Konusunu Oylayın.: Cinsel konular hakkında fıkhi sorular ve cevaplar

5 üzerinden 4.73 | Toplam : 15 kişi
Cinsel konular hakkında fıkhi sorular ve cevaplar
 1. 04.Mart.2014, 20:57
  1
  Misafir

  Cinsel konular hakkında fıkhi sorular ve cevaplar


  Cinsel konular hakkında fıkhi sorular ve cevaplar Mumsema Cinsel Konular Hakkında Sorular ve Cevaplar

  1. Adet döneminde eşle oynaşmanın hükmü nedir?
  2. Acaba adet döneminde eşiyle ilişkiye girmek haram mıdır?
  3. insanın kendi eşiyle arkadan ilişkiye girmesi caiz midir? 2. 04.Mart.2014, 20:57
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Cinsel Konular Hakkında Sorular ve Cevaplar

  1. Adet döneminde eşle oynaşmanın hükmü nedir?
  2. Acaba adet döneminde eşiyle ilişkiye girmek haram mıdır?
  3. insanın kendi eşiyle arkadan ilişkiye girmesi caiz midir?


 3. 04.Mart.2014, 21:35
  2
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 06.Şubat.2007
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 29,999
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 339
  Bulunduğu yer: çalışma odam:)

  Cevap: Cinsel konular hakkında fıkhi sorular ve cevaplar
  İslam Dini’nde cinsel hayatı anlatan soru ve cevapları...

  1. Diz göbek arası hariç caizdir.
  2. Adetli kadına yaklaşmak haramdır.
  3. Arkadaş ilişkiye gire ve buna müsaade eden karı kocalar MEL'UNDUR.
 4. 04.Mart.2014, 21:35
  2
  Moderatör  İslam Dini’nde cinsel hayatı anlatan soru ve cevapları...

  1. Diz göbek arası hariç caizdir.
  2. Adetli kadına yaklaşmak haramdır.
  3. Arkadaş ilişkiye gire ve buna müsaade eden karı kocalar MEL'UNDUR. 5. 04.Mart.2014, 21:41
  3
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 06.Şubat.2007
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 29,999
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 339
  Bulunduğu yer: çalışma odam:)

  Cevap: Cinsel konular hakkında fıkhi sorular ve cevaplar

  İslam ve cinsel hayat

  Ali Rıza Demircan Hoca, İslam’da cinsel hayatla ilgili soruları cevapladı. Hangi birliktelikler ve davranışların helal, hangilerinin haram olduğunu anlattı.

  İşte İslam Dini’nde cinsel hayatı anlatan soru ve cevapları...

  İslam cinsel hayat ile ilgili soru ve cevapları

  * Âdet halinde sevişmek, ilişkiye girmek haram mıdır?

  CEVAP: Yüce Rabbimiz sınırsız bilgi ve rahmet sahibidir. O, kulluk denemesine uğrattığı insanlara yalnızca bedeni, rûhi, ahlâki veya sosyal yönden zarar verebilecek sözleri, davranışları ve işleri yasaklamıştır. Âdet halinde ilişki de zarar verebileceği için Eza olarak nitelenerek yasaklanmıştır. Bakara sûresinin 222 âyetinde şöyle buyurulmuştur: “Ey Peygamber! Sana kadınların ay halini de sorarlar.
  De ki; O bir ezadır. Bu sebeple ay halindeki kadınlarla cinsel ilişkide bulunmayın. Temizleninceye kadar kendilerine yaklaşıp ilişkiye girmeyin. İyice temizlenip boy aptesti aldıkları zaman Allah’ın emrettiği üreme organından onlarla cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Allah çok çok tövbe edenleri sever. İyice temizlenenleri / adet halinde ve ters yol ilişkisinden kaçınarak temizliğe özen gösterenleri de sever.” Açıkça anlaşılacağı üzere adet halinde cinsel ilişki haram kılınmışsa da ilişkiye varmayan sevişme helâldir. Sevgili Peygamberimizin izlememiz gereken öğretisi ve uygulaması olarak âdet hali sırasında kadınlar temizliğe önem verip kokulardan arınmalı, kocalar da ilgisiz kalmamalı ama asla ilişkiye girmemelidir.


  * Cinsel öğretim niçin önemlidir?

  CEVAP: Müslüman olmak bedenimiz, ruhumuz, mallarımız ve toplumsal hayatımız üzerinde Yüce Allah’ımızın hakimiyetini kabul etmektir. O’nun hakimiyetini kabul etmek ekonomik ve siyasi hayatımız gibi cinsel hayatımızı da onun emirlerine ve yasaklarına göre düzenlemeyi gerektirir. Bu sebeple cinsel hayatla ilgili ilahi emirleri ve yasakları öğrenmek farz görevimizdir. Ayrıca bu ilahi emirlere ve yasaklara göre yaşamak da bizler için ibadettir. Çünkü ibadet Rabbimizin ve Peygamberimiz’in buyruklarına itaat etmektir.


  * Evlilik İslami görev midir?


  CEVAP: Evlilik insan doğasının gereği, dinimizin de emridir. İslâm dininin emirleri ve yasakları aile çevresiyle ilgilidir. Ana–baba ve çocuklarla ilgili görevler, miras hukuku ve zina yasağı hep evlilikle alakadır. Cinsel gücü olup da nafaka sağlayabilecek kişi, eşe zulüm edebileceği endişesini taşımıyorsa evlilik farz bir görevdir. Nedensiz bekârlık İslâmî yol ve yöntem değildir. Ancak özellikle kadınlar için taliplisi olmadığında hiç şüphesiz bekâr kalış sorumluluk doğurmaz. Ne var ki kadınların bizzat kendilerinin veya ailelerinin evlenme teklif etmeleri de İslâmî adaba uygundur. Bazı İslâm bilginlerinin evliliğin zinaya düşme korkusu halinde farz olacağı şeklindeki yaklaşımları gereksizdir. Çünkü zinaya düşme tehlikesi her zaman vardır. Kur’ân diliyle “...zayıf yaratılan...” bir varlık olan insanın Yûsuf sûresinin 24 ve 33 âyetlerinde işaret edildiği gibi her zaman zinaya düşebilir. Baş koruyucu ise evliliktir.


  * Oje boy abdestine engel midir?


  CEVAP: Yapıştırıcı, boya, oje ve benzerleri gibi suyun vücudun tabii derisine ulaşımını engelleyici maddeler boy abdestine manidir. Bu gibi maddeler yıkanmadan önce çıkarılmalıdır.


  * Eşler arasında ilişki ne zaman yasaktır?

  CEVAP: Eşler arasında ilişkinin yasak olduğu günler, geceler yoktur. Cuma, Kandil ve bayram gecelerinde de ilişkiye girilebilir. Ancak Kadir gecesi olduğuna yürekten inandığımız gecede ilişki yasak olmamakla beraber Peygamberimiz’in duâya yönlendirici uyarıları çizgisinde ertelenmesi öğütlenebilir.


  * Uzun süreli ayrılık, nikah yenilemeyi gerektirir mi?

  CEVAP: Ayrılık sebebiyle uzunca bir süre ilişkiye girilmemesi nikahın yenilenmesini gerektirmez. Bir diğer anlatımla boşanma olmaksızın eşlerin birbirilerini kasıtla ihmal etmesi haram olmakla-günahkâr kılmakla birlikte nikahı düşürmez.


  * Masturbasyon haram mıdır?

  CEVAP: Erkek veya kadın için mastürbasyonu yasaklayan doğrudan bir âyet ve sahih bir hadis yoktur. Eşlerden birinin mastürbasyon yapması; cinsel görevini aksatması durumunda- eşe zulüm olacağı için haramdır. İhtiyaç yokken mastürbasyon yapılması ise hayat maddesinin israfıdır. İsraf’ ise haramdır. Ancak arzular şiddetlenir de zinaya düşme tehlikesi belirirse mastürbasyon caiz olduğu gibi vacib/yapılması gerekli bir görev olur.


  * Cinsel haz amaçlı bakışlar caiz midir?


  CEVAP: Değişik mekânlarda karşılaşan erkeklerle kadınların birbirlerinden etkilenmeleri tabiidir. Ancak etkilenmeleri cinsel arzulu iradeli bakışmalara dönüşmemelidir. Söz ve anlam olarak Allah’ın Kitabı ve İslâm Dini’nin temel kaynağı olan Kur’ân’ın Nur suresinin 30. ve 31. âyetlerinde mümin kadınlar ve erkeklerin gözlerini cinsel arzulu bakışlardan korumaları emredildiği için cinsel haz amaçlı bakışlar cinsel taciz olarak yasaklanmıştır. Ancak beğeni ile sonuçlansa da cinsel arzuyla tekrarlanmayan ani bakmalar ve bakışmalar da sakınca yoktur. Çünkü Peygamberimiz, ardından iradeli cinsel bakışların gelmediği ani bakışların helâl olduğunu açıklamıştır.


  * Müslüman bir bayan, kadın kuaförüne üreme, koltukaltı ve bacak bölgesi kıllarına yönelik işlem yaptırabilir mi?

  CEVAP: Müslüman kadınlar, uyluk dahil üreme bölgesi ve yakın çevresi anlamına gelen Ferc’lerini Rabbimizin Kur’ânî emri gereği korumak; kızları ve kardeşleri dahil hiç kimseye açmamakla yükümlüdürler. (Nur 31) Bu sebeple bu bölgelerini açarak bir işlem yaptıramazlar. Ancak, kırk gün aşılmaksızın yapılması gereken temizliklerini, hastalık ve yaşlılık gibi her hangi bir sebeple bizzat yapamıyorlarsa, kadın kuaförü yanı sıra bir başka kadına da yaptırabilirler. Koltuk altı ve bacak bölgesi işlemlerinde ise dini bir sakınca yoktur. Erkekler de Ferc’lerini korumakla yükümlü olduklarından yukarıda kadınlara ilişkin olarak açıklanan hükümler, erkekler için de geçerlidir.(Nur 30) Zaruret halleri dışında doktorlar, kuaförler ve çocuklarımız dahil hiçbir Müslüman da bir başkasının üreme bölgesi çevresine bakamaz ve işlem yapamaz.


  * Bir bayanın cinsel cazibesini artıracak ve onu ilgi odağı kılacak şekilde parfüm kullanması helal/caiz midir?

  CEVAP: Kocası ve babası - kardeşleri gibi ebediyen evlenemeyeceği mahremleri yanında kullanması helal ise de yabancılar yanında kullanması caiz değildir. Haramdır. Çünkü kadını kişiliği üzerinden değil de cinselliği üzerinden ilgi odağı kılacak bu işlem, Rabbimizin “Zinaya yaklaşmayınız...” şeklindeki yasağına aykırılıktır. ( İsra 32) Bu aykırılığı Peygamberimiz de şöylece açıklamaktadır: “Şehvetle bakan kişi göz zinası yapmıştır. İlgilerini çekmek için güzel kokular sürünerek erkekler arasına giren kadında (şehvetle bakan kişiler gibi) günah işlemiştir.” ( Ebû Davud Tereccül, 7)


  Fantezileri anlatmak haram mı?

  Eşlerin sevişme tekniklerini ve fantezilerini yatak odası dışına taşırcasına anlatmaları veya yayınlatmaları, şeytani bir davranıştır.

  Cinsel hayatla ilgili en çok sorulan soruların başında şu gelmektedir: Eşlerin cinsel davranış biçimlerini, sevişme tekniklerini, uyguladıkları fantezileri ve ilişkilerini yazılı, görüntülü veya sözlü olarak arkadaşlarına anlatmaları helal midir?


  * İlişkilerin yayınlatmak amacıyla medya mensuplarına açıklanması caiz mi?

  CEVAP: Değildir. Anlatımların ahlâkî yönden en az zararlısının, yakın çevreye ve sözlü aktarım olabileceği gerçeğini hatırlatarak, sorumuzun cevabını Peygamberimizin bir hadisi ile verelim. Kadın sahâbilerden Yezîd kızı Esma, bizzat şahit olduğu olayı şöyle anlatıyor: Bir cemaat namaz sonrasıydı. Çevresinde erkekler ve kadınlar ayrı ayrı oturuyorlarken Peygamberimiz soruyu içeren bir üslûpla şöyle buyurdu:

  - Galiba içinizde karısı ile yaptıklarını açıklayan erkeklerle, kocası ile yaptıklarını anlatan kadınlar var?

  Topluluktan bir cevap çıkmayınca şöyle dedim:

  - Evet, var Ya Resûlallah! Allah’a yemin ederim ki erkekler de bu şekilde konuşuyorlar. Kadınlar da böyle laflar ediyorlar.

  (Benim bu açıklamam üzerine) Allah’ın Resûlü Peygamberimiz şöyle buyurdu:

  - Cinsel hayatınızı açığa vururcasına konuşmayınız. Bu şekilde konuşan erkek ve kadın, erkeği dişisine rastlayan ve insanlar kendilerine bakıp dururken, erkeği dişisinin işini bitiren erkek ve dişi şeytan gibidir.“ (M.Zevaid 4/294,Ebû Davud Nikâh 49)


  * Kadınlara kocaları için makyaj ve estetik yapmaları tavsiye edilir mi?

  CEVAP: Süslenme kadın doğasının gerektirdiği bir eğilimdir. Ancak onlar toplumsal ilişkilerini cinsellikleri üzerinden değil, şahsiyetleri üzerinden yapmakla yükümlü oldukları için yalnızca kocalarına yönelik olarak makyaj yapabilirler. Ahlâki sorumluluk taşımayan kadınların bakışlara cinsel odak olma yarışına girilebildiği yaşamımızda eşlerini dışa dönük eğilimlerden koruyabilmek için kadınlar makyaj yapmalıdırlar. Bu onlar için sevaplar kazanacakları kültürel cihad olur. Burun, göğüs ve karın benzeri estetik ameliyatlar Allah’ın yaradışına müdahale niteliği sebebiyle genel hüküm olarak haramdır. Ancak yaradılıştan veya sonradan oluşan ve insanı psikolojik yönden yaralayan veya giderilmesi yönünde ısrarlı koca isteğine muhatap kılan oluşumlar, sağlık yönünden zarar vermeyecek şekilde giderilebilir...


  * Korunma yolları meşru mudur?

  CEVAP: Çocuk bir kader mevzuudur. Bir diğer anlatımla ilişki; yumurta ve sperm gerekli ama yeterli değildir. Kur’ânımızın açıklamasına göre Rabbimiz bazı insanları kızlı erkekli çocuklulukla ve bazılarını da çocuksuzlukla denemeye uğratabilir. Korunma yöntemlerine başvuru, İslam’da sıcak bakılmayan fakat kesinlikle de yasaklanmayan bir konudur. Ancak koruyucu yöntemler içerisinde erkek ve kadının ruhsal ve bedensel sağlığını tehdit edebilecek uygulamalara, öz varlığımıza zulüm olacağı için haramdır içtihadında bulunabilir. Hayati bir gereksinim olmaksızın yaratılış düzenine müdahale nitelikli Kordon bağlatma benzeri uygulamalar ise hiç şüphesiz haramdır.


  * Kadın, kocasının akrabaları yanında nasıl örtünmelidir?

  CEVAP: Evlilik akdi yapılıp zifaf gerçekleştikten sonra gelin için yalnızca “kayınpeder baba gibidir, damat için de kayın valide anne gibidir”. Kural olarak gelin babası yanında giyindiği gibi kayınpederi yanında, kayınvalide oğlu yanında giyindiği gibi damadı yanında giyinebilir. Mesela gelin kayınpederi yanında, kayın valide de damadı yanında baş ve kollar açık şekilde durabilir. Ancak göğüsler ve göbekle diz kapakları arası açık, örneğin mayolu-bikinili olarak duramaz. Örtünme yönünden kayınbirader kardeş, baldız kız kardeş gibi değildir. Kur’ân’ın Nur sûresinin 31. âyetinin hükmü gereği, gelin olarak kayınbirader, baldız olarak enişte yanında yüz, eller ve ayaklar dışındaki vücut bölümlerinin örtünmesi gerekir.


  * Eşler arasında cinsel yasaklar var mıdır?

  CEVAP: Kur’ân-ı Kerîm’in Bakara sûresinin 222. ve223. âyetlerinde -karşılıklı rızaya dayalı da olsa- eşler arasında âdet halinde ilişki ile ters yoldan (anüs) ilişki haramdır:

  “Ey Peygamber! Sana kadınların ay halini de sorarlar. De ki; O bir ezadır. Bu sebeple ay halindeki kadınlarla cinsel ilişkide bulunmayın. Temizleninceye kadar kendilerine yaklaşıp ilişkiye girmeyin. İyice temizlenip boy abdesti aldıkları zaman Allah’ın emrettiği üreme organından onlarla cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Allah çok çok tövbe edenleri sever. İyice temizlenenleri / adet halinde ve ters yol ilişkisinden kaçınarak temizliğe özen gösterenleri de sever. Kadınlarınız sizin döl alanınızdır. Yalnızca döl alanınıza istediğiniz sevişme tekniği ile yaklaşabilirsiniz. Nefisleriniz için (besmeleyi, şeytandan Allah’a sığınmayı ve sevişmeyi) öne alın. Allah’ın buyruklarına aykırılıktan korunun ve ancak O’nun huzurunda toplanacağınızı bilin. (Ey Peygamber! Âdet halinde ve arka organdan ilişkiye girmekten kaçınan) müminleri müjdele.” Eşler arasında zulüm nitelikli olduğu için Sadizm ve Mazohizm ve açıklanacağı üzere ağızı boşalım organı haline dönüştürecek oral ilişki de haramdır. Bunun dışında ilişki teknikleri ve cinsel nitelikli aşk fısıltılarına sınır yoktur. Hüküm olarak nikâhlı eşler telefonla cinsel içerikli konuşmalar yapabilir, fanteziler de üretebilirler.


  * Kıskançlık caiz midir?

  CEVAP: Cinsel kıskançlık imandan kaynaklanan bir erdemdir. Yüce Peygamberimiz de kendisini kıskanç olarak vasıflandırmaktadır. Kişi karısını, kızını, annesini, kız kardeşlerini vs. yabancılardan kıskanır. Onları şehvetli nazarlardan ve ilişkilerden korumak ister. Müslüman kadın da kocasını kıskanır, kıskanmalıdır. Müslüman kişi aile fertleri yanı sıra çevresinin, örneğin İslam dışı giyim kuşamına, örtülü ilişkiler kurmasına, yabancı erkeklerle oyuna kalkmasına ve zinaya düşmesine de kalbiyle onay veremez. Ancak kıskançlık meşru sınırlar içinde kalmalıdır.


  Kıskançlık sebebi ile;

  1) Eşin akrabasına sıla yapmasına mani olmak, hacca gitmesini engellemek.
  2) Boşadığı kadının evlilik yapmasına karşı çıkmak.
  3) Israrla boşanmak isteyen karısını boşamamak.
  4) Hiçbir delil yok iken şüpheye düşmek ve taciz etmek gibi hatalara düşülmemelidir.

  Bu tür kıskançlıklar Allah’ın sevmediği türden haram kıskançlıktır.


 6. 04.Mart.2014, 21:41
  3
  Moderatör
  İslam ve cinsel hayat

  Ali Rıza Demircan Hoca, İslam’da cinsel hayatla ilgili soruları cevapladı. Hangi birliktelikler ve davranışların helal, hangilerinin haram olduğunu anlattı.

  İşte İslam Dini’nde cinsel hayatı anlatan soru ve cevapları...

  İslam cinsel hayat ile ilgili soru ve cevapları

  * Âdet halinde sevişmek, ilişkiye girmek haram mıdır?

  CEVAP: Yüce Rabbimiz sınırsız bilgi ve rahmet sahibidir. O, kulluk denemesine uğrattığı insanlara yalnızca bedeni, rûhi, ahlâki veya sosyal yönden zarar verebilecek sözleri, davranışları ve işleri yasaklamıştır. Âdet halinde ilişki de zarar verebileceği için Eza olarak nitelenerek yasaklanmıştır. Bakara sûresinin 222 âyetinde şöyle buyurulmuştur: “Ey Peygamber! Sana kadınların ay halini de sorarlar.
  De ki; O bir ezadır. Bu sebeple ay halindeki kadınlarla cinsel ilişkide bulunmayın. Temizleninceye kadar kendilerine yaklaşıp ilişkiye girmeyin. İyice temizlenip boy aptesti aldıkları zaman Allah’ın emrettiği üreme organından onlarla cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Allah çok çok tövbe edenleri sever. İyice temizlenenleri / adet halinde ve ters yol ilişkisinden kaçınarak temizliğe özen gösterenleri de sever.” Açıkça anlaşılacağı üzere adet halinde cinsel ilişki haram kılınmışsa da ilişkiye varmayan sevişme helâldir. Sevgili Peygamberimizin izlememiz gereken öğretisi ve uygulaması olarak âdet hali sırasında kadınlar temizliğe önem verip kokulardan arınmalı, kocalar da ilgisiz kalmamalı ama asla ilişkiye girmemelidir.


