+ Yorum Gönder
Soru - Cevap İslamiyet ve Fıkıh Soru ve Cevapları Kategorisinden Tıval-i mufassal, Evsat-ı mufassal, Kısar-ı mufassal sureler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mumsema
  Administrator
  Reklam

  Tıval-i mufassal, Evsat-ı mufassal, Kısar-ı mufassal sureler

  Reklam

  Tıval-i mufassal, Evsat-ı mufassal, Kısar-ı mufassal sureler Mumsema Tıval-i mufassal, Evsat-ı mufassal, Kısar-ı mufassal hangi surelerdir?


  "Hücurat" sûresinden "Burüc" sûresinin sonuna kadar olan sûreler Tıval-i Mufassal´dır. "Tarık" sûresinden "Lem yekün" sûresinin sonuna kadar olan sûreler Evsat-ı Mufassal´dır. Bundan sonra ki sûreler de, Kısarı Mufassal´dır. Bu sûrelere "Mufassal" denilmesinin sebebi, bunların birbirlerinden arka arkaya Besmele ile ayrılmış bulunmalarıdır.


 2. Şema
  Moderatör

  --->: Tıval-i mufassal, Evsat-ı mufassal, Kısar-ı mufassal sureler


  Reklam


  Kur'ân'ın sonundaki kısa sûrelere denir. Hucurât sûresinden Bürûc sûresine kadar 36 sûreye tıval-ı mufassal, Bürûç'tan Leyl sûresine kadar olan 7 sûreye evsat-ı mufassal, Leyl'den Nâs sûresine kadar olan 22 sûreye de kısar-ı mufassal denir. (İ.K.)

 3. INSIRAH19
  LEBBEYK
  ALLAH razi olsun paylasim icin tesekkurler

 4. Misafir
  çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim

+ Yorum Gönder
mufassal,  tivali mufassal,  tıvalı mufassal,  tıval sureler,  evsatı mufassal,  mufassal sureler,  tıval-i mufassal nedir