Konusunu Oylayın.: İstibra nedir nasıl yapılır?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
İstibra nedir nasıl yapılır?
 1. 18.Temmuz.2013, 00:42
  1
  Misafir

  İstibra nedir nasıl yapılır?


  İstibra nedir nasıl yapılır? Mumsema Ben idrarimi yaptıktan sonra kağıt ile bir müddet temizliyorm sonra yeni bir kağıt donumun içine koyuyorum. Böyle biraz zaman geçiyor oturuyorum tv izliyorum vesayre sonra da o kağıdı atıyorum ve abtestimi alıyorum. Bu uygulama doğru mu.


 2. 18.Temmuz.2013, 00:42
  1
  oKayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  oKayıtsız Üye
  Misafir  Ben idrarimi yaptıktan sonra kağıt ile bir müddet temizliyorm sonra yeni bir kağıt donumun içine koyuyorum. Böyle biraz zaman geçiyor oturuyorum tv izliyorum vesayre sonra da o kağıdı atıyorum ve abtestimi alıyorum. Bu uygulama doğru mu.

 3. 18.Temmuz.2013, 02:20
  2
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 06.Şubat.2007
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 29,991
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 339
  Bulunduğu yer: çalışma odam:)

  Cevap: Istibra nedir nasıl yapılır?
  istibrâ, bir fıkıh terimi olarak, özellikle erkeklerin küçük abdest bozduktan sonra, idrar yolunda kalabilecek idrar damla ve sızıntılarının tamamen kesilmesi için bir süre bekleme ve daha sonra bu sızıntıların temizlenmesini ifade eder. İslâm'ın beş temel esasından biri olan namazın şartlarından ikisi, hükmî kirlilik olan hadesten ve maddî pislik olan necasetten temizlenmektir. Herhangi bir özür bulunmaksızın idrar sızıntısı abdesti bozar. Bu nedenle, sızıntı olmaması, idrarın iyice boşalması için beklemek, biraz hareket etmek, yürümek veya öksürmek yerinde olur. Küçük abdestini bozduktan sonra hemen abdest alınmayacak olsa da, istibrâ yapılması gerekir. Zira istibra yapılmadığında geriye kalan idrar sızarak elbiseyi kirletebilir.


 4. 18.Temmuz.2013, 02:20
  2
  Moderatör  istibrâ, bir fıkıh terimi olarak, özellikle erkeklerin küçük abdest bozduktan sonra, idrar yolunda kalabilecek idrar damla ve sızıntılarının tamamen kesilmesi için bir süre bekleme ve daha sonra bu sızıntıların temizlenmesini ifade eder. İslâm'ın beş temel esasından biri olan namazın şartlarından ikisi, hükmî kirlilik olan hadesten ve maddî pislik olan necasetten temizlenmektir. Herhangi bir özür bulunmaksızın idrar sızıntısı abdesti bozar. Bu nedenle, sızıntı olmaması, idrarın iyice boşalması için beklemek, biraz hareket etmek, yürümek veya öksürmek yerinde olur. Küçük abdestini bozduktan sonra hemen abdest alınmayacak olsa da, istibrâ yapılması gerekir. Zira istibra yapılmadığında geriye kalan idrar sızarak elbiseyi kirletebilir.

 5. 18.Temmuz.2013, 07:11
  3
  Misafir

  Cevap: Istibra nedir nasıl yapılır?

  Allah razı olsun kardeşim. Benim bu uygulama yeterlimmidir. Yoksa artı uzvumu şu ile temizlemem mi gerekir.


 6. 18.Temmuz.2013, 07:11
  3
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Allah razı olsun kardeşim. Benim bu uygulama yeterlimmidir. Yoksa artı uzvumu şu ile temizlemem mi gerekir.
+ Yorum Gönder