5 üzerinden 4.17 | Toplam : 12 kişi
 1. 1
  Misafir
     

  Gusül abdestinde el ile burna su vermek yeterli mi?

  - Selamun aleykum gusül abdeste elimle burnumun icine su veriyorum ama burnumla suyu ama cekmiyorum. Dogru mu?

  - Gusul abdestinde ağza verilen suyun gırtlak'a kadar inmesi farz mı? Çok zorlaniyorum .Teşekkürler

  İlgili Yazılar

 2. 2
  mum Kişisel Rütbe

  Yorum: Gusül abdestinde el ile burna su vermek yeterli mi?

  Gusül abdestinde burna ne kadar su verilir

  Alıntı
  burnumla suyu ama cekmiyorum. Dogru mu?
  Bu yeterlidir yani su burun içine az girdiyse yeterlidir.
  Alıntı
  ağza verilen suyun gırtlak'a kadar inmesi farz mı?
  Hayır sadece ağız normal bir şekilde çalkalanır.


 3. 3
  Misafir

  Burnum kırık burnuma su vermem doğrumu[parmakla]

  öncelikle selamun aleyküm benim burnum kırık sol burnum su almıyor ve nefes problemim var gusül alırken avucumu su alıp işaret parmağımı suya batırıp 3 4 kere su verdim sonra çıkarken tatmin olmadım saçlarım falan kurumadıydı lavaboda su açıp avucuma su doldurup burnumu batırdım gusülüm kabülmüdür [hanefiyim]


 4. Reklam

 5. 4
  arifselim Yönetici

  Yorum: Gusül abdestinde el ile burna su vermek yeterli mi?

  Aleykum selam. Bir hastalık ve bir engel varsa su verilmese bile gusül sahih olur. Çünkü bir geçerli mazeret vardır. Gusülden sonra vücudun kurumuş ve saatler geçmiş olsa bile unutulan veya yıkanılmayan bir yeri yıkamak caizdir.


 6. 5
  Misafir
  Selamın aleyküm. Ben gusül abdesti alırken sanırım birazda vesveseyle fazla zaman ve su harcıyorum. Bu yüzden tavsiyelerinize ihtiyacım var.
  gusül alırken burnuma çok su veriyorum. Özellikle genizimi yakması gerek midir. Çoğu zaman genizimden geçip ağzıma gelmektedir. Buna gerek varmı

  tüm vücudumu yıkarken her tarafı ovmaya çalışıyorum. Bu kadar ayrıntıya gerek varmıdır.

  agzıma su verdikten sonra, birde gargara yapıyorum. Buna gerek varmıdır.

  Hayırlı günler dilerim.


 7. 6
  arifselim Yönetici
  Aleykum selam. Guslün farzı üçtür. Bu farzlar oldu mu gusülde tamamdır demektir. Kendine fazladan yormak, zaman harcamak ve israf etmek asla caiz değildir. Genzinin yanması yada boğazına suyun inmesi şart değildir. Ama burnunun içinin her yerine su ulaşmalıdır. Her yerini ovmak ise sünnettir, farz değildir. Gargara yapma şartı da yoktur.


 8. 7
  Misafir
  Herkese Hayirli gunler oncelikle

  Gusul alirkan Sorunlarla Karsilasiyorum ama vesvese deil bunlar.

  İlk olarak buruna Su verirken (bol bol veriyorum) burun sızlamıyo vr bunun yuzunden 6 kere Vermek Zorunda oldugum bile oluyo burnum 3 kere sizlayana kdr dev ediyorum.
  Bu konuda ne yapmaliyim Burun sizlamasi gereklimi?

  Birde gusul abdestimi sunnetleri ile yapiyorum ama İhtiyacim olan sey baska yerde ise onu almak icin sudan cikiyorum Mesela şampuan vs suya girerken tekrar niyet etme ve Tekrar gusle Baslama hissi oluyo oyle yapiyorum (Lavabo ile Banyo arasinda Kapi var bu arada )
  Ne yapmam gerek?