  * Cinsel öğretim niçin önemlidir?

  CEVAP: Müslüman olmak bedenimiz, ruhumuz, mallarımız ve toplumsal hayatımız üzerinde Yüce Allah’ımızın hakimiyetini kabul etmektir. O’nun hakimiyetini kabul etmek ekonomik ve siyasi hayatımız gibi cinsel hayatımızı da onun emirlerine ve yasaklarına göre düzenlemeyi gerektirir. Bu sebeple cinsel hayatla ilgili ilahi emirleri ve yasakları öğrenmek farz görevimizdir. Ayrıca bu ilahi emirlere ve yasaklara göre yaşamak da bizler için ibadettir. Çünkü ibadet Rabbimizin ve Peygamberimiz’in buyruklarına itaat etmektir.


  * Evlilik İslami görev midir?


  CEVAP: Evlilik insan doğasının gereği, dinimizin de emridir. İslâm dininin emirleri ve yasakları aile çevresiyle ilgilidir. Ana–baba ve çocuklarla ilgili görevler, miras hukuku ve zina yasağı hep evlilikle alakadır. Cinsel gücü olup da nafaka sağlayabilecek kişi, eşe zulüm edebileceği endişesini taşımıyorsa evlilik farz bir görevdir. Nedensiz bekârlık İslâmî yol ve yöntem değildir. Ancak özellikle kadınlar için taliplisi olmadığında hiç şüphesiz bekâr kalış sorumluluk doğurmaz. Ne var ki kadınların bizzat kendilerinin veya ailelerinin evlenme teklif etmeleri de İslâmî adaba uygundur. Bazı İslâm bilginlerinin evliliğin zinaya düşme korkusu halinde farz olacağı şeklindeki yaklaşımları gereksizdir. Çünkü zinaya düşme tehlikesi her zaman vardır. Kur’ân diliyle “...zayıf yaratılan...” bir varlık olan insanın Yûsuf sûresinin 24 ve 33 âyetlerinde işaret edildiği gibi her zaman zinaya düşebilir. Baş koruyucu ise evliliktir.


  * Oje boy abdestine engel midir?


  CEVAP: Yapıştırıcı, boya, oje ve benzerleri gibi suyun vücudun tabii derisine ulaşımını engelleyici maddeler boy abdestine manidir. Bu gibi maddeler yıkanmadan önce çıkarılmalıdır.


  * Eşler arasında ilişki ne zaman yasaktır?

  CEVAP: Eşler arasında ilişkinin yasak olduğu günler, geceler yoktur. Cuma, Kandil ve bayram gecelerinde de ilişkiye girilebilir. Ancak Kadir gecesi olduğuna yürekten inandığımız gecede ilişki yasak olmamakla beraber Peygamberimiz’in duâya yönlendirici uyarıları çizgisinde ertelenmesi öğütlenebilir.


  * Uzun süreli ayrılık, nikah yenilemeyi gerektirir mi?

  CEVAP: Ayrılık sebebiyle uzunca bir süre ilişkiye girilmemesi nikahın yenilenmesini gerektirmez. Bir diğer anlatımla boşanma olmaksızın eşlerin birbirilerini kasıtla ihmal etmesi haram olmakla-günahkâr kılmakla birlikte nikahı düşürmez.


  * Masturbasyon haram mıdır?

  CEVAP: Erkek veya kadın için mastürbasyonu yasaklayan doğrudan bir âyet ve sahih bir hadis yoktur. Eşlerden birinin mastürbasyon yapması; cinsel görevini aksatması durumunda- eşe zulüm olacağı için haramdır. İhtiyaç yokken mastürbasyon yapılması ise hayat maddesinin israfıdır. İsraf’ ise haramdır. Ancak arzular şiddetlenir de zinaya düşme tehlikesi belirirse mastürbasyon caiz olduğu gibi vacib/yapılması gerekli bir görev olur.


  * Cinsel haz amaçlı bakışlar caiz midir?


  CEVAP: Değişik mekânlarda karşılaşan erkeklerle kadınların birbirlerinden etkilenmeleri tabiidir. Ancak etkilenmeleri cinsel arzulu iradeli bakışmalara dönüşmemelidir. Söz ve anlam olarak Allah’ın Kitabı ve İslâm Dini’nin temel kaynağı olan Kur’ân’ın Nur suresinin 30. ve 31. âyetlerinde mümin kadınlar ve erkeklerin gözlerini cinsel arzulu bakışlardan korumaları emredildiği için cinsel haz amaçlı bakışlar cinsel taciz olarak yasaklanmıştır. Ancak beğeni ile sonuçlansa da cinsel arzuyla tekrarlanmayan ani bakmalar ve bakışmalar da sakınca yoktur. Çünkü Peygamberimiz, ardından iradeli cinsel bakışların gelmediği ani bakışların helâl olduğunu açıklamıştır.


  * Müslüman bir bayan, kadın kuaförüne üreme, koltukaltı ve bacak bölgesi kıllarına yönelik işlem yaptırabilir mi?

  CEVAP: Müslüman kadınlar, uyluk dahil üreme bölgesi ve yakın çevresi anlamına gelen Ferc’lerini Rabbimizin Kur’ânî emri gereği korumak; kızları ve kardeşleri dahil hiç kimseye açmamakla yükümlüdürler. (Nur 31) Bu sebeple bu bölgelerini açarak bir işlem yaptıramazlar. Ancak, kırk gün aşılmaksızın yapılması gereken temizliklerini, hastalık ve yaşlılık gibi her hangi bir sebeple bizzat yapamıyorlarsa, kadın kuaförü yanı sıra bir başka kadına da yaptırabilirler. Koltuk altı ve bacak bölgesi işlemlerinde ise dini bir sakınca yoktur. Erkekler de Ferc’lerini korumakla yükümlü olduklarından yukarıda kadınlara ilişkin olarak açıklanan hükümler, erkekler için de geçerlidir.(Nur 30) Zaruret halleri dışında doktorlar, kuaförler ve çocuklarımız dahil hiçbir Müslüman da bir başkasının üreme bölgesi çevresine bakamaz ve işlem yapamaz.


  * Bir bayanın cinsel cazibesini artıracak ve onu ilgi odağı kılacak şekilde parfüm kullanması helal/caiz midir?

  CEVAP: Kocası ve babası - kardeşleri gibi ebediyen evlenemeyeceği mahremleri yanında kullanması helal ise de yabancılar yanında kullanması caiz değildir. Haramdır. Çünkü kadını kişiliği üzerinden değil de cinselliği üzerinden ilgi odağı kılacak bu işlem, Rabbimizin “Zinaya yaklaşmayınız...” şeklindeki yasağına aykırılıktır. ( İsra 32) Bu aykırılığı Peygamberimiz de şöylece açıklamaktadır: “Şehvetle bakan kişi göz zinası yapmıştır. İlgilerini çekmek için güzel kokular sürünerek erkekler arasına giren kadında (şehvetle bakan kişiler gibi) günah işlemiştir.” ( Ebû Davud Tereccül, 7)


  Fantezileri anlatmak haram mı?

  Eşlerin sevişme tekniklerini ve fantezilerini yatak odası dışına taşırcasına anlatmaları veya yayınlatmaları, şeytani bir davranıştır.

  Cinsel hayatla ilgili en çok sorulan soruların başında şu gelmektedir: Eşlerin cinsel davranış biçimlerini, sevişme tekniklerini, uyguladıkları fantezileri ve ilişkilerini yazılı, görüntülü veya sözlü olarak arkadaşlarına anlatmaları helal midir?


  * İlişkilerin yayınlatmak amacıyla medya mensuplarına açıklanması caiz mi?

  CEVAP: Değildir. Anlatımların ahlâkî yönden en az zararlısının, yakın çevreye ve sözlü aktarım olabileceği gerçeğini hatırlatarak, sorumuzun cevabını Peygamberimizin bir hadisi ile verelim. Kadın sahâbilerden Yezîd kızı Esma, bizzat şahit olduğu olayı şöyle anlatıyor: Bir cemaat namaz sonrasıydı. Çevresinde erkekler ve kadınlar ayrı ayrı oturuyorlarken Peygamberimiz soruyu içeren bir üslûpla şöyle buyurdu:

  - Galiba içinizde karısı ile yaptıklarını açıklayan erkeklerle, kocası ile yaptıklarını anlatan kadınlar var?

  Topluluktan bir cevap çıkmayınca şöyle dedim:

  - Evet, var Ya Resûlallah! Allah’a yemin ederim ki erkekler de bu şekilde konuşuyorlar. Kadınlar da böyle laflar ediyorlar.

  (Benim bu açıklamam üzerine) Allah’ın Resûlü Peygamberimiz şöyle buyurdu:

  - Cinsel hayatınızı açığa vururcasına konuşmayınız. Bu şekilde konuşan erkek ve kadın, erkeği dişisine rastlayan ve insanlar kendilerine bakıp dururken, erkeği dişisinin işini bitiren erkek ve dişi şeytan gibidir.“ (M.Zevaid 4/294,Ebû Davud Nikâh 49)


  * Kadınlara kocaları için makyaj ve estetik yapmaları tavsiye edilir mi?

  CEVAP: Süslenme kadın doğasının gerektirdiği bir eğilimdir. Ancak onlar toplumsal ilişkilerini cinsellikleri üzerinden değil, şahsiyetleri üzerinden yapmakla yükümlü oldukları için yalnızca kocalarına yönelik olarak makyaj yapabilirler. Ahlâki sorumluluk taşımayan kadınların bakışlara cinsel odak olma yarışına girilebildiği yaşamımızda eşlerini dışa dönük eğilimlerden koruyabilmek için kadınlar makyaj yapmalıdırlar. Bu onlar için sevaplar kazanacakları kültürel cihad olur. Burun, göğüs ve karın benzeri estetik ameliyatlar Allah’ın yaradışına müdahale niteliği sebebiyle genel hüküm olarak haramdır. Ancak yaradılıştan veya sonradan oluşan ve insanı psikolojik yönden yaralayan veya giderilmesi yönünde ısrarlı koca isteğine muhatap kılan oluşumlar, sağlık yönünden zarar vermeyecek şekilde giderilebilir...


  * Korunma yolları meşru mudur?

  CEVAP: Çocuk bir kader mevzuudur. Bir diğer anlatımla ilişki; yumurta ve sperm gerekli ama yeterli değildir. Kur’ânımızın açıklamasına göre Rabbimiz bazı insanları kızlı erkekli çocuklulukla ve bazılarını da çocuksuzlukla denemeye uğratabilir. Korunma yöntemlerine başvuru, İslam’da sıcak bakılmayan fakat kesinlikle de yasaklanmayan bir konudur. Ancak koruyucu yöntemler içerisinde erkek ve kadının ruhsal ve bedensel sağlığını tehdit edebilecek uygulamalara, öz varlığımıza zulüm olacağı için haramdır içtihadında bulunabilir. Hayati bir gereksinim olmaksızın yaratılış düzenine müdahale nitelikli Kordon bağlatma benzeri uygulamalar ise hiç şüphesiz haramdır.


  * Kadın, kocasının akrabaları yanında nasıl örtünmelidir?

  CEVAP: Evlilik akdi yapılıp zifaf gerçekleştikten sonra gelin için yalnızca “kayınpeder baba gibidir, damat için de kayın valide anne gibidir”. Kural olarak gelin babası yanında giyindiği gibi kayınpederi yanında, kayınvalide oğlu yanında giyindiği gibi damadı yanında giyinebilir. Mesela gelin kayınpederi yanında, kayın valide de damadı yanında baş ve kollar açık şekilde durabilir. Ancak göğüsler ve göbekle diz kapakları arası açık, örneğin mayolu-bikinili olarak duramaz. Örtünme yönünden kayınbirader kardeş, baldız kız kardeş gibi değildir. Kur’ân’ın Nur sûresinin 31. âyetinin hükmü gereği, gelin olarak kayınbirader, baldız olarak enişte yanında yüz, eller ve ayaklar dışındaki vücut bölümlerinin örtünmesi gerekir.


  * Eşler arasında cinsel yasaklar var mıdır?

  CEVAP: Kur’ân-ı Kerîm’in Bakara sûresinin 222. ve223. âyetlerinde -karşılıklı rızaya dayalı da olsa- eşler arasında âdet halinde ilişki ile ters yoldan (anüs) ilişki haramdır:

  “Ey Peygamber! Sana kadınların ay halini de sorarlar. De ki; O bir ezadır. Bu sebeple ay halindeki kadınlarla cinsel ilişkide bulunmayın. Temizleninceye kadar kendilerine yaklaşıp ilişkiye girmeyin. İyice temizlenip boy abdesti aldıkları zaman Allah’ın emrettiği üreme organından onlarla cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Allah çok çok tövbe edenleri sever. İyice temizlenenleri / adet halinde ve ters yol ilişkisinden kaçınarak temizliğe özen gösterenleri de sever. Kadınlarınız sizin döl alanınızdır. Yalnızca döl alanınıza istediğiniz sevişme tekniği ile yaklaşabilirsiniz. Nefisleriniz için (besmeleyi, şeytandan Allah’a sığınmayı ve sevişmeyi) öne alın. Allah’ın buyruklarına aykırılıktan korunun ve ancak O’nun huzurunda toplanacağınızı bilin. (Ey Peygamber! Âdet halinde ve arka organdan ilişkiye girmekten kaçınan) müminleri müjdele.” Eşler arasında zulüm nitelikli olduğu için Sadizm ve Mazohizm ve açıklanacağı üzere ağızı boşalım organı haline dönüştürecek oral ilişki de haramdır. Bunun dışında ilişki teknikleri ve cinsel nitelikli aşk fısıltılarına sınır yoktur. Hüküm olarak nikâhlı eşler telefonla cinsel içerikli konuşmalar yapabilir, fanteziler de üretebilirler.


  * Kıskançlık caiz midir?

  CEVAP: Cinsel kıskançlık imandan kaynaklanan bir erdemdir. Yüce Peygamberimiz de kendisini kıskanç olarak vasıflandırmaktadır. Kişi karısını, kızını, annesini, kız kardeşlerini vs. yabancılardan kıskanır. Onları şehvetli nazarlardan ve ilişkilerden korumak ister. Müslüman kadın da kocasını kıskanır, kıskanmalıdır. Müslüman kişi aile fertleri yanı sıra çevresinin, örneğin İslam dışı giyim kuşamına, örtülü ilişkiler kurmasına, yabancı erkeklerle oyuna kalkmasına ve zinaya düşmesine de kalbiyle onay veremez. Ancak kıskançlık meşru sınırlar içinde kalmalıdır.


  Kıskançlık sebebi ile;

  1) Eşin akrabasına sıla yapmasına mani olmak, hacca gitmesini engellemek.
  2) Boşadığı kadının evlilik yapmasına karşı çıkmak.
  3) Israrla boşanmak isteyen karısını boşamamak.
  4) Hiçbir delil yok iken şüpheye düşmek ve taciz etmek gibi hatalara düşülmemelidir.

  Bu tür kıskançlıklar Allah’ın sevmediği türden haram kıskançlıktır.

 7. 04.Mart.2014, 21:42
  4
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 06.Şubat.2007
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 29,999
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 339
  Bulunduğu yer: çalışma odam:)

  Cevap: Cinsel konular hakkında fıkhi sorular ve cevaplar

  Cinsel nitelikli haramlar nelerdir?
  CEVAP: İslâm’daki anlamıyla çıplaklık, evlilik dışı cinsel ilişki olan zina, eşcinsellik, lezbiyenlik (sevicilik) hayvanlarla cinsel temas, röntgencilik ve örneklerini medyada gördüğümüz bilinçli teşhircilik haramları oluşturmaktadır. Eşler arasında adet döneminde ilişki, ters yolu ilişkisi ve ağzı cinsel organa dönüştürücü oral ilişki de cinsel nitelikli haramlardandır, Bunlar baş nitelikli haramlardır. Aynı veya karşı cinse şehvetle bakma, aralarında nikâh bağı bulunmayan erkekler ve kadınlar arasındaki gözlerden uzak beraberlik, güftesi ve ritmi ile cinsel arzuları tahrik edici müzik, cinsel haramlara yöneltici yazılar (piyesler, hikayeler, fıkralar, romanlar...) resimler ve filimler ve bunların ticarî yatırım haline getirilmesi de ikinci derecede haramları oluşturmaktadır.

  * Oruçlu iken masturbasyon yapmak orucu bozar mı?
  CEVAP: Boşalma ile sonuçlanan masturbasyon yapmak orucu bozar. Oruç bozmakla büyük bir günah işlenmiş olur ve Ramazan dışında bir yıl oruç tutulsa telafi edilemeyecek şekilde sevaptan yoksun kalınmış olur. Tövbe edilmeli ve bozulan oruç Ramazan sonrasında güne gün olarak kaza edilmelidir.

  * Terziyim, müşteri açık kıyafet isterse diktiğim zaman günah olur mu?
  CEVAP: Peygamberimiz, açık olarak bildirilmeyen konularda Günah’ı; “içimizi kemiren şey “olarak tarif etmektedir. Konunun soru yöneltecek kadar içinizi kemirmesi, işlemin sakıncalı olduğunu göstermektedir. Böylesi giysiler dikmeyi Maide 2 ile verilen “Günah niteliki işlerde yardımlaşmama“ kuralına aykırı görürüm. Acil nafaka zarureti olmadıkça da kaçınılmasını öğütlerim.

  * Boşalma olmasa bile zina olurmu?
  CEVAP: Bir kişinin nikahlı eşi dışında başkasıyla birlikte olması, büyük günahtır. Yabancı kadınla sevişmede boşalma olmasa bile organların iç içe girmesi zina sebebidir

  * Yabancı kadınla birlikte olan kişi, boşalma olmasa bile zina yapmış sayılır mı?
  CEVAP: Bismillah... Nikâhlınız olmayan bir kadınla boşalma olmasa da organların iç içe girmesiyle zina oluşur. Zina, Allah’a ortak koşma ve insan öldürmeden sonra gelen üçüncü büyük günahtır. Her günahtan tövbe edilebildiği gibi zinadan ötürü de tövbe edilebilir.

  * Televizyon ve internette istemeden açık sahneleri görmek sakıncalı mı?
  CEVAP: Gözün, korkutucu bakışlar gibi cinsel arzulu bakışlardan da korunması, Rabbimizin emridir. (Nûr 30-31) Ancak iradeli olarak bakışlarımızı sürdürmedikçe ilk bakışlarda sorumluluk yoktur. Çünkü Peygamberimiz sadece iradeli davranışlarımız ve bakışlarımızdan sorumlu olacağımızı açıklamışlardır. İlk tedbir/önlem olarak da kanal değiştirilmelidir.

  * Seyahat eden işadamı, cinsellik konusunda ne tür önlem almalıdır?
  CEVAP: a. Kadın arzusu oluşunca ilişkiye girmek Peygamberimizin zinadan koruyucu buyruğu olduğu için, onlar seyahatlere eşleriyle beraber gitmelidir.
  b. Eşle beraber gidilemiyorsa seyahatin hemen öncesinde ilişkiye girilmelidir. Bu da zinaya karşı önleyici bir tedbirdir. Sevgili Peygamberimizin Veda Hac’cında İhram öncesi uygulaması da bu şekilde olmuştur.

  * Cünupken ölen insan, günahkar olur mu?

  CEVAP: Bismillah...Cünuplükten ötürü yıkanmak Rabbimizin Kur’anî emri olarak farzdır.( Maide 6) Ancak yıkanma iki namaz arası bir süre ertelenebilir. Mesela yatsıdan sonra cünüp olan kimse, yıkanmayı sabah namazı vaktine kadar erteleyebilir. Bu erteleme sırasında vaki olacak ölüm, kişi için bir sakınca oluşturmaz. Bir diğer anlatımla kişi günahkâr olmaz. Meşru süreyi aşan ertelemeler günahkâr kılarsa da kişinin var olan imanını gidermez.

  * Kürtaj caiz midir?
  CEVAP: Çocuğun ana rahminde oluşumundan sonraki herhangi bir devrede yapılacak kürtaj cana kıymadır ve haramdır. Ancak bir uzmanlar kurulu kararıyla ana sağlığı için gerekli görülen kürtaj yapılabilir ve yaptırılabilir. Allah yardımcımız olsun.

  * Adetli iken, diş dolgusu yaptırılır mı?

  CEVAP: Âdetli dönemde diş dolgusu yaptırılabilir. Söktürülmesi de gerekmez.

