sonra niyet edip euzu besmeleyle 3 kere ellerimi saf suyla yikiyorum sonra yine kopurtuyorum ellerimi sabunla on ve arka edep yerlerime surup duruluyorum ellerimide durulayip 3 kere agza gargara 3 kere burna su cekiyorum (bu islemden sonra namaz abdesti gibi mi devam etmeliyim?)sonra da 3 kere kafaya su dokup kasitarak 3 kere sag omuza ovalayarak ve 3 kere sol omuza ovalayarak su dokuyorum ve ayaklarima fiskiyeyle ovalayip cikiyorum


 3. 17
  afsarbeyi Üye
  Birinci sayfayı da burayı da oku. tam da senin soruna göre cevaplar var.


 4. 18
  Misafir
  Önce gusulün farzınımı yapayım sünnetinimi bide kuru yer kalmayacak demişsiniz zaten banyo yaparken kalmıyor ?


 5. 19
  Arkat Üye
  Zaten kuru yer kalmıyorsa sorun yok haklısın kalmaz. Cevapları iyi oku önce farzlar sonra sünnet diye bir şey yok. Sıralamaya göre uygula.


 6. 20
  Misafir
  Merhaba hocalarım benim aklıma takılan bir sorum var cevaplarsanız mutlu olacağım.Ben gusulümü bu şekilde alıyorum doğru mudur değil midir?

  1-Güzelce banyomu yapıyorum köpüklenip durulanıp.
  2-Normal abdest için önce euzu besmele çekip (Euzu billahiminneşşeytanirracimbismillahirrahmanirrahim )sonra niyet ediyorum (Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya) ve normal abdest alıyorum. (NORMAL ABDEST ALIRKEN BAZI DUALARI OKUYORUM YERLERI GELINCE AMA BAZILARINI OKUMALIMIYIM?)
  3-Normal abdest bittiğinde önce euzu besmele çekip (euzubillahiminneşşeytanirracimbismillahirrahmanir rahim) sonra niyet ediyorum (Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya)
  4-Önce 3 kere elleri normal suyla temizliyorum
  5-Elimi sabunla köpürtüp ön ve arka edep yerlerimi iyice köpürtüp duruluyorum.
  6-3 kere ağza su verip gargara yapıyorum.
  7-3 kere burna su veriyorum.
  8-Önce kafaya 3 kere su boşaltıyorum sonra 3 kere sag omuza sonra 3 kere sol omuza ve cikiyorum


 7. 21
  arifselim Yönetici
  Merhaba. Bu şekilde aldığın gusül geçerlidir. Gusle girince ilk olarak namaz abdesti gibi abdest alınması sünnettir. Daha sonra ağız ve burun üçer kez yıkanır ve önce baş sonra sağ ve sol taraftan devam etmek üzere bütün vücut yıkanır.

  Asıl olan ise her müslümanın evinde mutlaka ama mutlaka bir büyük İslam ilmihali kitabı olmalıdır. O kitaptan guslün farzları, sünnetleri, adapları ve mekruhları gibi ve diğer ibadetleri içinde her türlü bilgiyi öğrenebilir.


 8. 22
  Misafir
  S.a gusül abdesti alırken ilk önce niyet ediyorum. Sonra da üç kere ağza bol su ile çalkalıyorum gargara yapıyorum. Burnuma üç kere su çekip sol elimle sümkürüyorum. Sonra da tüm vücutumu kuru kalmayacak şekilde yıkıyorum. Gusül abdestim geçerli midir?


 9. 23
  ACİLSERVİS Administrator
  A.selam. Allah kabul etsin guslün doğrudur. Guslün sünnetlerini de yaparsan daha da güzel olur.


 10. 24
  Misafir
  Ben önce banyoya giriyorum niyetsiz olarak güzelce köpüklenip durulanıyorum sonra besmele ve niyetle yani euzubillahimineşşeytanirracimbismillahirrahmanirra him sonrasında niyet ettim Allah rızası için abdest almaya diyorum normal abdeste başlıyorum normal abdest bitince yine euzu billahiminneşşeytanirracimbismillahirrahmanirrahim diyip niyet ettim Allab rızası için gusül abdesti almaya diyorum sonrasında 3 kere elleri normal suyla ovalıyorum sonra elimi sabunla köpürtüp ön ve arka edep yerlerimi köpürtüp duruluyorum elimide kalan köpuklerden duruluyorum sonra 3 kere agza gargara yapiyorum bogazlara sonra da agizin icinde calkaliyorum sonra 3 kere burna su e 3 kere kafaya 3 kere sag omuza 3 kere sol omuza sırasıyla su döküyorum ve cıkıyorum benim demek istedigim kafa ve omuzlara su dökme sıralamasi dogru mu bide nasil dökülüyor ben 2 avucumu doldurup o bolgelere su atıyorum diger yerlere ulasiyor mu bilemiyorum yani ulasmasina gerek yoktur sadece o bolgeler dedikleri icin


 11. 25
  Misafir
  Merhabalar ben şafiyim boy abdestini şu şekilde alıyorum doğru mu önce niyet edip avret yerlerini yıkıyorum sonra normal namaz abdesti gibi abdest alıyorum sonra baş olmak üzere sağa sola üç defa şu döküyorum sonra bütün vücudu yıkıyorum doğru mu birde boy abdestinde aldigin normal abdest niyeti nasıl getirilir normal namaz abdest niyeti mi yoksa boy abdest niyetimi yardımcı olursanız sevinirim teşekürler


 12. 26
  ACİLSERVİS Administrator
  Guslün geçerli ama sünnetleride yap. Mesela ağız ve burna su vermiyorsun.


 13. 27
  Kadir78 Üye
  Merhaba hocam ben banyoya girerken sag ayagimlami sol ayagimlami girdim hatirlamiyorum niyetimi ettim normal abdest aldim önce sonra 3 defa ağzıma şu verdim sonra 3 defada burnuma se verdim sonra 3 defada yüzümü yıkadım sonra 3defa kafamı yıkadım 3 defa sağ omuz yıkadım 3 defada sol omuzu yıkadım gusül abdestim kabul olurmu ağız burunu yıkadıktan sonra yüzümü yıkadım ya kabul olurmu gusül abdestim kafam takıldı çok bu olay


  Merhaba öncelikle benim şu sorum olacaktı banyoya sağ ayağınla mi sol ayağınla girdim hatırlamıyorum niyetimi ettim gusül abdesti almak için önce normal abdest aldım sonra 3 kere ağzıma şu aldım bolca sonra 3 kerede burnuma bolca su aldim sonrada 3 kere yuzumu yikadim gusul abdestim kabul olurmu acaba yardimci olursaniz sevinirim


  Ben banyoya girerken sağ ayağınla mi sol ayağınla girdim hatırlamıyorum niyet ettim normal abestimi aldım sonra ağzıma şu 3 defa su verdim sonra burnuma 3 defa şu verdim sonrada 3 defa yüzümü yıkadım acaba gusul abdestim kabul olurmu


 14. 28
  ACİLSERVİS Administrator
  Tüm vücut yıkanmazsa gusül olmaz.
  Yüz yıkamak diye bir şey yok.
  Omuz diye bir şey yok.
  İlmihal kitabını okumazsanız ne biz bir şey anlatabiliriz ne siz bizden bir şey anlarsınız. İlmihal okumak şart.


+ Yorum Gönder
Git İlk 123 Son