Vesvese ve Çözümü 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Vesvese ve Çözümü


  Ne kadar saçma ne kadar dini zorlaştırıcı soru varsa şeytandan geliyor.En çokta uzerinize korku salıyor abdestini olmaz guslun olmaz.Kendini cunup gibi hissedersin.Şöyle yaparsak gusül olur mu böyle yaparsak abdest olur mu gibi soruları şeytan akla getiriyor.Araştırmayacaksın bile araştırdın ve cevabını buldun sonra aklına başka soru getirtir soruları bitmez yani .Ömrün bu soruları arastirmakla gecebilir.Şüpheye dusuyorsak kesin bir sonuca varamiyorsak o seytandan dır bitmiştir.Birazguclu olmamız lazım ona karşı.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Şema Moderatör
  Şema
  Moderatör
  Şema - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 7,170
  Tecrübe Puanı: 81

  Cevap: Vesvese ve Çözümü


  Evet doğru.
  Şeytandan Allaha sığınıp asla onun dediğine uymamalıyız. Abdest ve gusül alalım ve nekadar içimize olmadı şüphesi gelirse de bir daha tekrar etmeyelim bir kaç gün devam eder sonra kaçar.


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Vesvese ve Çözümü


  Selamun Aleykum,

  Aynı durumdan bende muzdaribim.Aşırı vesvese var.Ama tek tek sorularıma cevap alamadığım için bunlar yuvarlanarak giden bir kar topu gibi büyüyor.Bugün Gusül abdest aldım.Abdestin sonuna doğru göz pınarlarımı iyice yıkadım, gusül devam ederken tekrar aklıma göz pınarlarını yıkamak aklıma geldi ama bir defa yıkadığım için aynı yerden tekrar çapak çıksada gerekmiyor diyerek gusül abdestimi aldım.Gusül bittikten yaklaşık 1 saat sonra aynada gözüme baktığım zaman çapak gördüm.Gusül abdesti alırken yıkamış olduğumu göz çevresini tekrar çapak çıksa dahi 1 defa yıkamam yeterlidir diyerek yıkamamış olmamdan dolayı tekrar çapak çıkması ve 2 .defa yıkamamam gusül abdestimin sıhhatına zarar vermişmidir?


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Vesvese ve Çözümü


  Selamun Aleykum
  Gardaşım en başta ne yazıyor.Kardeş sana bu zorluk veriyorsa ve üzüyorsa gereksiz zamanınını harcıyorsa salla o şeytandan de ya bunu demeyi öğren.Guslünü almışsın ne güzel .Çapak gün içinde tekrar çıkabilir .Sen yıkadığında şüpheye düşmüşsen şüpheye düşmüşsen kesinlikle ve kesinlikle yıkama.Emin olman gerekir yüzdeyüz kafanda şüphe kalmasın..Hele senin gibilerin guslü kesinlikle kabul olur Dinimizde vesveseliller için bu kolaylık vardır Elhamdulilllah .hata yapmışsan gerçekte gene Allah kabul eder.Allah şeytana düşman olmamızı emretmiş .Ona savaş aç.Kendine şunu de Allahın benim abdestime ihtiyacımı var de.yANLIŞ ALDIYSAMDA ALDIM DE .Yeter ben bıktım bu soruları sormaktan sende bık be kardeşim daha yeniysen bile ilerde hep böyle gereksiz saçma soruları sordurur sana emin ol.Allah muhafaza etsin seni


 6. 5
  #UguR Özel Üye
  #UguR
  Özel Üye
  #UguR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 106942
  Mesaj Sayısı: 1,038
  Tecrübe Puanı: 11

  Vesveseye karşı felak ve nas surelerini okumakta fayda var.