  * Alevi ile Sünni evlenir mi?
  CEVAP: Alevi ve Sünni ifadeleri farklı çağrışımlar yaptırmaktadır. Bu sebeple biz sorunuza da cevap oluşturacak genel bilgiler sunacağız. Müslüman İslâm Dini’nin iman esaslarına inanan kişidir. Bu dinin temel kaynağı olan Kur’ân’ın bütün bildirileri, emirleri ve yasaklarına iman eden, fiilen uygulayamasa da uygulanması gereğini kabul eden insandır. Müslüman erkek, Müslüman bir kadınla evlenebildiği gibi Ehl-i Kitap (Musevi, Hıristiyan) bir kadınla da evlenebilir. Ama Materyalist-Putperest bir kadınla evlenemez. Müslüman bir kadın ise (günahkâr olsa da) yalnızca Müslüman erkekle evlenebilir. (bak. Bakara 221,Maide 5, Mümtahine 10,Nisa 24-25).
  İslâmî öğretim ve eğitim yetersizliği sebebiyle olacak toplumumuzda İslâmî inanç ve yaşamla hiçbir ilgilisi olmayan Sünnî ve Alevi görünümlü nice erkek ve kadın inkârcı-maddeci insanlar vardır. Bir Müslüman’ın bunlarla evlenmesi helâl-caiz değildir; haramdır. Evlilik oluşmayacağından ilişkileri de zina olur.

  * Hayızlı olduğunu bilmeden eşim ile birlikte oldum. Dini açıdan bir cezası var mıdır?
  CEVAP: Adet halinde sevişmek helal, fakat ilişkiye girmek haramdır.(Bakara 222) Burada sorumlu ve günahkâr olan siz değil, size adetli olduğunu bildirmeyen eşinizdir. Eşinizin tövbe etmesi ve maddî durumu uygunsa bir miktar sadaka vermesi gerekir.

  * Çingene ile ilişki kurulması, anlatıldığı gibi 40 tuğla eriyene kadar gusul abdesti gerektirir mi?
  CEVAP: Çingene / Roman insandır. Diğer insanlardan farkı yoktur. Müslüman’ı Müslüman, kâfiri de kâfirdir. Müslüman’sa onunla evlenilebilir. İlişki sonrasında da yıkanılır. Anlattıklarınız, aslı astarı olmayan ve kaçınılması gereken hurafedir.

  * Oruçlunun eşine sarılıp öpmesi sonucu gelen mezi, oruç bozar mı?
  CEVAP: Şehvetlenmeden ötürü ve farkında olunmadan gelen ve mezi denilen sıvı orucu bozmaz. Ancak kaynağından fışkırarak ve farkında olunarak gelen meni orucu bozar ve güne gün kazayı gerektirir. Özellikle gençler oruçlu iken sevişmekten kaçınmalıdırlar.

  * Sargılar içindeyim. Cünup oldum, suya temas etmem de yasaklandı. Ne yapmalıyım?
  CEVAP: Bu durumda teyemmüm yapabilirsiniz. Teyemmüm suyun bulunmadığı veya herhangi bir sebeple bulunup da kullanılamadığı yerde yapılır. Yapılması da Kur’ânın emridir. (Maide 6) Abdest veya boy abdesti almaya niyet edip besmele çekersiniz. Sonra iki elinizi toprağa veya toprak cinsinden tuğla, kiremit türü bir madde üzerine koyup kaldırarak yüzünüzü mesh edersiniz. Tekrar koyar önce sağ elinizin içi ile sol elinizi, sol elinizin içi ile de sol elinizi dirseklere kadar mesh edersiniz.

  * Bir erkekle istemeyerek tokalaştım. Günahkâr olduğumu hissediyorum. Ne yapmalıyım?
  CEVAP: Yeryüzünde günahkâr olmayan insan yoktur. Allah sevgisi ve saygısına sahip olmak güzelliğimizdir. Cinsel arzuyla tokalaşmadığınız için günah işlemiş olmadınız. Namaz kılmaya ve örtünmeye özen gösterin. Allah yardımcımız olsun.

  * Arzuladığımda benimle ilişkiye girmek istemeyen eşim günahkar olur mu?
  CEVAP: Evlilik akdinin gereklerinden biri de cinsel ilişkidir. Bu sebeple âdet hali ve hastalık dışında eşler birbirlerinin cinsel isteklerini yerine getirmekle yükümlüdürler. Bu görevlerini yapmamaları onları günahkâr kılar. Geniş bilgi için size İslâm’a Göre Cinsel Hayat isimli eserimi okumanızı tavsiye ederim.

  * Dudaktan öpüşmek günah olur mu?
  Eşi olmayan bir kişiyle ilişkiye girilmesi, zina sayılır. Yüce Allah “Zinaya yaklaşmayın...” buyuruyor. Ancak bir kadınla dudaktan öpüşmek, zinaya yaklaşmaktır ve haramdır. Ancak zina değildir
  Eşler arasında çıplaklık konusunda bir sınırın olup olmadığı tartışılmıştır. Özellikle banyoda beraber yıkanmanın sakıncaları olup olmadığı merak edilmiştir. Bu konuda, Allah şanını artırsın Sevgili Peygamberimiz, Allah’a karşı da utançlı olmamız gereğini açıklamıştır. Bu sebeple eşler arasında üreme organlarını açığa vurmaktan sakınılması Peygamberimiz’in öğüdüne uygun erdemli bir davranış olur... Ancak dîni bir kural olarak eşler arasında çıplaklık konusunda haram nitelikli bir sınır yoktur. Beraberce de yıkanılabilir.

  * Eşlerin birbirinin cinsel organına bakması haram mı?
  CEVAP: Eşler birbirinin avret yerine/üreme organlarına bakabilir. Bu câizdir. İlişki dışında bakmaktan sakınılması ise tavsiye olunur.

  * Nişanlı çiftin el ele tutuşması caiz midir?
  CEVAP: Bismillah... El ele tutuşma yalnızca soyut ruhsal sevgi boyutunda kalabilseydi câiz olurdu. Ama ruhsal eğilimin cinsel arzuya dönüşmesi kaçınılamaz gibidir. Dinimiz ölçülerini tek tek şahıslar için değil, genel için koyar. Siz sevginizi sözlü olarak açıklamayı tercih edebilirsiniz.

  * Kadınlar erkek sesinden etkilenirse ne olur?
  CEVAP: Erkek sesi helâldir. Ancak erkek, yabancı kadınlarla cinsel içerikli konularda ve onları tahrik edecek şekilde konuşmamalıdır. Etkileyen erkeğin ve etkilenen kadının sözlü ilişkiden kaçınmaları gerekir. Aksi takdirde günahkâr olurlar.

  * Kadın kocayı boşayabilir mi?
  CEVAP: İslâm Aile Hukuku’nda kadın kocasını evlenirken aldığı mehiri iade etme koşuluyla ve ancak mahkeme yoluyla boşayabilir. Kur’ân’ımızın Bakara sûresinin 229. âyeti kadının boşamasını onaylamaktadır. Kadının kocasını boşamasına İftida veya Hul’ adı verilir.

  * Büyü var mıdır?
  CEVAP: Büyü/sihir vardır. İnsanı etkileyebilir. Firavun’un büyücülerinin Hz.Mûsa’nın yüreğine korku salabildiklerini Kur’ân’dan öğreniyoruz. (Tâhâ 67) Kur’ân, büyü yoluyla karı kocanın arasının açılabileceği de açıklamaktadır. (Bakara 102). Büyü yoluyla karı kocanın ilişkiye giremeyecek şekilde bağlanabileceği söylenebilir. Büyüye dayalı bir bağlanma varsa çözülebilir. İhlaslı olup paracı olmayan ve büyü konusunda bilgili olan kişilerden yararlanılabilir. Önlem almak veya tedavi olmak için Felek ve Nas sûreleri okunabilir.

  * Dindar eşcinsel olabilir mi?
  Hocam ben sorumun cevabını ve de sonumu az çok kestirebiliyorum ama elimde değil. Peki ama bir insan hem homoseksüel ilişki yaşayıp hem de namaz kılıp kuran okuyabilir mi. Yoksa ‘hiç gerek yok namazı da Kur’ân’ı da bıraksın, çünkü namaz da Kur’ân da ona bir etki etmiyor, boşuna kendini yormasın’ denebilir mi? Ben istemez miydim sağlıklı erkekler gibi olmayı. Allah sonumu hayır etsin...
  Bismillah... Sorunuzu özetledim. Önce eşcinselliğin Rabbimiz’in Kur’ânî bir yasağı olduğunu bilmeliyiz. Ne cevap vereceğimizi biliyorsanız bizi neden meşgûl ediyorsunuz? Kendinizi değiştirmeyeceğinizedeğiştiremeyeceğinize karar vermişseniz neden sızlanıyorsunuz? Allah bir insanı eşcinsel eğilimli olarak yaratıp da ona eşcinsellik yasağı koyar mı? Allah’a iftira mı ediyorsunuz. Bir insan yanılıp bir süre eşcinsel ilişkiye girebilir. Bu sebeple namazı bırakması, Kur’ân’la irtibatını kesmesi gerekmez. Müslüman (zor gelse de) iradesini kullanmaya çalışır.

  * “Ben böyleyim işte” ne demek?
  Aklınız yok mu, iradeniz felç mi, îmanınız zayıf mı? Bana mail gönderen siz de bütün bunların olmadığı kanaatindeyim.
  Silkinin, gerekirse çevrenizi değiştirin, îmanlı insanları arkadaş edinin. Namaz kılmaya ve Kurân tefsirleri okumaya başlayın ve sürdürün.
  Kendinizi mâzur görmekte devam ederseniz, ebedî hayatınızı mahvedebilirsiniz. Ben size duâ edeceğim. Allah yardımcınız olsun.

  * Cinsel ilişkinin vakti var mı?
  CEVAP: Arzu edildiği ve ihtiyaç duyulduğu zaman ilişkiye girilir. Belirlenmiş vakitler yoktur. Şu veya bu yerde veya zamanda yapılacak ilişki, bu ilişkiden doğacak çocuğu, olumlu veya olumsuz yönde etkilemez.

  * Adetli kadın, Kur’an’a dokunabilir mi?
  CEVAP: Adetli kadın, eşi ile cinsel ilişkiye giremez ve namaz kılamaz. Bunun dışında dilediğini yapar. Meselâ gerektiğinde Kur’ân’ı eline alıp okuyabilir ve camiye girebilir. İlmihal kitaplarında Kur’ân okuyamayacağı ve camiye giremeyeceği şeklindeki bilgilerin Kur’ân’da ve Peygamberimizin açıklamalarında bir temeli yoktur.

  * Jinekolojik muayene sonrası gusül abdesti gerekir mi?
  CEVAP: Jinekolojik muayeneden sonra gusül abdesti almak gerekmez. Namaz kılınacağı zaman abdest alınması yeterlidir. Gusül almayı gerektiren durumlar; cinsel ilişki, rüyada veya uyanıkken boşalma ve kadınların adet ve lohusalık bitimidir. Jinekolojik muayene orucu da bozmaz.

  * Adetli kadın, kabir ziyareti yapabilir mi? Dua edebilir mi?
  CEVAP: Hayızlı kadın, kabir ziyaret edebilir. Kabirde dua yapabilir. Dua amacıyla Kur’an-ı Kerim’den dua ayetlerini de okuyabilir.


  * Kadınlardan gelen beyaz akıntı, abdesti bozar mı?
  CEVAP: Ön ve arkadan çıkarılanlar abdesti bozar. Ancak beyaz akıntı irade dışı geldiği için abdest bozulmaz.

  *Kadın, kocası istediğinde sevişmeli mi?
  CEVAP: Kocanın birlikte olma arzusu kabarmışsa, kadının ona yardımcı olması görevidir. İsteği geri çevirmesi ise erkeğin başka kadınlara gitmesini gerektirmez
  Bazı kadınlar, hastalıkları nedeniyle eşleriyle birlikte olmaktan kaçınırlar. Çalışan kadınlar da yorgunluklarını mazeret gösterip kocalarının isteğini geri çevirir. Bu durumlarda erkeğin eşini “Başka kadınlara gitmekle” tehdit ettikleri bilinir. Böyle bir durumun yaşanmaması için kadınlara düşen görev nedir?

  * Her istediğinde eşimle birlikte olamıyorum? Ne yapmalıyım?
  CEVAP: Eşiniz sizi arzuluyor ve beraber olma ihtiyacını duyuyorsa ona yarımcı olmak görevinizdir. Siz gayret edin ve durumunuzu makul bir dille anlatın. Müslüman bir kişinin eşini başka bayanlara gitmekle, bir diğer anlatımla zina yapmakla tehdit etme hakkı yoktur. Kaldı ki eşiniz sizin nafakanızı sağlamakla yükümlüdür. Karısını evin dışında çalışmak mecburiyetine bırakan kişinin karısının onayı dışında ilişkiye girme hakkı da yoktur.

  * Kocamın zina yapması, boşanmamızı gerektirir mi?
  CEVAP: Evlilikte taraflardan biri tövbesiz zinacı olursa, nikâh geçerli olmaz. Ancak evli iken yapılan zina, var olan nikâhı bozmaz. Bu sebeple (tövbe etmemiş olsa bile) kocanızdan boşanmanız gerekmez. Eğer boşanırsanız, Mahkeme yoluyla boşandıktan sonra boşandığınız kişi ile yeniden evlenebilirsiniz.

  * Psikolog kızım, herhangi bir erkekle odada yalnız kalıyor? Ne yapmalı?
  CEVAP: Eğer bu yer herkese açık bir yer ve beraberlik de geçici bir süre ise sakınca yoktur. Özellikle bakışları arzulu genç bir adamla iradeli beraberlik ise günahkar kılar. Birinci derecede önemli olan, kızımızın iradeli yalnızca beraberlikleri Peygamberimizin yasakladığı bilinci içinde ciddi tavırlı olmasıdır. Allah yardımcımız olsun.

  * Eşi hayal ederek mastürbasyon caiz mi?
  CEVAP: Bismillah... Eşin yanındayken boşalmak, caiz değildir. Eğer eşiniz yanınızda yokken boşalma oluyorsa, bu caizdir.

  * Eşimin bilgisi altında ikinci bir kadınla evleniyorum. Bunun duyulmasını da istemiyorum... Caiz mi?
  CEVAP: Nikâhta asıl olan aleniliktir. Gizlilik, zina ve metres ilişkisinde olur. Eşiniz razı olduğuna göre böylesi bir gizliliğe gerek de yoktur. Gizlilik caiz de değildir. Yapılan iş meşru olunca başkalarının nasıl yorumlayacağı önemli değildir.

  * Çocuk doğuran kadının kutsal olduğu iddiasıyla onunla cinsel ilişkiye girmemek doğru mu?

  CEVAP: Bismillah... İnsan kutsallar edinme eğiliminde yaratılmış bir varlıktır. Kutsallarını, Rabbimizin bildirilerini içeren Kur’ân’dan alamayan insanlar. İlahlaştırdıkları nefislerinden ve yaşadıkları toplumun değerlerinden alırlar. Böylece çarpıklıklar ve sapıklıklar başlar. O, hakları gözetilmesi gereken, fakat ana olması sonrasında da ilişkiye girilebilir bir kadındır. Onu ana olması sonrasında ilişkiye girilemez olarak görmek, onun cinsel haklarını çiğnemektir. Daha da önemlisi helâl olan ilişkiyi haramlaştırmaktır. Bu sebeple de İslâm’dan çıkarıcı bir kültürel cinayettir. Bu tür anlayışlardan sakınılması gerekir.

  * Adet dışında devamlı lekesi olan kadın, ibadet yapabilir mi?
  CEVAP: Edebilir. Kesinlik arz etmeyen şüpheli durumlarda ana kuralımız, ibadetlerimize devam etmek olmalıdır. Adet dışındaki hastalık sebebiyle gelen kana “istihaze” denir. İstihaze ibadetlerimize ve eşimizle ilişkiye engel değildir.

  * Dini nikahla evliyim. Doğuracağım çocuk, resmi eşin çocuğu gibi meşru olur mu?
  CEVAP: Bismillah... Siz Allah katında resmi eş gibi eşsiniz. Bunda en ufak bir şüpheniz olmamalıdır. Hamile kalırsanız doğurmalısınız. Çocuğunuzun meşru olacağında hiçbir şüphe yoktur.

  * Davetli nişan yaptık. Dinen evli sayılır mıyız?
  CEVAP: Mehir belirleyerek nikâh akdi yapmadığınız için yalnızca nişanlısınız. Nişanlılığın bir tek işlevi vardır: Aranızdaki nişan bozulmadıkça bir başka kişi nişanlınıza talip olamaz. Olması haramdır. Nişanlı erkek, nişanlısına bir yabancı gibidir. Bu sebeple cinsel nitelikli konuşmalar yapamaz, cinsel arzuyla dokunamaz ve birbirinize cinsel nitelikli görüntüler gönderemezsiniz.


  * Cinsel öğretim farz mı?

  CEVAP: Müslüman olmak bedenimiz, ruhumuz, mallarımız ve toplumsal hayatımız üzerinde Yüce Allah’ımızın hakimiyetini kabul etmektir. O’nun hakimiyetini kabul etmek ekonomik ve siyasi hayatımız gibi cinsel hayatımızı da onun emirlerine ve yasaklarına göre düzenlemeyi gerektirir. Bu sebeple cinsel hayatla ilgili ilahi emirleri ve yasakları öğrenmek farz görevimizdir. Ayrıca bu ilahi emirlere ve yasaklara göre yaşamak da bizler için ibadettir. Çünkü ibadet Rabbimizin ve Peygamberimiz’in buyruklarına itaat etmektir.

  İslam ve cinsel hayat


 8. 04.Mart.2014, 21:42
  4
  Moderatör
  Cinsel nitelikli haramlar nelerdir?
  CEVAP: İslâm’daki anlamıyla çıplaklık, evlilik dışı cinsel ilişki olan zina, eşcinsellik, lezbiyenlik (sevicilik) hayvanlarla cinsel temas, röntgencilik ve örneklerini medyada gördüğümüz bilinçli teşhircilik haramları oluşturmaktadır. Eşler arasında adet döneminde ilişki, ters yolu ilişkisi ve ağzı cinsel organa dönüştürücü oral ilişki de cinsel nitelikli haramlardandır, Bunlar baş nitelikli haramlardır. Aynı veya karşı cinse şehvetle bakma, aralarında nikâh bağı bulunmayan erkekler ve kadınlar arasındaki gözlerden uzak beraberlik, güftesi ve ritmi ile cinsel arzuları tahrik edici müzik, cinsel haramlara yöneltici yazılar (piyesler, hikayeler, fıkralar, romanlar...) resimler ve filimler ve bunların ticarî yatırım haline getirilmesi de ikinci derecede haramları oluşturmaktadır.

  * Oruçlu iken masturbasyon yapmak orucu bozar mı?
  CEVAP: Boşalma ile sonuçlanan masturbasyon yapmak orucu bozar. Oruç bozmakla büyük bir günah işlenmiş olur ve Ramazan dışında bir yıl oruç tutulsa telafi edilemeyecek şekilde sevaptan yoksun kalınmış olur. Tövbe edilmeli ve bozulan oruç Ramazan sonrasında güne gün olarak kaza edilmelidir.

  * Terziyim, müşteri açık kıyafet isterse diktiğim zaman günah olur mu?
  CEVAP: Peygamberimiz, açık olarak bildirilmeyen konularda Günah’ı; “içimizi kemiren şey “olarak tarif etmektedir. Konunun soru yöneltecek kadar içinizi kemirmesi, işlemin sakıncalı olduğunu göstermektedir. Böylesi giysiler dikmeyi Maide 2 ile verilen “Günah niteliki işlerde yardımlaşmama“ kuralına aykırı görürüm. Acil nafaka zarureti olmadıkça da kaçınılmasını öğütlerim.

  * Boşalma olmasa bile zina olurmu?
  CEVAP: Bir kişinin nikahlı eşi dışında başkasıyla birlikte olması, büyük günahtır. Yabancı kadınla sevişmede boşalma olmasa bile organların iç içe girmesi zina sebebidir

  * Yabancı kadınla birlikte olan kişi, boşalma olmasa bile zina yapmış sayılır mı?
  CEVAP: Bismillah... Nikâhlınız olmayan bir kadınla boşalma olmasa da organların iç içe girmesiyle zina oluşur. Zina, Allah’a ortak koşma ve insan öldürmeden sonra gelen üçüncü büyük günahtır. Her günahtan tövbe edilebildiği gibi zinadan ötürü de tövbe edilebilir.

