+ Yorum Gönder
Mumsema.com ve Forum Duyuruları Kategorisinden Forumda Arama Yapma Teknikleri Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Engin
  Devamlı Üye
  Reklam

  Forumda Arama Yapma Teknikleri

  Reklam

  Forumda Arama Yapma Teknikleri Mumsema Forumlarda yöneticilerin sıkça rastladığı sorunların başında yeni üyelerin forumu araştırmadan açtıkları konular gelir.

  Foruma yeni üye olan bir kişinin ilk yapması gereken forumu detaylı bir şekilde incelemektir,bu şekilde konu başlıklarını ve alt menülerini daha iyi kavrayıp bundan sonra soru-sorunlarını veya paylaşımlarını uygun bölümler altında yapılması sağlanacaktır.

  Tabiki herzaman ilk yapılması gereken her forumun kendine has oluşturmuş olduğu forum kurallarını okumaktır.

  Bir konu oluşturmadan önce mutlaka forumda arama yapmamız gerekir.Bu konunun daha önce açılıp açılmadığını öğrenmemiz gerekir.

  Yapacağımız birkaç saniye zamanımızı alacak bu kısacık aramayla hem forumda mesaj kirliliğine sebep vermemiş olacağız hemde Yöneticilerimizi kızdırmayacağız  Aşağıda Forumda farklı şekillerle yapabileceğimiz Forum Arama tekniklerini anlatıyoruz;


  ***1- Forum Anasayfasında Arama Yapma;


  Aşağıdaki gördüğünüz resim Forum Anasayfasında üst kısımdadır,resimde gördüğünüz "Arama" yazısının hemen yanındaki ok işaretine tıklayıp arama yapacağımız kısmın açılmasını sağlıyoruz,açılan yere aramak istediğimiz kelime-kelimeleri yazıyoruz ve hemen ardından resimde gördüğünüz


  "Git" butonuna tıklayıp aramamızı başlatıyoruz.
  Verdiğimiz örnekteki aradığımız "imsakiye" kelimesi size çok sıradışı gelmiş olabilir ama forumacar'ın çok geniş içerikli bir Lokantasıda var .Çok kısa sürede arama sonucunu alıyoruz.
  Saniyeler içinde aradığınız kelimeyi içeren mesajlar listelenecektir.Konu başlıklarını inceleyerek dilediğiniz mesaja girip öğrenmek-araştırmak istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.  Arattığımız kelime konu içinde kırmızı renkte gözükecektir.İşte aşağıda arattığımız kelimeyi içeren bir mesaj örneği;
  ***2-Gelişmiş Arama Yapma;

  Yine ilk aramada yaptığınız gibi aynı butona tıklıyorsunuz ancak burada ilk aramadan farklı olacak işlem bizim aramamızı daha gelişmiş bir pencerede ve daha fazla seçeneklerle yapacak olmamızdır,bu yüzden açılan yerden Gelişmiş Arama" yazısına tıklıyoruz.  Şimdi Gelişmiş Arama kısmındaki bize verilen seçenekleri inceleyelim;  1- Kelimeye Göre Ara: Bu kısımdaki resimde gördüğünüz "Mesaj İçeriğinde Ara" seçiliyken yapacağınız arama aradığınız kelimeyi içeren tüm mesajları bulacaktır.

  Resimde gördüğünüz "1" numaralı yerde ok işaretiyle gördüğünüz kısıma tıklarsanız "Başlıklarda Ara" seçeneğini seçip arama yaptırabilirsiniz,bu seçenekle yapacağınız arama ise aradığınız kelimeyi içeren konu başlıklarını bulacaktır.

  2-Kullanıcı Adına Göre Ara: Bu kısımda forumdaki herhangi bir üyenin nick-kullanıcı adını yazarak bu kullanıcının açmış olduğu tüm konuları veya yazmış olduğu tüm mesajları bulabilirsiniz.

