5 üzerinden 4.17 | Toplam : 12 kişi
 1. 15
  Misafir
  Hocam selamun aleyküm.
  Ben guslü alırken burnuma 3. defa suyu verirken farkında olmadan az verdim. Ama genzime kadar az da olsa suyu çektim ve o yanma diye tabir ettiğimiz işlemi uyguladım.

  Sorum şu: Gusülde gerekli olan mübalağa dediğimiz işlemi bu sebepten uygulamadım diye düşunüyorum. Acaba guslüm oldu mu ? Cevabınızı bekliyorum hocam. Saygılar.


 2. 16
  Kuveys (Cezalı)
  Öncelikle aleykum selam kardeşim.Mübalağa gerçek anlamındaki gibi abartma fazladan olan is yani sünnete girer.Guslun kabuldur.


 3. 17
  Misafir
  Iyi gunler gusul abdesti alir iken 3 defa başa 3 defa sag omuza ve 3 defa sol omuza su dokulmesi ve her dokunmede ovunulmasi mecburimi.
  Ben duş başligi ile aliyorum abdestimi ve onda devamli su aktigi icin ilk once basima suyu tutarak ve akar vaziyette iken vucudumu ovaliyorum sonra sag tarafimi su akar vaziyette ovaliyorum ve sonra sol tarafimi kabul olurmu yoksa duş basligini 3er kez tutup her tuttugumda ovalanmalimiyim


 4. 18
  Hoca Moderatör
  Alıntı
  her dokunmede ovunulmasi mecburimi.
  Hayır. Bir defa dökmek farzdır yeterlidir, 3 defa sünnettir.
  Ovulması da sünnettir farz değil


 5. 19
  Misafir
  Selamün aleyküm hocam gusül abdesti alırken burun deliklerine ayrı ayrı mı su vermek gerekir yoksa sağ ve sol burun deliklerinden birisi ile su çekmek yeterli mi cevap verirseniz sevinirim teşekkür ederim


 6. 20
  mum Kişisel Rütbe
  Su buruna tek elle ve iki burun deliğine verilir.


 7. 21
  Misafir
  Hanefiler de boğaza su vermek farz mıdır sünnet midir. Boğazıma su veremiyorum çok zorlanıyorum ağzımı iyice yıkayıp bende suyu yutuyorum boğazıma geçsin diye. Bu arada oruç iken gusul almam gerekti ağzımı iyice çalkaladım suyu yutmamak için namaz abdesti alırken gibi yaptım hatta baya uğraştımHanefi ye göre uygun olmuş mudur. Sürekli vesvese içindeyim gusül konusunda ya kabul olmazsa diye hep kendimi yiyorum teşekkürler.


 8. 22
  mum Kişisel Rütbe
  Alıntı
  Hanefiler de boğaza su vermek farz mıdır sünnet midir.
  Hiç bir mezhebe göre boğaza su alınmaz. Sadece ağza bir avuç su almak hanefi ve hanbelilere göre farzdır
  Kendinize eziyet etmeyin


 9. 23
  Misafir
  Selamın aleyküm hayırlı geceler ben güsül abdesti alırken burnuma su girmediğini hissediyorum ve baştan başlamıyorum elim ıslak olduğu için burnumu içini ıslatıyorum ve güsül abdestine devam ederken 1 tanesini hissettim bu akşam diğer 2 tanesini hissetmedim burnumu yıkayacağım var diyerek sonrasında güsül abdesti devam ederken 2 kere daha burnumu yıkıyorum ne yapmam lazım


 10. 24
  Ad4m (Cezalı)
  Kardeş 3 defa burnuna suyu çektiysen yeter.Neden zorluyorsun ?
  Eğer burnun tıkalıysa avucuna suyu al,burnundan çekebildiğini çek.Bu işlemi 15 defa yapmana gerek yok.Sünnet olan 3 defadır.
  Şeytanın vesvesesini dinleme.


 11. 25
  Misafir
  Merhabalar, ben gusül abdesti alırken normal şekilde alıyorum 3 kere ağıza 3 kere buruna şekilde yaptım yalnız devam ederken gusülün sonlarına doğru elimle değil fıskiyeden akan sudan ağzıma su aldım geri suyu çıkarttım bunun bir sakıncası olur mu vesvese yapıyorum sürekli.


 12. 26
  ACİLSERVİS Administrator
  Gusül alırken robot olmak zorunda değiliz. Başında ortasında sonunda ağzımıza burnumuza su vermişiz ne sakıncası var. Şeytana uyup farklı icatlar çıkarmayalım ilmihali bol bol okuyup gereken bilgiyi öğrenelim.


 13. 27
  Misafir
  Selamün aleyküm ben gusul alırken tek avuçla değil iki avuçla ağza burna su alıyorum gusul kabul olur mu acaba


 14. 28
  ACİLSERVİS Administrator
  Ve aleykümüsselam. guslün farzlarını ve sünnetlerini mutlaka öğren zaten bilmek zorundasın bu senin dini görevin yerine getir. Bir sünneti terk etmek guslün kabulüne engel değil. Guslün olur. Kepçeyle de versen tasla da versen tabakla da versen guslün olur ama doğrusu sağ elle verip sol el ile temizlemektir.


+ Yorum Gönder
Git İlk 12