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Allah rızası için bana yardım edin. namaza başlayalı 1 yıldan fazla oldu ve o günden beri vesveselerle uğraşıyorum. artık ağlama noktasına geldim, dayanamıyorum. hatta ramazan'dan sonra namazı bırakmayı dahi düşünüyorum, çok yoruldum... örneğin gusülde ağzıma ve burnuma 6'dan fazla su veriyorum. bir namazı bitirdim diyelim sonrasında aklımda bir soru işareti olunca hemen tekrar kılıyorum. namaz kılınca kıyafetimin içi görünür diye üst üste bir sürü kıyafet giyiyorum. banyoya girdiğimde gusülde alıyorum çoğu zaman. sürekli tövbe ediyorum ama boşa gidiyormuş gibi hissediyorum. en ufak bir şeyde her şeyi tekrar başa sarıyorum. namaz kıyafetlerimi sürekli sürekli yıkıyorum, kirli hissediyorum. namazlarım, tövbelerim, yaptığım her şey boşa gidiyor gibi hissediyorum. gerçekten sinirlerim çok bozuldu artık... o gün tanıdığım biri köpeğe dokunup bana elleyince vesveselerim daha fazla arttı. necaset gitmemiş gibi hissediyorum yıkanmama rağmen (var mıydı ondan bile emin değilim), ellediğim her şey necis oluyor gibi hissediyorum. oysa ki sadece kıyafetime dokunmuştu ve eli de kuruydu sanırım. bu vesveselerden nasıl kurtulurum nasıl başa çıkarım ? birkaç video izledim youtube'dan ama benimkisi video ile geçecek bir şey değil sanki. etkili bir dua veya başka bir çözümü yok mu ? dayanılmaz bir hâl aldı artık. yalvarırım yardım edim.


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Senin ki vesvese hastalığı bir psikiyatriye görünmeni tavsiye ederim...


 9. 8
  seyit gazi Devamlı Üye
  seyit gazi
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 573
  Tecrübe Puanı: 6

  din kolaylıktır, zorlayan altında mutlaka ezilir. zaten hata olduğunu bildiğin şeyleri niye tekrar ediyorsun ki. ilmihal bilgilerin zayıfsa öğren, en azından günlük yaptığımız işlerin fıkhını öğren. bir günde öğrenebilir, üç beş günde çok rahat kavrayabilirsin. sen vesveselerini boşver, allah sana torpil yapar merak etme. gusülde iğne ucu kadar kuru kalmış yer olursa gusül olmazda, farkında olmadan avuç içi kadar kuru yer kalsa gusül olur. mesele dalga geçer gibi iş yapmamak olayı ciddiye almak. yoksa farkında olmadıklarımızın güç yetiremediklerimizin hesabı sorulsa işin içinden hiç çıkamayız. zaten kıldığımız namazları allah kabul ediyorda öyle kabul oluyor yoksa çok güzel bir namaz kıldım demek bile başlı başına yanlış. namazını kılıp estağfurullah çekip allah avc nin kabul etmesini bekleriz. kimsenin yapmadığı incelikleri yapmaya kalkmanın, kimsenin sormadığı soruları sormanın alemi yok. yapılanın aslı olsa yapan çıkardı, bize de öyle yapmamız tavsiye edilirdi. bu hususda da ölçü allah rasulü sav in yaptıklarıdır ve onu gören ashabının yaptıklarıdır zaten kendi kendine sorduğun soruların sorulacak bir tarafı olsa sorarlardı, fıkhıda anlatılırdı. fakihlerimiz astronot aya gitse; ayda nasıl temizlenir, nasıl namaz kılar, nasıl oruç tutar hepsinin cevabını verirler. yeter ki soru gerçek bir soru olsun.beni kastetmiyorum da zıpçıktılıksa adamla dalga mı geçiyorsun denir, vesveseyse üzerinde durulmaz, o hususla ilgili ilmin bilinmemesi ise üç beş başlıkta yarım saatte bir saatte öğrenilebilir.


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Öncelikle haklısınız bel ki ama bu tamamen vesvese olmuş soruyu soran ben değilim kardeşimiz vesvese yapıyor bu arada neden yazılarınızda aynı kişi yazıyor sanıyorsunuz tamam bel ki benzer sorular sorulmuştur elbet ama sabırlı olunmalı aslında ayrıntılı yazılsa kimse aynı soruları tekrar tekrar sormaz.Bir sürü insan bu siteye giriyor kimin kim olduğu belli değil..
  Cevaba gelecek olursak kardeşim vesvese yapıyorsun vesvese çok kötü bir hastalık ve bundan kurtulmak çok zor biliyorum çözümü ise umursamayacaksın allah affeder deyip banyodan çıkacaksın ama bel ki affetmez diye korkuyoruz sonra anladım ki allah çok merhametli neden kabul etmesin neden affetmesin bunları düşün kardeşim kurtulamazsan eğer psikiyatri sana ilaç verecek onu kullan başka çaresi yok bunun.


+ Yorum Gönder