  * Televizyon ve internette istemeden açık sahneleri görmek sakıncalı mı?
  CEVAP: Gözün, korkutucu bakışlar gibi cinsel arzulu bakışlardan da korunması, Rabbimizin emridir. (Nûr 30-31) Ancak iradeli olarak bakışlarımızı sürdürmedikçe ilk bakışlarda sorumluluk yoktur. Çünkü Peygamberimiz sadece iradeli davranışlarımız ve bakışlarımızdan sorumlu olacağımızı açıklamışlardır. İlk tedbir/önlem olarak da kanal değiştirilmelidir.

  * Seyahat eden işadamı, cinsellik konusunda ne tür önlem almalıdır?
  CEVAP: a. Kadın arzusu oluşunca ilişkiye girmek Peygamberimizin zinadan koruyucu buyruğu olduğu için, onlar seyahatlere eşleriyle beraber gitmelidir.
  b. Eşle beraber gidilemiyorsa seyahatin hemen öncesinde ilişkiye girilmelidir. Bu da zinaya karşı önleyici bir tedbirdir. Sevgili Peygamberimizin Veda Hac’cında İhram öncesi uygulaması da bu şekilde olmuştur.

  * Cünupken ölen insan, günahkar olur mu?

  CEVAP: Bismillah...Cünuplükten ötürü yıkanmak Rabbimizin Kur’anî emri olarak farzdır.( Maide 6) Ancak yıkanma iki namaz arası bir süre ertelenebilir. Mesela yatsıdan sonra cünüp olan kimse, yıkanmayı sabah namazı vaktine kadar erteleyebilir. Bu erteleme sırasında vaki olacak ölüm, kişi için bir sakınca oluşturmaz. Bir diğer anlatımla kişi günahkâr olmaz. Meşru süreyi aşan ertelemeler günahkâr kılarsa da kişinin var olan imanını gidermez.

  * Kürtaj caiz midir?
  CEVAP: Çocuğun ana rahminde oluşumundan sonraki herhangi bir devrede yapılacak kürtaj cana kıymadır ve haramdır. Ancak bir uzmanlar kurulu kararıyla ana sağlığı için gerekli görülen kürtaj yapılabilir ve yaptırılabilir. Allah yardımcımız olsun.

  * Adetli iken, diş dolgusu yaptırılır mı?

  CEVAP: Âdetli dönemde diş dolgusu yaptırılabilir. Söktürülmesi de gerekmez.

  * Alevi ile Sünni evlenir mi?
  CEVAP: Alevi ve Sünni ifadeleri farklı çağrışımlar yaptırmaktadır. Bu sebeple biz sorunuza da cevap oluşturacak genel bilgiler sunacağız. Müslüman İslâm Dini’nin iman esaslarına inanan kişidir. Bu dinin temel kaynağı olan Kur’ân’ın bütün bildirileri, emirleri ve yasaklarına iman eden, fiilen uygulayamasa da uygulanması gereğini kabul eden insandır. Müslüman erkek, Müslüman bir kadınla evlenebildiği gibi Ehl-i Kitap (Musevi, Hıristiyan) bir kadınla da evlenebilir. Ama Materyalist-Putperest bir kadınla evlenemez. Müslüman bir kadın ise (günahkâr olsa da) yalnızca Müslüman erkekle evlenebilir. (bak. Bakara 221,Maide 5, Mümtahine 10,Nisa 24-25).
  İslâmî öğretim ve eğitim yetersizliği sebebiyle olacak toplumumuzda İslâmî inanç ve yaşamla hiçbir ilgilisi olmayan Sünnî ve Alevi görünümlü nice erkek ve kadın inkârcı-maddeci insanlar vardır. Bir Müslüman’ın bunlarla evlenmesi helâl-caiz değildir; haramdır. Evlilik oluşmayacağından ilişkileri de zina olur.

  * Hayızlı olduğunu bilmeden eşim ile birlikte oldum. Dini açıdan bir cezası var mıdır?
  CEVAP: Adet halinde sevişmek helal, fakat ilişkiye girmek haramdır.(Bakara 222) Burada sorumlu ve günahkâr olan siz değil, size adetli olduğunu bildirmeyen eşinizdir. Eşinizin tövbe etmesi ve maddî durumu uygunsa bir miktar sadaka vermesi gerekir.

  * Çingene ile ilişki kurulması, anlatıldığı gibi 40 tuğla eriyene kadar gusul abdesti gerektirir mi?
  CEVAP: Çingene / Roman insandır. Diğer insanlardan farkı yoktur. Müslüman’ı Müslüman, kâfiri de kâfirdir. Müslüman’sa onunla evlenilebilir. İlişki sonrasında da yıkanılır. Anlattıklarınız, aslı astarı olmayan ve kaçınılması gereken hurafedir.

  * Oruçlunun eşine sarılıp öpmesi sonucu gelen mezi, oruç bozar mı?
  CEVAP: Şehvetlenmeden ötürü ve farkında olunmadan gelen ve mezi denilen sıvı orucu bozmaz. Ancak kaynağından fışkırarak ve farkında olunarak gelen meni orucu bozar ve güne gün kazayı gerektirir. Özellikle gençler oruçlu iken sevişmekten kaçınmalıdırlar.

  * Sargılar içindeyim. Cünup oldum, suya temas etmem de yasaklandı. Ne yapmalıyım?
  CEVAP: Bu durumda teyemmüm yapabilirsiniz. Teyemmüm suyun bulunmadığı veya herhangi bir sebeple bulunup da kullanılamadığı yerde yapılır. Yapılması da Kur’ânın emridir. (Maide 6) Abdest veya boy abdesti almaya niyet edip besmele çekersiniz. Sonra iki elinizi toprağa veya toprak cinsinden tuğla, kiremit türü bir madde üzerine koyup kaldırarak yüzünüzü mesh edersiniz. Tekrar koyar önce sağ elinizin içi ile sol elinizi, sol elinizin içi ile de sol elinizi dirseklere kadar mesh edersiniz.

  * Bir erkekle istemeyerek tokalaştım. Günahkâr olduğumu hissediyorum. Ne yapmalıyım?
  CEVAP: Yeryüzünde günahkâr olmayan insan yoktur. Allah sevgisi ve saygısına sahip olmak güzelliğimizdir. Cinsel arzuyla tokalaşmadığınız için günah işlemiş olmadınız. Namaz kılmaya ve örtünmeye özen gösterin. Allah yardımcımız olsun.

  * Arzuladığımda benimle ilişkiye girmek istemeyen eşim günahkar olur mu?
  CEVAP: Evlilik akdinin gereklerinden biri de cinsel ilişkidir. Bu sebeple âdet hali ve hastalık dışında eşler birbirlerinin cinsel isteklerini yerine getirmekle yükümlüdürler. Bu görevlerini yapmamaları onları günahkâr kılar. Geniş bilgi için size İslâm’a Göre Cinsel Hayat isimli eserimi okumanızı tavsiye ederim.

  * Dudaktan öpüşmek günah olur mu?
  Eşi olmayan bir kişiyle ilişkiye girilmesi, zina sayılır. Yüce Allah “Zinaya yaklaşmayın...” buyuruyor. Ancak bir kadınla dudaktan öpüşmek, zinaya yaklaşmaktır ve haramdır. Ancak zina değildir
  Eşler arasında çıplaklık konusunda bir sınırın olup olmadığı tartışılmıştır. Özellikle banyoda beraber yıkanmanın sakıncaları olup olmadığı merak edilmiştir. Bu konuda, Allah şanını artırsın Sevgili Peygamberimiz, Allah’a karşı da utançlı olmamız gereğini açıklamıştır. Bu sebeple eşler arasında üreme organlarını açığa vurmaktan sakınılması Peygamberimiz’in öğüdüne uygun erdemli bir davranış olur... Ancak dîni bir kural olarak eşler arasında çıplaklık konusunda haram nitelikli bir sınır yoktur. Beraberce de yıkanılabilir.

  * Eşlerin birbirinin cinsel organına bakması haram mı?
  CEVAP: Eşler birbirinin avret yerine/üreme organlarına bakabilir. Bu câizdir. İlişki dışında bakmaktan sakınılması ise tavsiye olunur.

  * Nişanlı çiftin el ele tutuşması caiz midir?
  CEVAP: Bismillah... El ele tutuşma yalnızca soyut ruhsal sevgi boyutunda kalabilseydi câiz olurdu. Ama ruhsal eğilimin cinsel arzuya dönüşmesi kaçınılamaz gibidir. Dinimiz ölçülerini tek tek şahıslar için değil, genel için koyar. Siz sevginizi sözlü olarak açıklamayı tercih edebilirsiniz.

  * Kadınlar erkek sesinden etkilenirse ne olur?
  CEVAP: Erkek sesi helâldir. Ancak erkek, yabancı kadınlarla cinsel içerikli konularda ve onları tahrik edecek şekilde konuşmamalıdır. Etkileyen erkeğin ve etkilenen kadının sözlü ilişkiden kaçınmaları gerekir. Aksi takdirde günahkâr olurlar.

  * Kadın kocayı boşayabilir mi?
  CEVAP: İslâm Aile Hukuku’nda kadın kocasını evlenirken aldığı mehiri iade etme koşuluyla ve ancak mahkeme yoluyla boşayabilir. Kur’ân’ımızın Bakara sûresinin 229. âyeti kadının boşamasını onaylamaktadır. Kadının kocasını boşamasına İftida veya Hul’ adı verilir.

  * Büyü var mıdır?
  CEVAP: Büyü/sihir vardır. İnsanı etkileyebilir. Firavun’un büyücülerinin Hz.Mûsa’nın yüreğine korku salabildiklerini Kur’ân’dan öğreniyoruz. (Tâhâ 67) Kur’ân, büyü yoluyla karı kocanın arasının açılabileceği de açıklamaktadır. (Bakara 102). Büyü yoluyla karı kocanın ilişkiye giremeyecek şekilde bağlanabileceği söylenebilir. Büyüye dayalı bir bağlanma varsa çözülebilir. İhlaslı olup paracı olmayan ve büyü konusunda bilgili olan kişilerden yararlanılabilir. Önlem almak veya tedavi olmak için Felek ve Nas sûreleri okunabilir.

  * Dindar eşcinsel olabilir mi?
  Hocam ben sorumun cevabını ve de sonumu az çok kestirebiliyorum ama elimde değil. Peki ama bir insan hem homoseksüel ilişki yaşayıp hem de namaz kılıp kuran okuyabilir mi. Yoksa ‘hiç gerek yok namazı da Kur’ân’ı da bıraksın, çünkü namaz da Kur’ân da ona bir etki etmiyor, boşuna kendini yormasın’ denebilir mi? Ben istemez miydim sağlıklı erkekler gibi olmayı. Allah sonumu hayır etsin...
  Bismillah... Sorunuzu özetledim. Önce eşcinselliğin Rabbimiz’in Kur’ânî bir yasağı olduğunu bilmeliyiz. Ne cevap vereceğimizi biliyorsanız bizi neden meşgûl ediyorsunuz? Kendinizi değiştirmeyeceğinizedeğiştiremeyeceğinize karar vermişseniz neden sızlanıyorsunuz? Allah bir insanı eşcinsel eğilimli olarak yaratıp da ona eşcinsellik yasağı koyar mı? Allah’a iftira mı ediyorsunuz. Bir insan yanılıp bir süre eşcinsel ilişkiye girebilir. Bu sebeple namazı bırakması, Kur’ân’la irtibatını kesmesi gerekmez. Müslüman (zor gelse de) iradesini kullanmaya çalışır.

  * “Ben böyleyim işte” ne demek?
  Aklınız yok mu, iradeniz felç mi, îmanınız zayıf mı? Bana mail gönderen siz de bütün bunların olmadığı kanaatindeyim.
  Silkinin, gerekirse çevrenizi değiştirin, îmanlı insanları arkadaş edinin. Namaz kılmaya ve Kurân tefsirleri okumaya başlayın ve sürdürün.
  Kendinizi mâzur görmekte devam ederseniz, ebedî hayatınızı mahvedebilirsiniz. Ben size duâ edeceğim. Allah yardımcınız olsun.

  * Cinsel ilişkinin vakti var mı?
  CEVAP: Arzu edildiği ve ihtiyaç duyulduğu zaman ilişkiye girilir. Belirlenmiş vakitler yoktur. Şu veya bu yerde veya zamanda yapılacak ilişki, bu ilişkiden doğacak çocuğu, olumlu veya olumsuz yönde etkilemez.

  * Adetli kadın, Kur’an’a dokunabilir mi?
  CEVAP: Adetli kadın, eşi ile cinsel ilişkiye giremez ve namaz kılamaz. Bunun dışında dilediğini yapar. Meselâ gerektiğinde Kur’ân’ı eline alıp okuyabilir ve camiye girebilir. İlmihal kitaplarında Kur’ân okuyamayacağı ve camiye giremeyeceği şeklindeki bilgilerin Kur’ân’da ve Peygamberimizin açıklamalarında bir temeli yoktur.

  * Jinekolojik muayene sonrası gusül abdesti gerekir mi?
  CEVAP: Jinekolojik muayeneden sonra gusül abdesti almak gerekmez. Namaz kılınacağı zaman abdest alınması yeterlidir. Gusül almayı gerektiren durumlar; cinsel ilişki, rüyada veya uyanıkken boşalma ve kadınların adet ve lohusalık bitimidir. Jinekolojik muayene orucu da bozmaz.

  * Adetli kadın, kabir ziyareti yapabilir mi? Dua edebilir mi?
  CEVAP: Hayızlı kadın, kabir ziyaret edebilir. Kabirde dua yapabilir. Dua amacıyla Kur’an-ı Kerim’den dua ayetlerini de okuyabilir.


  * Kadınlardan gelen beyaz akıntı, abdesti bozar mı?
  CEVAP: Ön ve arkadan çıkarılanlar abdesti bozar. Ancak beyaz akıntı irade dışı geldiği için abdest bozulmaz.

  *Kadın, kocası istediğinde sevişmeli mi?
  CEVAP: Kocanın birlikte olma arzusu kabarmışsa, kadının ona yardımcı olması görevidir. İsteği geri çevirmesi ise erkeğin başka kadınlara gitmesini gerektirmez
  Bazı kadınlar, hastalıkları nedeniyle eşleriyle birlikte olmaktan kaçınırlar. Çalışan kadınlar da yorgunluklarını mazeret gösterip kocalarının isteğini geri çevirir. Bu durumlarda erkeğin eşini “Başka kadınlara gitmekle” tehdit ettikleri bilinir. Böyle bir durumun yaşanmaması için kadınlara düşen görev nedir?

  * Her istediğinde eşimle birlikte olamıyorum? Ne yapmalıyım?
  CEVAP: Eşiniz sizi arzuluyor ve beraber olma ihtiyacını duyuyorsa ona yarımcı olmak görevinizdir. Siz gayret edin ve durumunuzu makul bir dille anlatın. Müslüman bir kişinin eşini başka bayanlara gitmekle, bir diğer anlatımla zina yapmakla tehdit etme hakkı yoktur. Kaldı ki eşiniz sizin nafakanızı sağlamakla yükümlüdür. Karısını evin dışında çalışmak mecburiyetine bırakan kişinin karısının onayı dışında ilişkiye girme hakkı da yoktur.

  * Kocamın zina yapması, boşanmamızı gerektirir mi?
  CEVAP: Evlilikte taraflardan biri tövbesiz zinacı olursa, nikâh geçerli olmaz. Ancak evli iken yapılan zina, var olan nikâhı bozmaz. Bu sebeple (tövbe etmemiş olsa bile) kocanızdan boşanmanız gerekmez. Eğer boşanırsanız, Mahkeme yoluyla boşandıktan sonra boşandığınız kişi ile yeniden evlenebilirsiniz.

  * Psikolog kızım, herhangi bir erkekle odada yalnız kalıyor? Ne yapmalı?
  CEVAP: Eğer bu yer herkese açık bir yer ve beraberlik de geçici bir süre ise sakınca yoktur. Özellikle bakışları arzulu genç bir adamla iradeli beraberlik ise günahkar kılar. Birinci derecede önemli olan, kızımızın iradeli yalnızca beraberlikleri Peygamberimizin yasakladığı bilinci içinde ciddi tavırlı olmasıdır. Allah yardımcımız olsun.

  * Eşi hayal ederek mastürbasyon caiz mi?
  CEVAP: Bismillah... Eşin yanındayken boşalmak, caiz değildir. Eğer eşiniz yanınızda yokken boşalma oluyorsa, bu caizdir.

  * Eşimin bilgisi altında ikinci bir kadınla evleniyorum. Bunun duyulmasını da istemiyorum... Caiz mi?
  CEVAP: Nikâhta asıl olan aleniliktir. Gizlilik, zina ve metres ilişkisinde olur. Eşiniz razı olduğuna göre böylesi bir gizliliğe gerek de yoktur. Gizlilik caiz de değildir. Yapılan iş meşru olunca başkalarının nasıl yorumlayacağı önemli değildir.

  * Çocuk doğuran kadının kutsal olduğu iddiasıyla onunla cinsel ilişkiye girmemek doğru mu?

  CEVAP: Bismillah... İnsan kutsallar edinme eğiliminde yaratılmış bir varlıktır. Kutsallarını, Rabbimizin bildirilerini içeren Kur’ân’dan alamayan insanlar. İlahlaştırdıkları nefislerinden ve yaşadıkları toplumun değerlerinden alırlar. Böylece çarpıklıklar ve sapıklıklar başlar. O, hakları gözetilmesi gereken, fakat ana olması sonrasında da ilişkiye girilebilir bir kadındır. Onu ana olması sonrasında ilişkiye girilemez olarak görmek, onun cinsel haklarını çiğnemektir. Daha da önemlisi helâl olan ilişkiyi haramlaştırmaktır. Bu sebeple de İslâm’dan çıkarıcı bir kültürel cinayettir. Bu tür anlayışlardan sakınılması gerekir.

  * Adet dışında devamlı lekesi olan kadın, ibadet yapabilir mi?
  CEVAP: Edebilir. Kesinlik arz etmeyen şüpheli durumlarda ana kuralımız, ibadetlerimize devam etmek olmalıdır. Adet dışındaki hastalık sebebiyle gelen kana “istihaze” denir. İstihaze ibadetlerimize ve eşimizle ilişkiye engel değildir.

  * Dini nikahla evliyim. Doğuracağım çocuk, resmi eşin çocuğu gibi meşru olur mu?
  CEVAP: Bismillah... Siz Allah katında resmi eş gibi eşsiniz. Bunda en ufak bir şüpheniz olmamalıdır. Hamile kalırsanız doğurmalısınız. Çocuğunuzun meşru olacağında hiçbir şüphe yoktur.

  * Davetli nişan yaptık. Dinen evli sayılır mıyız?
  CEVAP: Mehir belirleyerek nikâh akdi yapmadığınız için yalnızca nişanlısınız. Nişanlılığın bir tek işlevi vardır: Aranızdaki nişan bozulmadıkça bir başka kişi nişanlınıza talip olamaz. Olması haramdır. Nişanlı erkek, nişanlısına bir yabancı gibidir. Bu sebeple cinsel nitelikli konuşmalar yapamaz, cinsel arzuyla dokunamaz ve birbirinize cinsel nitelikli görüntüler gönderemezsiniz.


  * Cinsel öğretim farz mı?

  CEVAP: Müslüman olmak bedenimiz, ruhumuz, mallarımız ve toplumsal hayatımız üzerinde Yüce Allah’ımızın hakimiyetini kabul etmektir. O’nun hakimiyetini kabul etmek ekonomik ve siyasi hayatımız gibi cinsel hayatımızı da onun emirlerine ve yasaklarına göre düzenlemeyi gerektirir. Bu sebeple cinsel hayatla ilgili ilahi emirleri ve yasakları öğrenmek farz görevimizdir. Ayrıca bu ilahi emirlere ve yasaklara göre yaşamak da bizler için ibadettir. Çünkü ibadet Rabbimizin ve Peygamberimiz’in buyruklarına itaat etmektir.

  İslam ve cinsel hayat

 9. 04.Mart.2014, 21:42
  5
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 06.Şubat.2007
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 29,999
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 339
  Bulunduğu yer: çalışma odam:)

  Cevap: Cinsel konular hakkında fıkhi sorular ve cevaplar

  * Edep yerlerindeki kılları tıraş etmek caiz mi?CEVAP: Dışkının çıkış yeri çevresi dahil koltukaltı ve kasıktaki kılların/tüylerin krem dahil değişik yöntemlerle giderilmesi caizdir. Peygamberimizin emri gereğince bu tür vücut temizliklerinin kırk gün geçirilmeden yapılması gerekir.