 9. 8
  arifselim Yönetici
  Hayırlı günler. Burna iyice su verdin mi iş bitmiştir. Zorlamaya gerek yoktur. Fazladan kendini sıkmak ve zorlamak boş ve gereksizdir. Gusül alırken bir şey için ara vermek gusle engel değildir. Yeniden başlamaya veya yeniden niyet etmeye de gerek yoktur.


 10. 9
  Eflatun Saçlı (Cezalı)
  Buruna 3 kere su verildiyse lakin 3'ün de de istediği sonuca ulaşılmadıysa? Örneğin deliklerin birinden su çekilemiyorsa ya da iyice içinin her tarafına girdiği hissedilmiyorsa? 4. ve 5. kez vermek zorunlu mudur?

  Yani bir değil,üç kere de denedik ama suyun burnun içine,kemiğine kadar vs. tamamen dolduğu konusunda yetersiz hissediyoruz ya da gerçekten tam dolmadı,burun aslında tıkalı değil ama bir deliğinden çekebiliyorken öteki deliğinden birden gitmedi. Yine de kafi midir? Bu konudan muzdaribim,vesvese mi yapıyorum bilmiyorum ama her seferinde daha iyisini yapabileceğimi düşündüğümden tekrar tekrar deniyorum. Suyun boğaza,gırtlağa,genize kadar gelmesi suyun burnun içini tamamen doldurduğuna delil midir,istenilen ölçüye kadar su çekildiğine delil midir yani? Bir de ağza su alındığında gargara yapıyorken de boğaza kadar inmiyorsa bilerek biraz su yutulsa kalanlarıyla ağız çalkalnıp tükürülse olur mu? Şimdiden teşekkürler,haklı olarakta sabrınız taştıysa özür dilerim.


 11. 10
  Hoca Moderatör
  Alıntı
  4. ve 5. kez vermek zorunlu mudur?
  Burun deliği tıkalıysa kendinizi zorlamayın. Siz üç defa su verin yeterlidir


 12. 11
  ramses01 Üye
  benim bir sorum olacaktı gusül abdestine niyet ediyorum avret yerlerini yıkıyorum 3 ağız 3 burun sonra namaz abdesti 3 kez kafama 3kez sağ ve sol omuz su döküp bütün vucudumu yıkıyorum ama gusülde sünnet olan namaz abdestiniş alırken ayağımı 3 kez yerine 1 kez yıkadığımın farkına vardım kabul olurmu teşekkürler

  öncelikle selamunaleyküm ben gusül abdestini önce besmele çekiyorum avret yerlerini yıkayıp 3 kez ağıza 3 kez buruna namaz abdesti alıp 3kez başa sağ ve sol omuza alıp heryerimi yıkıyorum ve 40 dakika sürüyor asıl sorum gusül abdestini aldığım sırada sünnet olan namaz abdestini alırken ayağımı 3 kez değilde bir kez yıkadım sol ayağımı 3 kez yıkadım sağ bir kez oldu sonrqadanb fark ettim kabul olurmu. TEŞEKKÜRLER


 13. 12
  ACİLSERVİS Administrator
  Guslün farzlarını yerine getiriyorsun guslün geçerlidir. Guslün sünnetlerini okuyup sırasına göre uygulaman gerekir.


 14. 13
  ramses01 Üye
  Peki farzlarının hepsini eksiksiz ama sünnetin birini hatalı yaparsak kabul olunur mu

  Guslun sunnetlerinden birini yanlış yapsak farzları kesin yapsak kabul olurmu

  Guslun sunnetlerinden birini yanlış yapsak kabul olurmu


 15. 14
  ACİLSERVİS Administrator
  Cümlelerini düzelttim tarz değil farz olarak bilmelisin. Farz ve sünnetin anlamlarını kesin olarak bilmen lazım bunlar sadece gusülde değil ibadetin her yerinde karşına çıkar. Guslün sadece farzlarını eksiksiz yapanın guslü geçerli olur. Eksik sünnet gusle engel değildir.


+ Yorum Gönder
Git 12 Son