Hira Mağarası Hakkında Ansiklopedik Bilgi 5 üzerinden 4.75 | Toplam : 12 kişi
 1. 1
  ACİLSERVİS Administrator
  ACİLSERVİS
  Administrator
  ACİLSERVİS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 1
  Mesaj Sayısı: 3,380
  Tecrübe Puanı: 10

  Hira Mağarası Hakkında Ansiklopedik Bilgi


  HİRÂ MAĞARASI Ne Demektir?

  Peygamber Efendimize ilk vahyin nâzil olduğu mağara.
  Hirâ aslında, Mekke'nin üç mil kuzeydoğusunda bir dağın adı olup bu dağdaki bir mağarada Peygamber efendimize ilk vahyin gelmesiyle İslam tarihinde meşhur olmuştur. İlk vahyin geldiği mekân oluşu sebebiyle bu dağa "Cebelü'n-nûr (Nur Dağı)" adı da verilir.
  Peygamber efendimiz, risâlet görevinin kendisine verilmesinden önce, özellikle 35 yaşından sonra Mekke'nin şirk, ahlâksızlık, haksızlık ve zulümle dolu havasından sıyrılarak sık, sık Hirâ Dağı'ndaki bu mağaraya gidip uzlete çekiliyor, Hirâ Mağarası'nda kendisini Allah'a vererek O'nun varlığını, birliğini, kudret ve azametini; insanların aczini ve Allah'a olan ihtiyaçlarını, ama buna karşılık onların isyanını, ahlâksızlık ve sapıklıklarını tefekkür ederek Cenâb-ı Hakk'a ubûdiyette bulunuyordu. İşte bu şekilde Hak Teâlâ'ya kullukta bulunduğu anlardan birisinde kırk yaşında iken bu mağarada O'na ilk vahiy indirildi ve peygamberlik verildi.
  Rasûlü Ekrem, peygamberliğinden sonra da bazan Hirâ Dağı'na gitmiştir. Meselâ bir defasında ashâbından bir grupla Hirâ'nın zirvesine çıkmış, bu sırada dağ sarsılıp sallanmaya başlamıştı. Bunun üzerine Peygamber efendimiz; "Sâkin ol, ey Hirâ! Şu anda senin üzerinde bulunanlar ya bir peygamber, ya bir sıddîk, ya bir şehittir" buyurmuştu (Müslim, Fedâilü's-Sahâbe, 50).
  Hirâ Dağı'nda susuzluk sebebiyle hemen hemen hiç nebat ve ağaç mevcut değildir. Sadece çok az miktarda dikenli çalılar görülür. Hirâ Mağarası bugün dahi mevcûdiyetini korumakta olup hacca ve umreye gidenlerin ziyaret ettiği bir yerdir.
  Ahmet ÖNKAL


  İlgili Yazılar

 2. 2
  poyrazgülü şehadete meftun
  poyrazgülü
  şehadete meftun
  poyrazgülü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 23295
  Mesaj Sayısı: 60
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 32
  Yer: Mevlana Diyarı

  --->: Hirâ Mağarasi


  Allah ım razı olsun paylaşım için sağol.


 3. 3
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 0
  Tecrübe Puanı: 0
  Yer: çalışma odam:)

  --->: Hirâ Mağarasi


  Peygamber Efendimize ilk vahyin nâzil olduğu mağara: Hirâ Mağarasi


 4. Reklam

 5. 4
  yasemin Mum Ve Merhem Olabilmek..
  yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..
  yasemin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 104691
  Mesaj Sayısı: 1,247
  Tecrübe Puanı: 13
  Yer: Allah'ıma Seferdeyim..

  Cevap: Hirâ Mağarasi


  Hira mağarasının içi buram buram Hz Muhammed S.a.v. kokuyormuş , gül kokuyormuş . Giriş yeri , zaman zaman daralıp genişliyormuş. Kimi şişmanlar çok rahat geçerken , kimi zayıflar geçemiyormuş.Kimi gençler zorlanıpta çıkamazken oraya , kimi yaşlılar ,felçliler bile çok kolaylıkla çıkabiliyormuş . Aşk meselesi sanırım bu , veya kimbilir Hakk'ın ne sırrı var ..


 6. 5
  Muhammed الله اكبر
  Muhammed
  الله اكبر
  Muhammed - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 76755
  Mesaj Sayısı: 4,342
  Tecrübe Puanı: 44
  Yaş: 29
  Yer: Türkiye

  Hira Mağarası hakkında kısaca bilgi
  (جبل حراء)
  Hz. Muhammed’e ilk vahyin geldiği mağaranın bulunduğu dağ.
  Mekke’nin kuzeydoğusunda Kâbe’ye yaklaşık 5 km. uzaklıktadır. Cebelinûr adıyla da bilinir. İnsanlara en doğru yolu gösteren vahiy nurunun bu dağdaki bir mağaraya inmiş olmasından dolayı bu adı aldığı sanılmaktadır. Muhammed Hamîdullah ise geceleyin yollarını kaybedenlere yardım etmek amacıyla üzerinde ateş yakılmış olabileceği ihtimalini ileri sürmekte ve ismi “yollarını kaybedenlere doğru yolu gösteren” anlamında yorumlamaktadır (İslâm Peygamberi, I, 73).+ Yorum Gönder