  * Ne zaman cinsel ilişkiye girilmez?
  CEVAP: Hac veya Umre için ihrama ve camilerde itikafa girmiş olma ve oruçluluk gibi cinsel ilişkiye engel durumlar var. Ama cinsel ilişkiye girilemeyecek zaman yoktur. Kadir gecesinde ve bayram gecelerinde de girilebilir.

  * Kadının kocasının kaburga kemiğinden yaratıldığı doğru mu?
  CEVAP: İslâm’ın ana kaynakları olan Kur’ân ve Sünnet’te böylesi bir bilgi ve inanç yoktur. Anlatılanlar doğru değildir.

  * Kapalı bir bayanın çalıştığı işyerinde başını açması caiz midir?
  CEVAP: Yalnızca kadınlar arasında açabilir. Patronu dahil yabancı erkeklerin yanında açamaz.

  * Adetli kadın, saçını boyayabilir mi?
  CEVAP: Adetli kadınların saç boyamasında bir sakınca yoktur. Boya saçların dibinde suyun deriye ulaşmasını engelleyici bir tabaka oluşturmamalıdır. Çünkü cünupluğun giderilmesini engeller. Ayrıca kadın boyadığı saçlarını, yabancılara da göstermemelidir.

  * Müslüman kadın, bikini ve mayo ile denize girebilir mi?
  CEVAP: Giremezler. Çünkü kadınlarımız, üreme organı ve yakın çevresi anlamına gelen Ferc’lerini korumakla yükümlüdürler. (Nur 31) Onlar, kocaları dışında, babaları ve kardeşleri dahil olmak üzere hiçbir ergin erkeğin ve hatta kadının yanında bikinili veya mayolu olarak bulunamazlar. Rabbimizin örtünme emrine inanmakla birlikte vücutların açığa vuran kadınlar günahkâr olurlar. Tövbe ederek kendilerini aklamalıdırlar. Faiz ve zina yanı sıra vücut teşhiri gibi sürekli olarak işlenen haramların İslâmî imanı zayıflatarak yıkıma maruz bırakabileceği de unutulmamalıdır.

  * Bir aile, kızını istemediği birisine verebilir mi?
  CEVAP: Evlenecek kadın ister bakire, ister dul olsun hiçbir velinin zorlama hakkı yoktur. Zoraki evlilikler geçersizdir. Kadın muhalefetini açıkça bildirebilir. Bu, onun en tabii hakkıdır. İslâmî toplumda kadın, gerçekleştirilen zoraki evliliğe fesih davası açabilir. Bu meselede fıkhî mezheplerimizin farklı görüşleri varsa da aşağıda sunulacak hadisler konumuza yeterince açıklık getirmektedir. Dul olan Hensa bint-i Hizam-ı Ensariyi, kendisi istemediği halde babası evlendirince gelip Allah’ın Rasûlü Peygamberimiz’e durumunu arzetti. O da babasının evlendirme işlemini reddetip evlendirme işlemini geçersiz saydı.

  Saygıdeğer annemiz Hz. Aişe de şöyle anlatıyor: Genç bir kız O’nun yanına geldi ve şöyle dedi: Ben istemediğim halde değersiz kişiliğini benimle yüceltmek için babam beni kardeşinin oğluna verdi. Hz. Aişe ona Allah’ın Rasûlü gelinceye kadar oturuver, gelince şikâyetini bizzat iletirsin dedi. Hz. Peygamber geldi. Kızcağız da şikâyetini O’na arzetti. Hz. Peygamber (s.a.v.) babasına haber gönderip onu çağırttı. Evleneceği erkeğin seçim hakkını kıza verdiğini açıkladı. Bu gelişme üzerine kızcağız şöyle dedi: Ya Rasûlüllah! Ben babamın yaptığını onayladım. Fakat kadınların evlilik konusunda yetkili olup olmadıklarını bilmek istedim. Bunun için gelip şikâyet ettim ki bu mevzuda kesin talimatınızı veresiniz de babalar hatalarını sürdürmesinler. Bu iki hadis, ister bakire, ister dul olsun kadınların istemedikleri evliliğe zorlanamayacaklarını açıkça ortaya koymaktadır.

  * Kandil gecesi, eşim birlikte olmak isterse ne yapmalıyım?
  CEVAP: Birlikte olunabilir. Eşin arzusu çizgisinde beraber olunması daha doğrudur.

  * Eşimle birlikte oldum, banyo yapmadan kanamam oldu. Günah mı?
  CEVAP: Yüce Rabbimiz Kur’ân’da “Cünub olduğunuz zaman yıkanınız...” buyurur. (Maide 6) Bu sebeple ilişkiden sonra yıkanmanız gerekirdi.

  * Eşimle birlikte oldum fakat boşalma olmadı. Gusül gerekir mi?
  CEVAP: Eşlerden sevişmeden ötürü irade dışı olarak gelen ve adına mezi denen sıvılardan ötürü yıkanmak gerekmez. Ancak kaynağından kopup fışkırarak gelen meniden ötürü yıkanmak gerekir.

  Nişanlı çiftin sevişmesi yasak mı?
  CEVAP: Sözlü ve nişanlı çiftler, dini ölçülere uygun olarak nikah kıyılmadığı sürece birbirine yabancıdır Sevişmeleri, birlikte olmaları, dinen caiz değildir

  Erkek ile kızın nişanlanması, onların birlikte olacağı anlamına gelmez. Dini ölçülere uygun bir şekilde nikâh kıyılmadıkça sözlü veya nişanlı çiftler arasındaki yabancılık devam eder. Yani onlar diğer erkekler ve kadınlar gibi birbirlerine yabancıdırlar. Bir arada kalamazlar. Kız, yüz eller ve nihaî sınır olarak ayaklar dışındaki organlarını, sözlüsü veya nişanlısı yanında açığa vuramaz. Sözlülük veya nişanlılık dediğimiz durum yalnızca üçüncü şahıslar bakımından önem taşır. Yani sözlülük veya nişanlılık süresince üçüncü şahısların mezkur kıza talip olmaları haram olur. Burada bir vesile ile belirtmek isteriz ki sözlülük; nişanlılık dediğimiz halin uzun süre devamı İslâmî bakımdan onaylanamaz. Zira bu durum İslâmî ölçüleri ihlâle ve bunalımlara sebep olabilir.

  * Cennet’te sevdiğimiz kızla beraber olabilir miyiz?
  CEVAP: Cennet’e girerken dünya hayatındaki olumsuz duygularımızdan arındırılacağız. Eşlerimiz de sınırsız bedeni ve ruhî güzellikte olacaktır. Böyle olmakla birlikte istediğimiz ve isteyebileceğimiz her şey gerçekleştirilecektir. Eğer Cennet’e girebilirse eşimiz de bizden bağımsız olarak Cennet’e sahip olacaktır. Eşler isterlerse beraber olmayabilirler. Ama Cennet’e girmeye hak kazanmış birbirlerini seven insanlar isterlerse beraber olabilirler.

  * Yurt dışında çocuk bakıcısı olan kız kardeşim, evin erkeği ile bazen yalnız kalıyor. Sakıncalı mı?
  CEVAP: Sevgili Peygamberimiz, Rabbimizin “Zinaya yaklaşmayınız...” şeklindeki Kur’ânî emri çizgisinde (İsra 32) yetişkinlerin bir arada yalnızca kalmalarını yasaklamıştır. Çünkü onun açıklamasına göre yalnızca beraberlikler Şeytanî duygulara kapı aralayabilir. Ancak hizmetçilere, hizmet ettikleri evde örtünme konusunda kolaylaştırıcı ayrıcalıklar verilmiştir. Evin erkeği bakışları ve davranışları ile güven verebilen ve ev içi giyiminde mazbut bir tipse kısa süreli beraberliklerin yasak kapsamına girmeyeceği söylenebilir. Burada önemli olan kız kardeşinizin duyguları ve görüşleridir. Kararı o verecektir. Duyarlılığınızdan ötürü Allah sizden ve kız kardeşinizden razı olsun.

  * Halk arasında söylendiği gibi, kadın uğursuz mudur?
  CEVAP: İslâm Dini ‘uğursuzluk’ inancını, hurafe olarak vasıflandırarak ret etmiştir. Bu itibarla kadının uğursuz olabileceğine inanmak batılperestliktir. Allah’ın Resulü (s.a.). Yahudiler’den kaynaklanan ‘kadın uğursuzluğu’ ile ilgili hurafeyi konu alan sakındırıcı bir hadîslerinde şöyle buyurarak bizi uyarmıştır: “Allah Yahudileri cezalandırsın. Çünkü onlar, uğursuzluk atta, kadında ve evdedir” derler. Oysa ki bunlarda uğursuzluk yoktur. Uğursuzluk cehaletle yoğrulmuş kafalarda, hurafelere boğulmuş inançlardadır.

  * Boy abdesti nedir, ertelenebilir mi?
  CEVAP: Eşlerin birlikte olmasının ardından hemen yıkanılmasıdır. Cünupluktan kurtulma yani yıkanma/boy abdesti iki namaz vakti arası ertelenebilir. Allah şanını artırsın-Peygamberimizin “Cünüp olan eve rahmet melekleri girmez” şeklindeki duyurusu, iki namaz arası vakti aşan ertelemeleri içine alır.

  * Eşlerin, cinsel tatmin ortamını hazırlaması caiz midir?
  CEVAP: İslâm sözde, davranışta ve işte güzelliğe yönelttiği gibi giyimde ve kılık kıyafette de yönlendirmiş. Bu meyanda güzel kokular kullanılmasını da teşvik etmiştir. İnsan doğasının eğilimi olan süslenme ve kokulanma eşler arasında ayrı bir önem taşımaktadır. Çünkü onlar, kendilerine cinsel tatmin ortamını hazırlamak ve birbirlerini haramlardan korumakla yükümlüdürler.
  Biz burada birkaç noktaya işaret etmekle yetineceğiz.

  a- Süslenme ve kokulanmaya yönelik öğütler erkekleri de içine almaktadır. Çünkü onlar da kadın eşleri için koruyucu örtüdürler. (Bakara 187 Kadınların da onlar üzerinde hakları vardır. (Bakara 228,İ.Mace Nikâh 3)
  b- Kadınlar ise kalıcı nitelikli estetik işlemler yapmaksızın eşlerine yönelik olarak süslenmelidir. Dışa karşı süslenme ve cinsel cazibeyi artırıcı parfümler kullanarak ilgi odağı olmak, kulluk çizgisi ile çatışır. Çünkü Kur’ân Nûr sûresinin 31. âyetiyle kadınlara, gizledikleri süslerinin bilinmesine ilişkin davranışları yasaklamaktadır. Peygamberimiz de şöyle buyurmaktadır: “Kocasının dışındakiler için süslenen kadın Kıyamet gününde nuru olmayan bir karanlık gibi olacaktır.” (Tirmizî Reda 13,Hn.1167)

  * Boy abdesti nasıl alınır?
  CEVAP: a) Yıkanma amacıyla önce besmele çekilir.
  b) Ön ve arka yıkanır,
  c) Sonra namaz abdesti gibi apdest alınır. Ancak su ağızda boğaza , burunda genize kadar ulaştırılır.
  d) Baştan başlayarak sağ organlar takip edilerek bütün vücut yıkanır.
  Bu açıklanan şekil yıkanmanın en güzel şeklidir. Su azsa ağza / buruna su verilir ve bütün vücut yıkanır.

  * Cünupken tıraş olmada bir sakınca var mıdır?
  CEVAP: Cünüp kişi, Nisa sûresinin 43. âyetine göre namaz kılamaz. Namazın farzlarından biri de Kur’ân okuma olduğu için İslâm bilginlerinin büyük çoğunluğu cünubun Kur’ân okuyamayacağı görüşündedir. Ancak Peygamberimizin açıklamasına göre cünup kişi abdest alarak veya ağzını çalkalayarak yemek yiyebilir. Bu ön bilgilerden sonra sorunuzun cevabına geçebiliriz. Dinimizde cünubun yapamayacağı işler arasında tıraş olmamak yoktur. Dolayısıyla tıraş olabilirsiniz. Ama mecbur kalmadıkça cünüp iken tıraş olmamanızı öneririm.

  * Lohusalık dönemi, 40 günde mi biter?
  CEVAP: Lohusalık kanın kesilmesi ile biter. Örneğin doğumdan sonra 10.gün kesilirse 10. gün, 25. gün kesilirse 25. gün biter. Eğer 40. günün sonunda kesilmezse lohusalık hüküm olarak bitmiş olur. 40. günden sonra kan devam etse de lohusalık hüküm olarak bitmiş olacağından kadın güsül abdesti alır, namaza başlar ve kocasıyla da ilişkiye girebilir.

  * Tüpleri bağlatmak istiyoruz. Caiz midir?
  CEVAP: Bismillah... Rabbimizin kurduğu bedenî yapıya müdahale olacağı için tüpleri bağlatmanıza, onay verilemez. Çünkü caiz değildir.(Nisa 119) Bu arada şu gerçeğe de vurgu yapalım. Ana ve çocuk sağlığı gerektirmedikçe Sezaryen yaptırılması da caiz değildir. Bu vesile ile büyük ölçüde çıkar amaçlı olarak yapılan sezaryeni doğallaştıran tıp adamları ve kurumlarını da şiddetle kınadığımızı bildiririz.

  Kadına parfüm caiz mi?
  CEVAP: Kadınların parfüm sürmesi caiz değildir. Bu durum, erkeklerin dikkatini çeker ve tüm ilgiyi cinsellik üzerinde yoğunlaştırır.

  * Kadına parfüm caiz mi?
  CEVAP: KOCASI ve babası-kardeşleri gibi ebediyen evlenemeyeceği mahremleri yanında kullanması helal ise de yabancılar yanında kullanması haramdır. Çünkü kadını kişiliği üzerinden değil de cinselliği üzerinden ilgi odağı kılacak bu işlem, Rabbimizin “Zinaya yaklaşmayınız...” şeklindeki yasağına aykırılıktır. ( İsra 32) Bu aykırılığı Peygamberimiz de şöyle açıklamaktadır: “Şehvetle bakan göz, zina işlemiştir. İlgilerini çekmek için güzel kokular sürünerek erkekler arasına giren kadın da (şehvetle bakan kişiler gibi) günah işlemiştir.” ( Ebû Davud Tereccül, 7)

  * Aynı işyerinde kadın-erkek arasındaki ilişki nasıl olmalı?
  CEVAP: Kadın, evi dışında çalıştığında İslâmî ölçülere uygun olarak örtülü (Nûr 31) olmalıdır. Davranışları ve konuşmalarında da vakarlı olmalıdır.

  * Cünüp olarak ölen kişinin durumu ne olur?
  CEVAP: Cünüplükten ötürü yıkanmak Rabbimizin Kur’anî emri olarak farzdır. (Maide 6) Ancak yıkanma iki namaz arası bir süre ertelenebilir. Mesela yatsıdan sonra cünüp olan kimse yıkanmayı sabah namazı vaktine kadar erteleyebilir. Bu erteleme sırasında vaki olacak ölüm, kişi için bir sakınca oluşturmaz. Bir diğer anlatımla kişi günahkâr olmaz. Meşru süreyi aşan ertelemeler günahkâr kılarsa da kişinin var olan imanını gidermez.

  * Eşcinsel eğilimlerim ve hatalarım oldu. Ne yapmalıyım?
  CEVAP: a. Önemli olan hataların sürdürülmemesidir. Bunun içindir ki Yüce Allah insanlara tövbe kapılarını açmıştır. Yapılacak yürekten tövbeyi kabul edeceğini de vaat etmiştir.

  b. İnsanı ve cinselliğini yaratan Yüce Allah, eşcinselliği haram kılmıştır. Dolayısıyla eşcinsellik eğilimlerinin doğuştan olduğu iddiası geçersizdir.
  c. İnsan potansiyel olarak diğer çirkinlikler gibi eşcinselliğe de eğilimlidir. Burada akıl, inanç ve irade devreye sokulmalıdır.
  d. Burada ilahî deneme söz konusudur. Bakalım , Allah’ın verdiği aklı O’nun verdiği emirler ve yasaklar doğrultusunda kullanabilecek misiniz? Bazıları örneğin hastalıkla denendiği gibi siz de deneniyor olabilirsiniz.
  e. Istırap çekiyor ve annenize de çektiriyorsunuz. Buna hakkınız yoktur. Bu, bize yasaklanan/haram kılınan işkence türlerindendir.
  f. Yaratanımızın buyruğuna aykırı olan eşcinselliği benimsemiyor, karşı çıkıyorsunuz. Kurtulmanın gereğine inanıyorsunuz. Bu sebeple de kurtulacaksınız.
  g. Namaz kılmanızı ve Allah'a yaklaşmanızı öneriyorum. Size eşcinselliği hatırlatacak çevrenizi bırakınız. Dindar bir arkadaş çevresi edininiz.

  * Boşanmak günah mıdır?
  CEVAP: Tüm çabanıza rağmen boşanmak istiyorsanız günahkâr olmazsınız. Mahkeme yoluyla boşanma da yeterlidir.

  * Eski eşle aynı evde, birlikte yaşamak caiz mi?
  CEVAP: Medeni nikâhla eşinden boşanan erkek eski eşiyle karşılıklı rızaya dayalı olarak ve yeni bir mehir vererek tekrar evlenebilir. Bunun için aileler arası bir toplantı ile nikâh kıyılabilir. Nikâhsız olarak bir arada bulunmaları, yabancı bir erkek ve kadınla bir arada bulunmak gibi günahtır.

  * Yabancı erkeklerle düşüp kalkmak kabul edilebir mi?
  CEVAP: Meşrû ölçüleri içerisinde cinsel kıskançlık bir üstünlük olduğu gibi, kıskançlığın zıddı olan yaklaşımlar da aşağılıktır. Allah’ın Resûlü Sevgili Peygamberimiz kişinin karısını, kızını, kız kardeşini vs. kıskanmamasını; onların pisliğini; yabancı erkeklerle düşüp kalkmasını veya onların yanına erkekler salınmasını büyük bir haram olarak nitelemiştir. (M. Zevâid 4/327) Böylesi haram işler, Allah’ın sevgisinden yoksun kılar. Cennet’ten uzaklaştırır.

  * Mahkumların cinsel ilişki kurmalarına izin verilmeli mi?
  CEVAP: Sorunun cevabını “İslâma Göre Cinsel Hayat, Beyan, 2008, İst. S.283” bir alıntı ile verelim: İslâm ceza hukûkunda hapis cezası varsa da istisnaî hallere özgüdür. Hanefî mezhebi müctehitlerinden İmam Muhammed gibi bazı İslâm hukukçuları, mahkûmiyet öncesi tutukluluk süresinin uzaması halinde bu durumun meşrû cinsel hayatı büsbütün mahkûm edici olmaması ve cezaların ferdiliği ilkesini aşarak, eşin mağduriyetine sebebiyet vermemesi için belirli sürelerde tutuklularla eşlerinin bir araya getirilmesi içtihadında bulunmuşlardır.

  * Eşler, gizli para biriktirebilir veya borçlanabilir mi?

  CEVAP: İslâm aile düzeninde kadının nafakasını sağlamakla yükümlü olan erkek bu görevini yaparsa, kazancını eşine bildirmeden biriktirebilir. Kadın da örneğin babası yoluyla edindiği birikimini kocasından gizleyerek açıklamayabilir. Çünkü İslâm’da eşler arsında mal ayırımı vardır. Ancak kadın, ödeyemediğinde kocasından istenebilecek bir borcu, onun onayı olmadan yapamaz/yapmamalıdır.

  * Tuvalet kağıdı ile temizlik yeterli mi?
  CEVAP: Suyun bulunduğu yerde su ile taharetlenmek/temizlenmek Peygamberimizin emridir. Onun açıklamasına göre, su ile temizlik bütün peygamberlerin şerîatlerinde de yer alan temizlik şeklidir. Suyun bulunmadığı yerde kağıt kullanılabilir. Temizlikte su ile yetinilebileceği gibi önce kağıt, sonra su da kullanılabilir. Suyun bulunmadığı yerde tuvalet kağıtlarının kullanılması hiç şüphesiz dînimizin emir buyurduğu temizliğe daha uygundur. Kaldı ki bunda zarûret de vardır.

  * Hazlı bakışlar haram mı?
  CEVAP: Kur’ân’ın Nur suresinin 30. ve 31. âyetlerinde mümin kadınlar ve erkeklerin gözlerini cinsel arzulu bakışlardan korumaları emredildiği için cinsel haz amaçlı bakışlar cinsel taciz olarak yasaklanmıştır. Ancak beğeni ile sonuçlansa da cinsel arzuyla tekrarlanmayan ani bakmalar ve bakışmalar da sakınca yoktur.