  3-Konularda Bul: Bu bölümdeki size sunulan farklı seçeneklerle aramanızı dilediğiniz şekilde gerçekleştirebilirsiniz. "Sonuçları Göster" kısmındaki Konular-Mesajlar seçenekleri ise yapacağınız aramadaki kelimenin geçtiği konu veya mesajı bulabilmeniz içindir,siz direkt mesajı bulmak istiyorsanız aşağıdaki resimdeki

  "Sonuçları Göster" bölümünden "Mesajlar" sekmesini işaretleyeceksiniz.Yine bu bölümde konu içinde verilmiş cevap sayısına göre veya "Mesaj Tarihine Göre Bul" seçeneğinden size sunulan zaman dilimlerine göre aramanızı yapabilirsiniz.
  Arama kriterlerinizi belirleyip "Aramayı Başlat" butonuna basıp çok kısa sürecek aramanızı başlatabilirsiniz.

  4-Forum(larda) Ara: Bu bölümde arayacağınız kelimenin Forumun herhangi bir bölümünü seçerek arayacağınız kelimeyi sadece o bölümde arattırabilirsiniz.


  ***3-Konu İçi Arama Yapma;

  Forumda arama yaptığınız zaman aradığınız kelimenin sayfalarca uzayıp giden bir konu içinde olduğunu görürsünüz ancak bununda çaresi var ,uzayıp giden butür bir konuyla karşılaştığınız zaman aşağıdaki resimde gördüğünüz "Arama" yazısının hemen yanındaki ok işaretine tıklayıp yine açılan yere arayacağınız kelimeyi yazıp "Git"
  butonuna tıklıyorsunuz.
  Bu arama seçeneğinde amaç aratacağımız kelimeyi içeren mesaja direkt ulaşabilmektir.
  İşte arattığımız kelime-kelimeleri içeren mesajı çok kısa sürede bu sayfalarca uzayıp giden konunun içinden hemen bulup ulaşıyoruz.  Yine her aramada olduğu gibi arattığımız kelime-kelimeler mesaj içinde kırmızı renkte vurgulanacaktır.  Sonuç itibarıyle sevgili üyelerimiz konumuzun başında da belirttiğimiz üzere sadece birkaç saniyenizi alacak bu işlemle forumdan maksimum faydalanmış olacaksınız-kuralları çiğnememiş olacaksınız-çok değerli olan zamanınızı boşa harcamamış olacaksınız.Forum size bu ve bunlar gibi birçok kolaylığı sunmaktadır,yeterki faydalanmasını bilelim

 2. Sude
  ~Öylesine~

  --->: Forumda Arama Yapma Teknikleri


  Reklam


  Allah cc. razı olsun sayenizde öğrenmiş olduk

 3. sultans
  Devamlı Üye
  ya bütün bunları öğrenmek biraz zor olmayacakmı ....aslında öğrensek daha iyide hani diyorum..

 4. betafix
  huzur yüreğinde saklı
  tsk ederım... soylenen hatayı ben yaptım ... mumsemayla tanısır tanısmaz konu actım ... ve ılkez gırdım bı form stesıne .. ama ... ALLAH CC... razı olsun uyarıldım.. ve sımdı... gercekten yönetıcılerımızı daha ıyı anlıyorum...

 5. ^^ASİL^^
  Üye
  ALLAH razı olsun arkadaşım.hakkınızı helal edin birazda ben kızdırmış olabilirim sizi) ama gerçekten siteye yeni üye olmuş bir kişinin(benim gibi) ortalığı karıştırması engellenemez bir durum.birdenbire olmuyor öğrenme.aşamalı bir durum biliyorsunuz.o yüzden içinizi ferah tutun.biliyorum işiniz zor gözüküyor.ALLAH kolaylıklar versin.

 6. imamhatipli42
  Moderatör
  Allah (cc) razı olsun konu açarken konu arama tekniklerini kullanarak arama yapmaya gayret gösterelim.

 7. Şema
  Moderatör


  Arama yapmadan asla konu açmayalım!

 8. imamhatipli42
  Moderatör
  Eyvallah Şem'a kardeş.
  Forumda arama teknikleri.


+ Yorum Gönder