Konusunu Oylayın.: Hastalık Sebebiyle Kullanılan Fitil Abdesti Bozar mı ?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Hastalık Sebebiyle Kullanılan Fitil Abdesti Bozar mı ?
 1. 05.Ocak.2011, 15:38
  1
  Misafir

  Hastalık Sebebiyle Kullanılan Fitil Abdesti Bozar mı ?


  Hastalık Sebebiyle Kullanılan Fitil Abdesti Bozar mı ? Mumsema Fitil Abdesti Bozar mı ? Hastalık yüzünden fitil kullanan bir kimsenin abdesti bozulur mu ?


 2. 05.Ocak.2011, 15:38
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Fitil Abdesti Bozar mı ? Hastalık yüzünden fitil kullanan bir kimsenin abdesti bozulur mu ?

 3. 05.Ocak.2011, 15:48
  2
  Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 21.Ocak.2007
  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 17,529
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 226
  Bulunduğu yer: the silent deserts in my soul

  Yanıt: Hastalık Sebebiyle Kullanılan Fitil Abdesti Bozar mı ?
  Gerek ağız, burun, kulak gibi yollardan, gerekse makat veya ön taraftan ilâç kullanılmasıyla abdest bozulmadığı gibi, gusül de gerekmez. Kullanılan ilâcın mahiyetinin değişik olması da bu hükmü değiştirmez. Yani gerek ağızdan alınan hap ve şurup, gerekse burun ve kulağa konan merhem ve damla abdesti ve guslü gerektirmediği gibi, makat ve ön taraftan konan fitil ve benzeri ilâçlar da hiçbir şekilde abdesti ve guslü gerektirmez. Bu arada damardan ve kalçadan yapılan iğnenin hiçbir sûrette abdeste ve gusle zarar vermediğini de belirtelim. İğne yapılan yerden kan çıkmış ise hâliyle abdest bozulur.
  Mehmet Paksu 4. 05.Ocak.2011, 15:48
  2
  Silent and lonely rains  Gerek ağız, burun, kulak gibi yollardan, gerekse makat veya ön taraftan ilâç kullanılmasıyla abdest bozulmadığı gibi, gusül de gerekmez. Kullanılan ilâcın mahiyetinin değişik olması da bu hükmü değiştirmez. Yani gerek ağızdan alınan hap ve şurup, gerekse burun ve kulağa konan merhem ve damla abdesti ve guslü gerektirmediği gibi, makat ve ön taraftan konan fitil ve benzeri ilâçlar da hiçbir şekilde abdesti ve guslü gerektirmez. Bu arada damardan ve kalçadan yapılan iğnenin hiçbir sûrette abdeste ve gusle zarar vermediğini de belirtelim. İğne yapılan yerden kan çıkmış ise hâliyle abdest bozulur.
  Mehmet Paksu

+ Yorum Gönder