  * Mastürbasyon caiz midir?
  CEVAP: Erkek veya kadın için mastürbasyonu yasaklayan doğrudan bir âyet ve sahih bir hadis yoktur. Eşlerden birinin mastürbasyon yapması; cinsel görevini aksatması durumunda- eşe zulüm olacağı için haramdır. Ancak arzular şiddetlenir de zinaya düşme tehlikesi belirirse mastürbasyon caiz olduğu gibi vacib/yapılması gerekli bir görev olur.

  * Korunma yolları meşru mudur?
  CEVAP: Korunma yöntemlerine başvuru, İslam’da sıcak bakılmayan fakat kesinlikle de yasaklanmayan bir konudur. Ancak koruyucu yöntemler içerisinde erkek ve kadının ruhsal ve bedensel sağlığını tehdit edebilecek uygulamalara, öz varlığımıza zulüm olacağı için haramdır içtihadında bulunabilir. Hayati bir gereksinim olmaksızın yaratılış düzenine müdahale nitelikli Kordon bağlatma benzeri uygulamalar ise hiç şüphesiz haramdır.

  * Mastürbasyon orucu bozar mı?
  CEVAP: Boşalma ile sonuçlanan mastürbasyon yapmak orucu bozar. Oruç bozmakla büyük bir günah işlenmiş olur. Tövbe edilmeli ve bozulan oruç Ramazan sonrasında güne gün olarak kaza edilmelidir.

  İlişkide yaş farkı günah mı?

  CEVAP: Haram olan ve toplum ahlâkına zarar veren, ilişkiye girilen şahsın küçüklüğü veya büyüklüğü değildir, yapılan zina veya eşcinselliktir
  Bir Müslüman, kendisinden çokca büyük veya küçük bir kişi ile evlenebilir. Özgür iradelere dayalı oldukça evlilikte bir sakınca yoktur. İlk Müslüman nesil olan sahabe hayatından bunun olumlayıcı örnekleri vardır. Özetlersek, otuz yaş küçük kişi ile ilişkiye girildiği için değil ama zina ve eşcinsellik sebebiyle günaha girilmiştir.Gecktirilmeksizin tövbe edilip aklanılmalıdır.

  * Cinsel ilişki sırasında çığlık atıyorum. Ne dersiniz?
  CEVAP: Sizler gibi cinsel ilişki sırasında çığlık atan insanlar ve özellikle de kadınlar vardır. Çığlık atma yaygın bir durum olmadığı için marazî bir hal olarak da görülebilir. Nikâhlı eşler arasında böylesi bir işlemin haramlığına/günahlığına ilişkin İslâmî bir kural yoktur. Ancak atılan çığlık aile çevresinde duyuluyor ve ilişkiye girildiğini duyurucu bir niteliğe bürünüyorsa sakıncalıdır. Peygamberimizin eşler arasında yaşanan cinselliğin ve sergilen tavırların açığa vurulmasını çirkinlik olarak nitelemesi ve yasaklamasını iradeli olarak koparılan çığlığa teşmil edebiliriz. (Ebu Davud Nikâh 49)Kaldı ki Kur’ân Kerîm de sağduyunun çirkinlik olarak vasıflandıracağı davranışları Fâhişe kavramını kullanarak “Haram kılmakta“ ve “Fâhişelerin gizlisine de açığına da yaklaşmayınız.” buyurmaktadır. (A’râf 33; En’âm 151). Sonuç olarak iradeli çığlıkların, değinilen sonuçları sebebiyle günah olduğunu söyleyebiliriiz.

  * Ezan okunurken cinsel ilişki bırakılmalı mıdır?
  CEVAP: Ezan namaz vaktinin girdiğini duyuran ve cemaat namazına a davet eden kutsal bir çağrıdır. Kelime-i Şehâdet gibi İslâm’ın iman esaslarını ana hatlarıyla içine alır. O, dilleri Arapça olmasa da Müslümanlar’ın ana dilinden bir güfte gibidir. Ezan okunurken yapılması Peygamberimiz tarafından tavsiye olunan görevimiz, duyduğumuzda “Hayye ales- Selâti ve Hayye alel Felâh“ cümlecikleri dışındaki ezan kelimelerini aynen tekrarlamamızdır. Bu görevimiz farz nitelikli olmadığı için duyulması ilişkiyi bırakmayı gerektirmez. Ancak saygı gösterilerek bırakılması niyetimize göre bize sevap kazandırabilir.

  * Kadın gusül abdesti aldıktan sonra sürdüğü ojeli elleri ile vakit abdesti alıp namaz kılabilir mi?
  CEVAP: Bildiğim kadarıyla sürülen oje suyun tırnakların doğal yapısına ulaşmasını engellemektedir. Bu sebeple gusül abdesti alındıktan sonra sürülmüş olsa bile oje çıkarılmadan alınacak abdestle namaz kılınamaz. Çünkü şartlarına uygun olarak abdest alınmamıştır. Dîni ölçülerimize göre geçerli bir abdest alınmadıkça namaz kılınamayacağı ise Yüzce Kitabımız Kur’ânın açık bir hükmüdür. İlgili âyet için Maide sûresinin 6. âyetine bakılabilir.

  * Karıma seksi giysiler giydirerek izlemek ve özlemimi gidermek istiyorum. Sakıncası var mıdır?
  CEVAP: Gazete sayfalarında ve ekranlarda gördüğümüz güzel ve seksi giyimli kadınlar dikkatlerimizi çekmekte ve rûhumuzu etkilemektedir. Bu durum eşlerimize bakışımızı da olumsuzlaştırmaktadır. Peygamberimiz, “Gördüğü her hangi bir kadından etkilenen erkek, eşine gelerek ilişkide bulunsun.” buyurarak oluşabilecek cinsel problemlere karşı sonuç alıcı bir yöntemi öğütlemiştir. Buradan hareketle Müslüman bir erkeğin eşine seksi elbiseler giydirerek yabancı kadınların oluşturduğu olumsuz etkileri gidererek kafası ve kalbini arındırmak istemesi doğaldır ve olması gerekendir. Eşinize seksi giysiler giyindirmeniz veya eşinizin bu arzunuzu sezerek size karşı erotik giyinmesi, kültürel bir cihaddır ve sevap kazandıracak bir işlemdir.

  * Yakın arkadaşımın eşiyle otomobilde oral seks yaptım. Bunun günahı var mı?
  CEVAP: Bu sorunuzla beni Ti ye almak istiyorsanız. Sizin gibi Türkiye dolusu adam bana hafif gelir. Fakat ben sorunuzu, ciddiye alıyorum. Türkiye gibi halkı Müslüman olan bir ülkede yaşayıp da bu derece bilgisiz olmak kabul adilebilir bir olgu değildir. Oral ilişkinin eşler arasında bile sakıncılar içerdiğini, ağızı cinsel organa dönüştürücü ilişkinin haram olduğunu açıklamıştım. Nikâhlımız olmayan kadınlarla cinsel amaçlı bedensel temaslar bile haramdır. Oral ilişkinin daha bir haram olacağı açıktır. Bu haramı arkadaşınızın eşiyle yapmış olmanız daha da büyük bir günahtır. Peygamberimiz bizi uyamak için “ Sizler namuslu olunuz ki kadınlarınız da namuslu olsunlar; insanlar da size karşı namuslu davransınlar.” buyurmaktadır.(Keşfül-Hafâ hn.1748)

  * Etkilendiğim kadınların vücutlarını hayal ederek eşimle ilişkiye girmem beni günahkâr kılar mı?
  CEVAP: Erkek ve kadın olarak medyadan, sinema-televizyon filmlerinden ve iş yerlerimizdeki çalışma arkadaşlarımızdan etkilendiğimiz bir gerçektir. Bu etkilenişin cinsel hayatımıza yansıması ve doğacak çocuklarımızın ilişki sırasında tahayyül edilecek kişilere fiziksel yönden benzer olması bile olası bir durumdur. Endülüslü ünlü İslâm bilgini İbn Hazm, yanılmıyorsan Güvercin Gerdanlığı ismi ile Türkçemiz’e kazandırılan eserinde eşi ile ilişki sırasında, yatak odasında gravürü bulunan zenciyi hayal eden kadının siyahi bir çocuk doğurduğunu anlatır.
  Bu girişten sonra sorunuza geçebiliriz.

  a. Peygamberimizin öğütleri çizgisinde kendimize karşı yapılmasını istemediğimizi, nik’ahlı eşimiz dahil diğer insanlara karşı yapmamakla yükümlüyüz. Cinsel konularda eşimizi kıskanmak görev nitelikli erdemimiz olduğu için, eşlerimizin bizimle ilişkiye girerken başkalarını tahayyül etmelerine razı olamayacağımız gibi kendimiz de hayal etmemeliyiz. Edersek erdemsiz, hatta sakıncalı bir iş yapmış oluruz.
  b. Peygamberimiz, “Müslüman kadınların, gördükleri vücut özelliklerini kocalarına, çocuklarına ve başkalarına (okuyucularına) anlatarak onların tahayyülüne sebep olabilecek kadınların yanında soyunmalarını “ yasaklamıştır.(Ebu Davud Nikâh 44)
  Bu Peygamberî yasaktan, nikâhlımız olmayan erkeklerin ve kadınların cinsel tatmin amacıyla ve özellikle ilişki sırasında tasvir ve tahayyül edilmelerinin haramlığına delil getirebiliriz.
  Sonuç olarak “etkilendiğimiz kadınların vucutlarını hayal ederek eşle ilişkiye girmenin“ iradeli şehvetli bakış benzeri bir günah işlem olduğunu söyleyebiliriz.

  * Eşimi aldattım. Boşanmamıza sebep olabileceği için ona söyleyemem. Günahkâr mıyım?
  CEVAP: “Eşimi aldattım demek“ bir başka kişinin kızı veya karısıyla cinsel ilişkiye girerek zina yaptım demektir. Siz yapabildiğinize göre sizin eşinizle de yapılmak istenebileceğini unutmayınız. Zina, varlığına inandığımız Allah’ın hayatımızı yönlendirecek yasalar koyamayacağına inanmak ve insan öldürmek günahlarından sonra gelen ve tövbe edilmemesi halinde cezası cehennem azabı olabilecek olan üçüncü derecede büyük bir günahtır. İşlediğimiz günahlar, eşimiz dahil asla başkalarına söylememeli, kendimize bile itiraf etmemeliyiz. Bir an önce tövbe etmeli, Rabbimiziden bağışlanmamızı istemeliyiz. Boşanmaya sebep olsun veya olmasın zinanızı eşinize söylemediğiniz için günah işlemiş olmazsınız. Ama söylerseniz hata etmiş olursunuz.

  Eşimin ısrarı üzerine silikon takdırdım. Yuvamı kurtardım.Günahkar olur muyum?
  CEVAP: Zarar verici olsun veya olmasın, Allah’ın yarattığı vücut düzenine cerrahi bir operasyonla müdahale Şeytani bir işlem olarak haramdır. (Nİsa119) Haramlar ancak hayatı zaruretlerle helâl olabilir. (Maide 3). Kadın için ruhsal
  bunalıma düşürücü bir eksiklik olarak algılanabilecek söz konusu durumun, kocanın talebiyle giderilmek istenmesi ve
  ailenini yıkılması tehlikesini içermesi kadın için bir zaruret hali olarak görülebilir. Bu durumda silikon yaptırmasını helâl kılabilir. Kaldı ki günah olabileceği tedirginliğinin duyulması, işlemin zaruret halinde yaptırılmış olduğunu da kanıtlamaktadır. Silikon yaptırmakla günah işlemiş olmadığınınızı söyleyebiliriz.

  Arkadaşım eşini aldatıyor.Hem de ortak arkadaşımızla. Bu,günah değil midir?
  CEVAP: Elbetteki günahtır. Çünkü zina yapılmaktadır. Ancak bu tür zinalar günah yününden farklıdır ve daha ağırdır. Günah yönünden dereceli olan zinaların en ağırı ensest ilişkilerdir.Ensest ilişkileri izleyen günahı en büyük zina ise kişinin komşusunun-arkadaşının-ortağının karısıyla yaptığı zinadır. Allah şanını artırsın SevgiliPeygamberimiz
  şöyle buyruror: “Şu gerçeği iyice bilmenizi isterim:Kişinin koşusunun arkadaşının ortağının karısıyla zina
  etmesi on (10) kadınla zina etmesinden daha büyük bir günahtır;daha büyük bir azap sebebidir.” (İbn Kesîr Furkan 68)

  Aşksız bir evlilik yaptım. Eşimi sevmiyorum. Ne yapmalıyım?

  CEVAP: Peygamberimiz eşlerin birbirlerini görerek ve özgür iradeleriyle tercih yaparak evlenmelerini öğütler. Siz
  eşinizle yürek sevgisine dayalı bir evllilik yapmamışsınız.Evlilik gibi boşanmak da bir haktır.Severek evlilik yapanlar arasında bile ayrılıklar olabildiğine göre nefsinize zulmederek evliliğiniz sürdürmeniz İslâm nazarında erdemli bir davranış değildir.

  Sıcak şarap içtikten sonra daha arzulu oluyorum. Günaha mı girmiş oluyorum?
  CEVAP: İnsanı diğer yaratıklardan ayıran ana özelliği akıl sahibi olmasıdır. Bunun içindir ki aklı giderecek alkollü
  içkiler Yüce Dinimiz’de haram kılınmıştır.( Maide 90). Bilinmesi gereken bir diğer önemli husus çoğu sarhoşluk
  veren içkilerin azının da haram olduğudur. Alkollü içkiler sanıldığının aksine cinselliği köreltirler. Siz bir
  Müslüman olarak alkollü içkilerden kaçınmalı, kendiniz için arzularınızı artırıcı alternatif helâl içecekler ve gıdalar belirlemelisiniz. Yapılan açıklamalardan anlaşılacağı üzere, aklınızı ve uzun vadede cinselliğinizi tehdid
  edici Şarap içmekle günaha girmiş oluyorsunuz. Unutmayın Müslüman olmak Müslümanca yaşamayı gerektirir.
  İnanmayanar zaten muhatabımız değildir.

  Çekicilik için dudaklarımı ve burnumu yaptırdım. Günah mı?
  CEVAP: Doğuştan yarık olan dudaklarda estetik işlem yaptırılabilir. Nefes darlğı gibi bir sağlık sorunu sebebiyle
  burun ameliyatı da yaptırılabilir. Daha açık bir anlatımla tedavi amaçlı işlemler yapılabilir. Ancak daha cazibeli ve şuh olmak; beğenilerek arzulu bakışları çekmek gibi yalnızca güzel olmak amaçlı operasyonlar caiz değildir.Yapılması da, yaptırılması da Haramdır. (Nisa 1199) Kur’ânda yaratılışa gereksiz müdahale olarak Şeytani bir işlem olduğuna işaret edilen bu tür işleri Peygamberimiz de “Güzellleşme amacıyla vücuda dövme yaptırma ve dişleri yontarak seyrekleştirme” örnekleri üzerinden yermiş ve Allah’ın rahmetinden uzaklaştırıcı eylemler olarak açıklamıştır.(Buharî Libas 83-87)

  Eşimin işyerinde seviştik, günaha mı girdik, merak ediyorum?

  CEVAP: Kişi, eşi ile istediği zaman istediği yerde sevişebilir;ilişkiye de girebilir. Evde, iş yerinde otelde vs. Bunun tek istisnası özellikle itikâf halinde iken camilerdir. Ramazan ayının son on gününde itikâfa giren, bir diğer açıklayıcı anlatımla camilerde kendilerini ibadete veren kişiler, camilerde sevişip ilişkiye giremezler. Bu,
  bir Kur’ânî hükümdür. Rabbimiz “..Camilerde itikâfa gidiğinizde eşlerinize yaklaşmayın;
  sevişimeyin,ilişkiye girmeyin...” buyurur. (Bakara 187).Evinizde de olsa eşinizle ilişkiye girdiğinizde gözetmeniz gereken temel İslâmî kural, gizliliğin korunmasıdır. Aile ferleri veya yakın çevrenize ilişkiye girildiği duygusunu verecek davranışlar,Kur’ânî yasak kapsamına girebilecek bir çirkinliktir.(En’âm 151) Cevabımızı özetlerse
  eşinizin iş yerinde sevişmekle günah işlemiş değilsiniz.

  Ramazan ayında cinsel ilişkiye girmek günah mıdır?
  CEVAP: Ramazan ayında oruçlu olduğumuz günlerde tan yeri ağarmasından güneşin batışına kadar geçen süre içinde (nikâhsız olduğumuz partnerlerle zina ilişkisine girmek şöyle dursun) eşlerimizle bile cinsel ilişkiye giremeyiz. Ancak güneşin batışından tan yeri ağarmasına kadar yani Ramazan gecelerinde cinsel hayat sürdürelebilir. (Bakara 187). Bazı bilgisiz kişiler Ramazan ayının ibadet ayı olduğu gerekçesi ile cinsel hayatın ertelenmesi görüşünü ileri sürmektedir. Ancak bu, İslâm’la bağdaşlaştırılamaz hatalı bir görüştür. Dile getirilmesi de helâl olanı haramlaştırma olacağından günahtır.

  Göğüslerimi hoşlandığım bir arkadaşımın dirseğine dokundurdum. Günah mıdır?

  CEVAP: Dişiliğini önüne çıkarmak isteyen kadınların, arzulu bakışları odaklandırmak istediği organlarıdır.
  Göğüslerinizi bilerek ve isteyerek çalışma arkadaşınızın omuzlarına dokundurmanız,cinsel tacizdir. Kendiniz şehevi bir davranış sergilerken, arkadaşınızı da şehvetle bakmaya, arzuyla dokunmaya ve ilişki kurmaya yönlendirmekte, daha açık bir anlatımla zinaya yol açmaktasınız.

  Başka biriyle ilişkiye girdiğim zaman eşimle olan nikahım bozulur mu?
  CEVAP: Evlenecek taraflardan birinin tövbesiz zinacı olması durumunda kıyılacak nikâh dini ölçülerimize göre geçerli değildir. Bu durunda yapılacak ilişki zina, kişiler de günahkâr olur.(Nûr 3;Mâide 5;Nisa 25). Size,cinsel mutluğunuzu eşinizde aramanızı öneririm. Zira zinada boşalma olur, ama mutluluk olmaz. Üstelik dünyada derin pişmanlık duyar, âhirette ise azaba uğrarsınız
  KAYNAK: Takvim


 10. 04.Mart.2014, 21:42
  5
  Moderatör
  * Edep yerlerindeki kılları tıraş etmek caiz mi?CEVAP: Dışkının çıkış yeri çevresi dahil koltukaltı ve kasıktaki kılların/tüylerin krem dahil değişik yöntemlerle giderilmesi caizdir. Peygamberimizin emri gereğince bu tür vücut temizliklerinin kırk gün geçirilmeden yapılması gerekir.

  * Ne zaman cinsel ilişkiye girilmez?
  CEVAP: Hac veya Umre için ihrama ve camilerde itikafa girmiş olma ve oruçluluk gibi cinsel ilişkiye engel durumlar var. Ama cinsel ilişkiye girilemeyecek zaman yoktur. Kadir gecesinde ve bayram gecelerinde de girilebilir.

  * Kadının kocasının kaburga kemiğinden yaratıldığı doğru mu?
  CEVAP: İslâm’ın ana kaynakları olan Kur’ân ve Sünnet’te böylesi bir bilgi ve inanç yoktur. Anlatılanlar doğru değildir.

  * Kapalı bir bayanın çalıştığı işyerinde başını açması caiz midir?
  CEVAP: Yalnızca kadınlar arasında açabilir. Patronu dahil yabancı erkeklerin yanında açamaz.

  * Adetli kadın, saçını boyayabilir mi?
  CEVAP: Adetli kadınların saç boyamasında bir sakınca yoktur. Boya saçların dibinde suyun deriye ulaşmasını engelleyici bir tabaka oluşturmamalıdır. Çünkü cünupluğun giderilmesini engeller. Ayrıca kadın boyadığı saçlarını, yabancılara da göstermemelidir.

  * Müslüman kadın, bikini ve mayo ile denize girebilir mi?
  CEVAP: Giremezler. Çünkü kadınlarımız, üreme organı ve yakın çevresi anlamına gelen Ferc’lerini korumakla yükümlüdürler. (Nur 31) Onlar, kocaları dışında, babaları ve kardeşleri dahil olmak üzere hiçbir ergin erkeğin ve hatta kadının yanında bikinili veya mayolu olarak bulunamazlar. Rabbimizin örtünme emrine inanmakla birlikte vücutların açığa vuran kadınlar günahkâr olurlar. Tövbe ederek kendilerini aklamalıdırlar. Faiz ve zina yanı sıra vücut teşhiri gibi sürekli olarak işlenen haramların İslâmî imanı zayıflatarak yıkıma maruz bırakabileceği de unutulmamalıdır.

  * Bir aile, kızını istemediği birisine verebilir mi?
  CEVAP: Evlenecek kadın ister bakire, ister dul olsun hiçbir velinin zorlama hakkı yoktur. Zoraki evlilikler geçersizdir. Kadın muhalefetini açıkça bildirebilir. Bu, onun en tabii hakkıdır. İslâmî toplumda kadın, gerçekleştirilen zoraki evliliğe fesih davası açabilir. Bu meselede fıkhî mezheplerimizin farklı görüşleri varsa da aşağıda sunulacak hadisler konumuza yeterince açıklık getirmektedir. Dul olan Hensa bint-i Hizam-ı Ensariyi, kendisi istemediği halde babası evlendirince gelip Allah’ın Rasûlü Peygamberimiz’e durumunu arzetti. O da babasının evlendirme işlemini reddetip evlendirme işlemini geçersiz saydı.

  Saygıdeğer annemiz Hz. Aişe de şöyle anlatıyor: Genç bir kız O’nun yanına geldi ve şöyle dedi: Ben istemediğim halde değersiz kişiliğini benimle yüceltmek için babam beni kardeşinin oğluna verdi. Hz. Aişe ona Allah’ın Rasûlü gelinceye kadar oturuver, gelince şikâyetini bizzat iletirsin dedi. Hz. Peygamber geldi. Kızcağız da şikâyetini O’na arzetti. Hz. Peygamber (s.a.v.) babasına haber gönderip onu çağırttı. Evleneceği erkeğin seçim hakkını kıza verdiğini açıkladı. Bu gelişme üzerine kızcağız şöyle dedi: Ya Rasûlüllah! Ben babamın yaptığını onayladım. Fakat kadınların evlilik konusunda yetkili olup olmadıklarını bilmek istedim. Bunun için gelip şikâyet ettim ki bu mevzuda kesin talimatınızı veresiniz de babalar hatalarını sürdürmesinler. Bu iki hadis, ister bakire, ister dul olsun kadınların istemedikleri evliliğe zorlanamayacaklarını açıkça ortaya koymaktadır.

  * Kandil gecesi, eşim birlikte olmak isterse ne yapmalıyım?
  CEVAP: Birlikte olunabilir. Eşin arzusu çizgisinde beraber olunması daha doğrudur.

  * Eşimle birlikte oldum, banyo yapmadan kanamam oldu. Günah mı?
  CEVAP: Yüce Rabbimiz Kur’ân’da “Cünub olduğunuz zaman yıkanınız...” buyurur. (Maide 6) Bu sebeple ilişkiden sonra yıkanmanız gerekirdi.

  * Eşimle birlikte oldum fakat boşalma olmadı. Gusül gerekir mi?
  CEVAP: Eşlerden sevişmeden ötürü irade dışı olarak gelen ve adına mezi denen sıvılardan ötürü yıkanmak gerekmez. Ancak kaynağından kopup fışkırarak gelen meniden ötürü yıkanmak gerekir.

  Nişanlı çiftin sevişmesi yasak mı?
  CEVAP: Sözlü ve nişanlı çiftler, dini ölçülere uygun olarak nikah kıyılmadığı sürece birbirine yabancıdır Sevişmeleri, birlikte olmaları, dinen caiz değildir

  Erkek ile kızın nişanlanması, onların birlikte olacağı anlamına gelmez. Dini ölçülere uygun bir şekilde nikâh kıyılmadıkça sözlü veya nişanlı çiftler arasındaki yabancılık devam eder. Yani onlar diğer erkekler ve kadınlar gibi birbirlerine yabancıdırlar. Bir arada kalamazlar. Kız, yüz eller ve nihaî sınır olarak ayaklar dışındaki organlarını, sözlüsü veya nişanlısı yanında açığa vuramaz. Sözlülük veya nişanlılık dediğimiz durum yalnızca üçüncü şahıslar bakımından önem taşır. Yani sözlülük veya nişanlılık süresince üçüncü şahısların mezkur kıza talip olmaları haram olur. Burada bir vesile ile belirtmek isteriz ki sözlülük; nişanlılık dediğimiz halin uzun süre devamı İslâmî bakımdan onaylanamaz. Zira bu durum İslâmî ölçüleri ihlâle ve bunalımlara sebep olabilir.

  * Cennet’te sevdiğimiz kızla beraber olabilir miyiz?
  CEVAP: Cennet’e girerken dünya hayatındaki olumsuz duygularımızdan arındırılacağız. Eşlerimiz de sınırsız bedeni ve ruhî güzellikte olacaktır. Böyle olmakla birlikte istediğimiz ve isteyebileceğimiz her şey gerçekleştirilecektir. Eğer Cennet’e girebilirse eşimiz de bizden bağımsız olarak Cennet’e sahip olacaktır. Eşler isterlerse beraber olmayabilirler. Ama Cennet’e girmeye hak kazanmış birbirlerini seven insanlar isterlerse beraber olabilirler.

  * Yurt dışında çocuk bakıcısı olan kız kardeşim, evin erkeği ile bazen yalnız kalıyor. Sakıncalı mı?
  CEVAP: Sevgili Peygamberimiz, Rabbimizin “Zinaya yaklaşmayınız...” şeklindeki Kur’ânî emri çizgisinde (İsra 32) yetişkinlerin bir arada yalnızca kalmalarını yasaklamıştır. Çünkü onun açıklamasına göre yalnızca beraberlikler Şeytanî duygulara kapı aralayabilir. Ancak hizmetçilere, hizmet ettikleri evde örtünme konusunda kolaylaştırıcı ayrıcalıklar verilmiştir. Evin erkeği bakışları ve davranışları ile güven verebilen ve ev içi giyiminde mazbut bir tipse kısa süreli beraberliklerin yasak kapsamına girmeyeceği söylenebilir. Burada önemli olan kız kardeşinizin duyguları ve görüşleridir. Kararı o verecektir. Duyarlılığınızdan ötürü Allah sizden ve kız kardeşinizden razı olsun.

  * Halk arasında söylendiği gibi, kadın uğursuz mudur?
  CEVAP: İslâm Dini ‘uğursuzluk’ inancını, hurafe olarak vasıflandırarak ret etmiştir. Bu itibarla kadının uğursuz olabileceğine inanmak batılperestliktir. Allah’ın Resulü (s.a.). Yahudiler’den kaynaklanan ‘kadın uğursuzluğu’ ile ilgili hurafeyi konu alan sakındırıcı bir hadîslerinde şöyle buyurarak bizi uyarmıştır: “Allah Yahudileri cezalandırsın. Çünkü onlar, uğursuzluk atta, kadında ve evdedir” derler. Oysa ki bunlarda uğursuzluk yoktur. Uğursuzluk cehaletle yoğrulmuş kafalarda, hurafelere boğulmuş inançlardadır.

  * Boy abdesti nedir, ertelenebilir mi?
  CEVAP: Eşlerin birlikte olmasının ardından hemen yıkanılmasıdır. Cünupluktan kurtulma yani yıkanma/boy abdesti iki namaz vakti arası ertelenebilir. Allah şanını artırsın-Peygamberimizin “Cünüp olan eve rahmet melekleri girmez” şeklindeki duyurusu, iki namaz arası vakti aşan ertelemeleri içine alır.

  * Eşlerin, cinsel tatmin ortamını hazırlaması caiz midir?
  CEVAP: İslâm sözde, davranışta ve işte güzelliğe yönelttiği gibi giyimde ve kılık kıyafette de yönlendirmiş. Bu meyanda güzel kokular kullanılmasını da teşvik etmiştir. İnsan doğasının eğilimi olan süslenme ve kokulanma eşler arasında ayrı bir önem taşımaktadır. Çünkü onlar, kendilerine cinsel tatmin ortamını hazırlamak ve birbirlerini haramlardan korumakla yükümlüdürler.
  Biz burada birkaç noktaya işaret etmekle yetineceğiz.

  a- Süslenme ve kokulanmaya yönelik öğütler erkekleri de içine almaktadır. Çünkü onlar da kadın eşleri için koruyucu örtüdürler. (Bakara 187 Kadınların da onlar üzerinde hakları vardır. (Bakara 228,İ.Mace Nikâh 3)
  b- Kadınlar ise kalıcı nitelikli estetik işlemler yapmaksızın eşlerine yönelik olarak süslenmelidir. Dışa karşı süslenme ve cinsel cazibeyi artırıcı parfümler kullanarak ilgi odağı olmak, kulluk çizgisi ile çatışır. Çünkü Kur’ân Nûr sûresinin 31. âyetiyle kadınlara, gizledikleri süslerinin bilinmesine ilişkin davranışları yasaklamaktadır. Peygamberimiz de şöyle buyurmaktadır: “Kocasının dışındakiler için süslenen kadın Kıyamet gününde nuru olmayan bir karanlık gibi olacaktır.” (Tirmizî Reda 13,Hn.1167)

  * Boy abdesti nasıl alınır?
  CEVAP: a) Yıkanma amacıyla önce besmele çekilir.
  b) Ön ve arka yıkanır,
  c) Sonra namaz abdesti gibi apdest alınır. Ancak su ağızda boğaza , burunda genize kadar ulaştırılır.
  d) Baştan başlayarak sağ organlar takip edilerek bütün vücut yıkanır.
  Bu açıklanan şekil yıkanmanın en güzel şeklidir. Su azsa ağza / buruna su verilir ve bütün vücut yıkanır.

  * Cünupken tıraş olmada bir sakınca var mıdır?
  CEVAP: Cünüp kişi, Nisa sûresinin 43. âyetine göre namaz kılamaz. Namazın farzlarından biri de Kur’ân okuma olduğu için İslâm bilginlerinin büyük çoğunluğu cünubun Kur’ân okuyamayacağı görüşündedir. Ancak Peygamberimizin açıklamasına göre cünup kişi abdest alarak veya ağzını çalkalayarak yemek yiyebilir. Bu ön bilgilerden sonra sorunuzun cevabına geçebiliriz. Dinimizde cünubun yapamayacağı işler arasında tıraş olmamak yoktur. Dolayısıyla tıraş olabilirsiniz. Ama mecbur kalmadıkça cünüp iken tıraş olmamanızı öneririm.

  * Lohusalık dönemi, 40 günde mi biter?
  CEVAP: Lohusalık kanın kesilmesi ile biter. Örneğin doğumdan sonra 10.gün kesilirse 10. gün, 25. gün kesilirse 25. gün biter. Eğer 40. günün sonunda kesilmezse lohusalık hüküm olarak bitmiş olur. 40. günden sonra kan devam etse de lohusalık hüküm olarak bitmiş olacağından kadın güsül abdesti alır, namaza başlar ve kocasıyla da ilişkiye girebilir.

  * Tüpleri bağlatmak istiyoruz. Caiz midir?
  CEVAP: Bismillah... Rabbimizin kurduğu bedenî yapıya müdahale olacağı için tüpleri bağlatmanıza, onay verilemez. Çünkü caiz değildir.(Nisa 119) Bu arada şu gerçeğe de vurgu yapalım. Ana ve çocuk sağlığı gerektirmedikçe Sezaryen yaptırılması da caiz değildir. Bu vesile ile büyük ölçüde çıkar amaçlı olarak yapılan sezaryeni doğallaştıran tıp adamları ve kurumlarını da şiddetle kınadığımızı bildiririz.

  Kadına parfüm caiz mi?
  CEVAP: Kadınların parfüm sürmesi caiz değildir. Bu durum, erkeklerin dikkatini çeker ve tüm ilgiyi cinsellik üzerinde yoğunlaştırır.

  * Kadına parfüm caiz mi?
  CEVAP: KOCASI ve babası-kardeşleri gibi ebediyen evlenemeyeceği mahremleri yanında kullanması helal ise de yabancılar yanında kullanması haramdır. Çünkü kadını kişiliği üzerinden değil de cinselliği üzerinden ilgi odağı kılacak bu işlem, Rabbimizin “Zinaya yaklaşmayınız...” şeklindeki yasağına aykırılıktır. ( İsra 32) Bu aykırılığı Peygamberimiz de şöyle açıklamaktadır: “Şehvetle bakan göz, zina işlemiştir. İlgilerini çekmek için güzel kokular sürünerek erkekler arasına giren kadın da (şehvetle bakan kişiler gibi) günah işlemiştir.” ( Ebû Davud Tereccül, 7)

  * Aynı işyerinde kadın-erkek arasındaki ilişki nasıl olmalı?
  CEVAP: Kadın, evi dışında çalıştığında İslâmî ölçülere uygun olarak örtülü (Nûr 31) olmalıdır. Davranışları ve konuşmalarında da vakarlı olmalıdır.

  * Cünüp olarak ölen kişinin durumu ne olur?
  CEVAP: Cünüplükten ötürü yıkanmak Rabbimizin Kur’anî emri olarak farzdır. (Maide 6) Ancak yıkanma iki namaz arası bir süre ertelenebilir. Mesela yatsıdan sonra cünüp olan kimse yıkanmayı sabah namazı vaktine kadar erteleyebilir. Bu erteleme sırasında vaki olacak ölüm, kişi için bir sakınca oluşturmaz. Bir diğer anlatımla kişi günahkâr olmaz. Meşru süreyi aşan ertelemeler günahkâr kılarsa da kişinin var olan imanını gidermez.

  * Eşcinsel eğilimlerim ve hatalarım oldu. Ne yapmalıyım?
  CEVAP: a. Önemli olan hataların sürdürülmemesidir. Bunun içindir ki Yüce Allah insanlara tövbe kapılarını açmıştır. Yapılacak yürekten tövbeyi kabul edeceğini de vaat etmiştir.

  b. İnsanı ve cinselliğini yaratan Yüce Allah, eşcinselliği haram kılmıştır. Dolayısıyla eşcinsellik eğilimlerinin doğuştan olduğu iddiası geçersizdir.
  c. İnsan potansiyel olarak diğer çirkinlikler gibi eşcinselliğe de eğilimlidir. Burada akıl, inanç ve irade devreye sokulmalıdır.
  d. Burada ilahî deneme söz konusudur. Bakalım , Allah’ın verdiği aklı O’nun verdiği emirler ve yasaklar doğrultusunda kullanabilecek misiniz? Bazıları örneğin hastalıkla denendiği gibi siz de deneniyor olabilirsiniz.
  e. Istırap çekiyor ve annenize de çektiriyorsunuz. Buna hakkınız yoktur. Bu, bize yasaklanan/haram kılınan işkence türlerindendir.
  f. Yaratanımızın buyruğuna aykırı olan eşcinselliği benimsemiyor, karşı çıkıyorsunuz. Kurtulmanın gereğine inanıyorsunuz. Bu sebeple de kurtulacaksınız.
  g. Namaz kılmanızı ve Allah'a yaklaşmanızı öneriyorum. Size eşcinselliği hatırlatacak çevrenizi bırakınız. Dindar bir arkadaş çevresi edininiz.

  * Boşanmak günah mıdır?
  CEVAP: Tüm çabanıza rağmen boşanmak istiyorsanız günahkâr olmazsınız. Mahkeme yoluyla boşanma da yeterlidir.

  * Eski eşle aynı evde, birlikte yaşamak caiz mi?
  CEVAP: Medeni nikâhla eşinden boşanan erkek eski eşiyle karşılıklı rızaya dayalı olarak ve yeni bir mehir vererek tekrar evlenebilir. Bunun için aileler arası bir toplantı ile nikâh kıyılabilir. Nikâhsız olarak bir arada bulunmaları, yabancı bir erkek ve kadınla bir arada bulunmak gibi günahtır.

  * Yabancı erkeklerle düşüp kalkmak kabul edilebir mi?
  CEVAP: Meşrû ölçüleri içerisinde cinsel kıskançlık bir üstünlük olduğu gibi, kıskançlığın zıddı olan yaklaşımlar da aşağılıktır. Allah’ın Resûlü Sevgili Peygamberimiz kişinin karısını, kızını, kız kardeşini vs. kıskanmamasını; onların pisliğini; yabancı erkeklerle düşüp kalkmasını veya onların yanına erkekler salınmasını büyük bir haram olarak nitelemiştir. (M. Zevâid 4/327) Böylesi haram işler, Allah’ın sevgisinden yoksun kılar. Cennet’ten uzaklaştırır.

  * Mahkumların cinsel ilişki kurmalarına izin verilmeli mi?
  CEVAP: Sorunun cevabını “İslâma Göre Cinsel Hayat, Beyan, 2008, İst. S.283” bir alıntı ile verelim: İslâm ceza hukûkunda hapis cezası varsa da istisnaî hallere özgüdür. Hanefî mezhebi müctehitlerinden İmam Muhammed gibi bazı İslâm hukukçuları, mahkûmiyet öncesi tutukluluk süresinin uzaması halinde bu durumun meşrû cinsel hayatı büsbütün mahkûm edici olmaması ve cezaların ferdiliği ilkesini aşarak, eşin mağduriyetine sebebiyet vermemesi için belirli sürelerde tutuklularla eşlerinin bir araya getirilmesi içtihadında bulunmuşlardır.

  * Eşler, gizli para biriktirebilir veya borçlanabilir mi?

  CEVAP: İslâm aile düzeninde kadının nafakasını sağlamakla yükümlü olan erkek bu görevini yaparsa, kazancını eşine bildirmeden biriktirebilir. Kadın da örneğin babası yoluyla edindiği birikimini kocasından gizleyerek açıklamayabilir. Çünkü İslâm’da eşler arsında mal ayırımı vardır. Ancak kadın, ödeyemediğinde kocasından istenebilecek bir borcu, onun onayı olmadan yapamaz/yapmamalıdır.

  * Tuvalet kağıdı ile temizlik yeterli mi?
  CEVAP: Suyun bulunduğu yerde su ile taharetlenmek/temizlenmek Peygamberimizin emridir. Onun açıklamasına göre, su ile temizlik bütün peygamberlerin şerîatlerinde de yer alan temizlik şeklidir. Suyun bulunmadığı yerde kağıt kullanılabilir. Temizlikte su ile yetinilebileceği gibi önce kağıt, sonra su da kullanılabilir. Suyun bulunmadığı yerde tuvalet kağıtlarının kullanılması hiç şüphesiz dînimizin emir buyurduğu temizliğe daha uygundur. Kaldı ki bunda zarûret de vardır.

  * Hazlı bakışlar haram mı?
  CEVAP: Kur’ân’ın Nur suresinin 30. ve 31. âyetlerinde mümin kadınlar ve erkeklerin gözlerini cinsel arzulu bakışlardan korumaları emredildiği için cinsel haz amaçlı bakışlar cinsel taciz olarak yasaklanmıştır. Ancak beğeni ile sonuçlansa da cinsel arzuyla tekrarlanmayan ani bakmalar ve bakışmalar da sakınca yoktur.

  * Mastürbasyon caiz midir?
  CEVAP: Erkek veya kadın için mastürbasyonu yasaklayan doğrudan bir âyet ve sahih bir hadis yoktur. Eşlerden birinin mastürbasyon yapması; cinsel görevini aksatması durumunda- eşe zulüm olacağı için haramdır. Ancak arzular şiddetlenir de zinaya düşme tehlikesi belirirse mastürbasyon caiz olduğu gibi vacib/yapılması gerekli bir görev olur.

  * Korunma yolları meşru mudur?
  CEVAP: Korunma yöntemlerine başvuru, İslam’da sıcak bakılmayan fakat kesinlikle de yasaklanmayan bir konudur. Ancak koruyucu yöntemler içerisinde erkek ve kadının ruhsal ve bedensel sağlığını tehdit edebilecek uygulamalara, öz varlığımıza zulüm olacağı için haramdır içtihadında bulunabilir. Hayati bir gereksinim olmaksızın yaratılış düzenine müdahale nitelikli Kordon bağlatma benzeri uygulamalar ise hiç şüphesiz haramdır.

  * Mastürbasyon orucu bozar mı?
  CEVAP: Boşalma ile sonuçlanan mastürbasyon yapmak orucu bozar. Oruç bozmakla büyük bir günah işlenmiş olur. Tövbe edilmeli ve bozulan oruç Ramazan sonrasında güne gün olarak kaza edilmelidir.

  İlişkide yaş farkı günah mı?

  CEVAP: Haram olan ve toplum ahlâkına zarar veren, ilişkiye girilen şahsın küçüklüğü veya büyüklüğü değildir, yapılan zina veya eşcinselliktir
  Bir Müslüman, kendisinden çokca büyük veya küçük bir kişi ile evlenebilir. Özgür iradelere dayalı oldukça evlilikte bir sakınca yoktur. İlk Müslüman nesil olan sahabe hayatından bunun olumlayıcı örnekleri vardır. Özetlersek, otuz yaş küçük kişi ile ilişkiye girildiği için değil ama zina ve eşcinsellik sebebiyle günaha girilmiştir.Gecktirilmeksizin tövbe edilip aklanılmalıdır.

  * Cinsel ilişki sırasında çığlık atıyorum. Ne dersiniz?
  CEVAP: Sizler gibi cinsel ilişki sırasında çığlık atan insanlar ve özellikle de kadınlar vardır. Çığlık atma yaygın bir durum olmadığı için marazî bir hal olarak da görülebilir. Nikâhlı eşler arasında böylesi bir işlemin haramlığına/günahlığına ilişkin İslâmî bir kural yoktur. Ancak atılan çığlık aile çevresinde duyuluyor ve ilişkiye girildiğini duyurucu bir niteliğe bürünüyorsa sakıncalıdır. Peygamberimizin eşler arasında yaşanan cinselliğin ve sergilen tavırların açığa vurulmasını çirkinlik olarak nitelemesi ve yasaklamasını iradeli olarak koparılan çığlığa teşmil edebiliriz. (Ebu Davud Nikâh 49)Kaldı ki Kur’ân Kerîm de sağduyunun çirkinlik olarak vasıflandıracağı davranışları Fâhişe kavramını kullanarak “Haram kılmakta“ ve “Fâhişelerin gizlisine de açığına da yaklaşmayınız.” buyurmaktadır. (A’râf 33; En’âm 151). Sonuç olarak iradeli çığlıkların, değinilen sonuçları sebebiyle günah olduğunu söyleyebiliriiz.

  * Ezan okunurken cinsel ilişki bırakılmalı mıdır?
  CEVAP: Ezan namaz vaktinin girdiğini duyuran ve cemaat namazına a davet eden kutsal bir çağrıdır. Kelime-i Şehâdet gibi İslâm’ın iman esaslarını ana hatlarıyla içine alır. O, dilleri Arapça olmasa da Müslümanlar’ın ana dilinden bir güfte gibidir. Ezan okunurken yapılması Peygamberimiz tarafından tavsiye olunan görevimiz, duyduğumuzda “Hayye ales- Selâti ve Hayye alel Felâh“ cümlecikleri dışındaki ezan kelimelerini aynen tekrarlamamızdır. Bu görevimiz farz nitelikli olmadığı için duyulması ilişkiyi bırakmayı gerektirmez. Ancak saygı gösterilerek bırakılması niyetimize göre bize sevap kazandırabilir.

  * Kadın gusül abdesti aldıktan sonra sürdüğü ojeli elleri ile vakit abdesti alıp namaz kılabilir mi?
  CEVAP: Bildiğim kadarıyla sürülen oje suyun tırnakların doğal yapısına ulaşmasını engellemektedir. Bu sebeple gusül abdesti alındıktan sonra sürülmüş olsa bile oje çıkarılmadan alınacak abdestle namaz kılınamaz. Çünkü şartlarına uygun olarak abdest alınmamıştır. Dîni ölçülerimize göre geçerli bir abdest alınmadıkça namaz kılınamayacağı ise Yüzce Kitabımız Kur’ânın açık bir hükmüdür. İlgili âyet için Maide sûresinin 6. âyetine bakılabilir.

  * Karıma seksi giysiler giydirerek izlemek ve özlemimi gidermek istiyorum. Sakıncası var mıdır?
  CEVAP: Gazete sayfalarında ve ekranlarda gördüğümüz güzel ve seksi giyimli kadınlar dikkatlerimizi çekmekte ve rûhumuzu etkilemektedir. Bu durum eşlerimize bakışımızı da olumsuzlaştırmaktadır. Peygamberimiz, “Gördüğü her hangi bir kadından etkilenen erkek, eşine gelerek ilişkide bulunsun.” buyurarak oluşabilecek cinsel problemlere karşı sonuç alıcı bir yöntemi öğütlemiştir. Buradan hareketle Müslüman bir erkeğin eşine seksi elbiseler giydirerek yabancı kadınların oluşturduğu olumsuz etkileri gidererek kafası ve kalbini arındırmak istemesi doğaldır ve olması gerekendir. Eşinize seksi giysiler giyindirmeniz veya eşinizin bu arzunuzu sezerek size karşı erotik giyinmesi, kültürel bir cihaddır ve sevap kazandıracak bir işlemdir.

  * Yakın arkadaşımın eşiyle otomobilde oral seks yaptım. Bunun günahı var mı?
  CEVAP: Bu sorunuzla beni Ti ye almak istiyorsanız. Sizin gibi Türkiye dolusu adam bana hafif gelir. Fakat ben sorunuzu, ciddiye alıyorum. Türkiye gibi halkı Müslüman olan bir ülkede yaşayıp da bu derece bilgisiz olmak kabul adilebilir bir olgu değildir. Oral ilişkinin eşler arasında bile sakıncılar içerdiğini, ağızı cinsel organa dönüştürücü ilişkinin haram olduğunu açıklamıştım. Nikâhlımız olmayan kadınlarla cinsel amaçlı bedensel temaslar bile haramdır. Oral ilişkinin daha bir haram olacağı açıktır. Bu haramı arkadaşınızın eşiyle yapmış olmanız daha da büyük bir günahtır. Peygamberimiz bizi uyamak için “ Sizler namuslu olunuz ki kadınlarınız da namuslu olsunlar; insanlar da size karşı namuslu davransınlar.” buyurmaktadır.(Keşfül-Hafâ hn.1748)

  * Etkilendiğim kadınların vücutlarını hayal ederek eşimle ilişkiye girmem beni günahkâr kılar mı?
  CEVAP: Erkek ve kadın olarak medyadan, sinema-televizyon filmlerinden ve iş yerlerimizdeki çalışma arkadaşlarımızdan etkilendiğimiz bir gerçektir. Bu etkilenişin cinsel hayatımıza yansıması ve doğacak çocuklarımızın ilişki sırasında tahayyül edilecek kişilere fiziksel yönden benzer olması bile olası bir durumdur. Endülüslü ünlü İslâm bilgini İbn Hazm, yanılmıyorsan Güvercin Gerdanlığı ismi ile Türkçemiz’e kazandırılan eserinde eşi ile ilişki sırasında, yatak odasında gravürü bulunan zenciyi hayal eden kadının siyahi bir çocuk doğurduğunu anlatır.
  Bu girişten sonra sorunuza geçebiliriz.

  a. Peygamberimizin öğütleri çizgisinde kendimize karşı yapılmasını istemediğimizi, nik’ahlı eşimiz dahil diğer insanlara karşı yapmamakla yükümlüyüz. Cinsel konularda eşimizi kıskanmak görev nitelikli erdemimiz olduğu için, eşlerimizin bizimle ilişkiye girerken başkalarını tahayyül etmelerine razı olamayacağımız gibi kendimiz de hayal etmemeliyiz. Edersek erdemsiz, hatta sakıncalı bir iş yapmış oluruz.
  b. Peygamberimiz, “Müslüman kadınların, gördükleri vücut özelliklerini kocalarına, çocuklarına ve başkalarına (okuyucularına) anlatarak onların tahayyülüne sebep olabilecek kadınların yanında soyunmalarını “ yasaklamıştır.(Ebu Davud Nikâh 44)
  Bu Peygamberî yasaktan, nikâhlımız olmayan erkeklerin ve kadınların cinsel tatmin amacıyla ve özellikle ilişki sırasında tasvir ve tahayyül edilmelerinin haramlığına delil getirebiliriz.
  Sonuç olarak “etkilendiğimiz kadınların vucutlarını hayal ederek eşle ilişkiye girmenin“ iradeli şehvetli bakış benzeri bir günah işlem olduğunu söyleyebiliriz.

  * Eşimi aldattım. Boşanmamıza sebep olabileceği için ona söyleyemem. Günahkâr mıyım?
  CEVAP: “Eşimi aldattım demek“ bir başka kişinin kızı veya karısıyla cinsel ilişkiye girerek zina yaptım demektir. Siz yapabildiğinize göre sizin eşinizle de yapılmak istenebileceğini unutmayınız. Zina, varlığına inandığımız Allah’ın hayatımızı yönlendirecek yasalar koyamayacağına inanmak ve insan öldürmek günahlarından sonra gelen ve tövbe edilmemesi halinde cezası cehennem azabı olabilecek olan üçüncü derecede büyük bir günahtır. İşlediğimiz günahlar, eşimiz dahil asla başkalarına söylememeli, kendimize bile itiraf etmemeliyiz. Bir an önce tövbe etmeli, Rabbimiziden bağışlanmamızı istemeliyiz. Boşanmaya sebep olsun veya olmasın zinanızı eşinize söylemediğiniz için günah işlemiş olmazsınız. Ama söylerseniz hata etmiş olursunuz.

  Eşimin ısrarı üzerine silikon takdırdım. Yuvamı kurtardım.Günahkar olur muyum?
  CEVAP: Zarar verici olsun veya olmasın, Allah’ın yarattığı vücut düzenine cerrahi bir operasyonla müdahale Şeytani bir işlem olarak haramdır. (Nİsa119) Haramlar ancak hayatı zaruretlerle helâl olabilir. (Maide 3). Kadın için ruhsal
  bunalıma düşürücü bir eksiklik olarak algılanabilecek söz konusu durumun, kocanın talebiyle giderilmek istenmesi ve
  ailenini yıkılması tehlikesini içermesi kadın için bir zaruret hali olarak görülebilir. Bu durumda silikon yaptırmasını helâl kılabilir. Kaldı ki günah olabileceği tedirginliğinin duyulması, işlemin zaruret halinde yaptırılmış olduğunu da kanıtlamaktadır. Silikon yaptırmakla günah işlemiş olmadığınınızı söyleyebiliriz.

  Arkadaşım eşini aldatıyor.Hem de ortak arkadaşımızla. Bu,günah değil midir?
  CEVAP: Elbetteki günahtır. Çünkü zina yapılmaktadır. Ancak bu tür zinalar günah yününden farklıdır ve daha ağırdır. Günah yönünden dereceli olan zinaların en ağırı ensest ilişkilerdir.Ensest ilişkileri izleyen günahı en büyük zina ise kişinin komşusunun-arkadaşının-ortağının karısıyla yaptığı zinadır. Allah şanını artırsın SevgiliPeygamberimiz
  şöyle buyruror: “Şu gerçeği iyice bilmenizi isterim:Kişinin koşusunun arkadaşının ortağının karısıyla zina
  etmesi on (10) kadınla zina etmesinden daha büyük bir günahtır;daha büyük bir azap sebebidir.” (İbn Kesîr Furkan 68)

  Aşksız bir evlilik yaptım. Eşimi sevmiyorum. Ne yapmalıyım?

  CEVAP: Peygamberimiz eşlerin birbirlerini görerek ve özgür iradeleriyle tercih yaparak evlenmelerini öğütler. Siz
  eşinizle yürek sevgisine dayalı bir evllilik yapmamışsınız.Evlilik gibi boşanmak da bir haktır.Severek evlilik yapanlar arasında bile ayrılıklar olabildiğine göre nefsinize zulmederek evliliğiniz sürdürmeniz İslâm nazarında erdemli bir davranış değildir.

  Sıcak şarap içtikten sonra daha arzulu oluyorum. Günaha mı girmiş oluyorum?
  CEVAP: İnsanı diğer yaratıklardan ayıran ana özelliği akıl sahibi olmasıdır. Bunun içindir ki aklı giderecek alkollü
  içkiler Yüce Dinimiz’de haram kılınmıştır.( Maide 90). Bilinmesi gereken bir diğer önemli husus çoğu sarhoşluk
  veren içkilerin azının da haram olduğudur. Alkollü içkiler sanıldığının aksine cinselliği köreltirler. Siz bir
  Müslüman olarak alkollü içkilerden kaçınmalı, kendiniz için arzularınızı artırıcı alternatif helâl içecekler ve gıdalar belirlemelisiniz. Yapılan açıklamalardan anlaşılacağı üzere, aklınızı ve uzun vadede cinselliğinizi tehdid
  edici Şarap içmekle günaha girmiş oluyorsunuz. Unutmayın Müslüman olmak Müslümanca yaşamayı gerektirir.
  İnanmayanar zaten muhatabımız değildir.

  Çekicilik için dudaklarımı ve burnumu yaptırdım. Günah mı?
  CEVAP: Doğuştan yarık olan dudaklarda estetik işlem yaptırılabilir. Nefes darlğı gibi bir sağlık sorunu sebebiyle
  burun ameliyatı da yaptırılabilir. Daha açık bir anlatımla tedavi amaçlı işlemler yapılabilir. Ancak daha cazibeli ve şuh olmak; beğenilerek arzulu bakışları çekmek gibi yalnızca güzel olmak amaçlı operasyonlar caiz değildir.Yapılması da, yaptırılması da Haramdır. (Nisa 1199) Kur’ânda yaratılışa gereksiz müdahale olarak Şeytani bir işlem olduğuna işaret edilen bu tür işleri Peygamberimiz de “Güzellleşme amacıyla vücuda dövme yaptırma ve dişleri yontarak seyrekleştirme” örnekleri üzerinden yermiş ve Allah’ın rahmetinden uzaklaştırıcı eylemler olarak açıklamıştır.(Buharî Libas 83-87)

  Eşimin işyerinde seviştik, günaha mı girdik, merak ediyorum?

  CEVAP: Kişi, eşi ile istediği zaman istediği yerde sevişebilir;ilişkiye de girebilir. Evde, iş yerinde otelde vs. Bunun tek istisnası özellikle itikâf halinde iken camilerdir. Ramazan ayının son on gününde itikâfa giren, bir diğer açıklayıcı anlatımla camilerde kendilerini ibadete veren kişiler, camilerde sevişip ilişkiye giremezler. Bu,
  bir Kur’ânî hükümdür. Rabbimiz “..Camilerde itikâfa gidiğinizde eşlerinize yaklaşmayın;
  sevişimeyin,ilişkiye girmeyin...” buyurur. (Bakara 187).Evinizde de olsa eşinizle ilişkiye girdiğinizde gözetmeniz gereken temel İslâmî kural, gizliliğin korunmasıdır. Aile ferleri veya yakın çevrenize ilişkiye girildiği duygusunu verecek davranışlar,Kur’ânî yasak kapsamına girebilecek bir çirkinliktir.(En’âm 151) Cevabımızı özetlerse
  eşinizin iş yerinde sevişmekle günah işlemiş değilsiniz.

  Ramazan ayında cinsel ilişkiye girmek günah mıdır?
  CEVAP: Ramazan ayında oruçlu olduğumuz günlerde tan yeri ağarmasından güneşin batışına kadar geçen süre içinde (nikâhsız olduğumuz partnerlerle zina ilişkisine girmek şöyle dursun) eşlerimizle bile cinsel ilişkiye giremeyiz. Ancak güneşin batışından tan yeri ağarmasına kadar yani Ramazan gecelerinde cinsel hayat sürdürelebilir. (Bakara 187). Bazı bilgisiz kişiler Ramazan ayının ibadet ayı olduğu gerekçesi ile cinsel hayatın ertelenmesi görüşünü ileri sürmektedir. Ancak bu, İslâm’la bağdaşlaştırılamaz hatalı bir görüştür. Dile getirilmesi de helâl olanı haramlaştırma olacağından günahtır.

  Göğüslerimi hoşlandığım bir arkadaşımın dirseğine dokundurdum. Günah mıdır?

  CEVAP: Dişiliğini önüne çıkarmak isteyen kadınların, arzulu bakışları odaklandırmak istediği organlarıdır.
  Göğüslerinizi bilerek ve isteyerek çalışma arkadaşınızın omuzlarına dokundurmanız,cinsel tacizdir. Kendiniz şehevi bir davranış sergilerken, arkadaşınızı da şehvetle bakmaya, arzuyla dokunmaya ve ilişki kurmaya yönlendirmekte, daha açık bir anlatımla zinaya yol açmaktasınız.

  Başka biriyle ilişkiye girdiğim zaman eşimle olan nikahım bozulur mu?
  CEVAP: Evlenecek taraflardan birinin tövbesiz zinacı olması durumunda kıyılacak nikâh dini ölçülerimize göre geçerli değildir. Bu durunda yapılacak ilişki zina, kişiler de günahkâr olur.(Nûr 3;Mâide 5;Nisa 25). Size,cinsel mutluğunuzu eşinizde aramanızı öneririm. Zira zinada boşalma olur, ama mutluluk olmaz. Üstelik dünyada derin pişmanlık duyar, âhirette ise azaba uğrarsınız
  KAYNAK: Takvim

 11. 28.Mart.2015, 20:50
  6
  Misafir

  Cevap: Cinsel konular hakkında fıkhi sorular ve cevaplar

  Eşlerin birbirlerinin cinsel organını yalamalari gunahmidir


 12. 28.Mart.2015, 20:50
  6
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Eşlerin birbirlerinin cinsel organını yalamalari gunahmidir

 13. 20.Nisan.2015, 01:16
  7
  Misafir

  Cevap: Cinsel konular hakkında fıkhi sorular ve cevaplar

  erkek kadinin cinsel organinin yalamasi mekruhtur. fakat erkek kadinin agzini cinsel organi olarak görürse caiz degildir.


 14. 20.Nisan.2015, 01:16
  7
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  erkek kadinin cinsel organinin yalamasi mekruhtur. fakat erkek kadinin agzini cinsel organi olarak görürse caiz degildir.

 15. 25.Nisan.2015, 19:59
  8
  @hmet
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 16.Mayıs.2007
  Üye No: 771
  Mesaj Sayısı: 7,755
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10
  Bulunduğu yer: gölbaşı

  Cevap: Cinsel konular hakkında fıkhi sorular ve cevaplar

  cinsel dini sorular
  Alıntı
  organını yalamalari gunahmidir
  İslamda caiz olan Cinsel ilşki sadece üreme yoluyla yapılan ilişkidir, ağız yoluyla caiz değildir.


 16. 25.Nisan.2015, 19:59
  8
  Üye
  cinsel dini sorular
  Alıntı
  organını yalamalari gunahmidir
  İslamda caiz olan Cinsel ilşki sadece üreme yoluyla yapılan ilişkidir, ağız yoluyla caiz değildir.

 17. 21.Haziran.2015, 20:01
  9
  Misafir

  Cevap: Cinsel konular hakkında fıkhi sorular ve cevaplar

  Hocam bize sürekli gelen bir kız var. Sürekli bol kıyafetler giyiyor. Özellikle mi yapıyor bilmiyirum ama surekli göğüslerini görüyorum. Artık sabrım taşmaya başladı. Ne yapmalıyım?


 18. 21.Haziran.2015, 20:01
  9
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Hocam bize sürekli gelen bir kız var. Sürekli bol kıyafetler giyiyor. Özellikle mi yapıyor bilmiyirum ama surekli göğüslerini görüyorum. Artık sabrım taşmaya başladı. Ne yapmalıyım?

 19. 24.Ağustos.2015, 00:46
  10
  arifselim
  Yönetici

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 04.Nisan.2007
  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 27,886
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10

  Cevap: Cinsel konular hakkında fıkhi sorular ve cevaplar

  Bakman haramdır. Bunun için yanında durmamalısın o geldiğinde başka odaya geçmelisin. O dikkat etmiyorsa senin dikkat etmen gerekir.


 20. 24.Ağustos.2015, 00:46
  10
  Yönetici
  Bakman haramdır. Bunun için yanında durmamalısın o geldiğinde başka odaya geçmelisin. O dikkat etmiyorsa senin dikkat etmen gerekir.

 21. 19.Eylül.2015, 16:11
  11
  Misafir

  Cevap: Cinsel konular hakkında fıkhi sorular ve cevaplar

  Cinsel ilişki sırasın da ezan okunuyorsa ne yapılmalı


 22. 19.Eylül.2015, 16:11
  11
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Cinsel ilişki sırasın da ezan okunuyorsa ne yapılmalı

 23. 28.Eylül.2015, 13:06
  12
  mum
  Administrator

  Profili:
  mum
  Üyelik Tarihi: 20.Ocak.2007
  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 10,343
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10

  islamda cinsellikle ilgili sorular

  cinsel dini sorular

  Alıntı
  Cinsel ilişki sırasın da ezan okun

  Ezan anında cinsel ilşkiye girmek caizdir ama saygıdan dolayı bitmesini beklemek iyidir, edebe uygundur. 24. 28.Eylül.2015, 13:06
  12
  mum
  Administrator
  cinsel dini sorular

  Alıntı
  Cinsel ilişki sırasın da ezan okun

  Ezan anında cinsel ilşkiye girmek caizdir ama saygıdan dolayı bitmesini beklemek iyidir, edebe uygundur.

+ Yorum Gönder
Git 124 Son