+ Yorum Gönder
Soru - Cevap İslamiyet ve Fıkıh Soru ve Cevapları Kategorisinden Şafiiler cemaatle namazda neden imamdan sonra selam veriyorlar? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. arifselim
  Yönetici
  Reklam

  Cevap: Şafiiler cemaatle namazda neden imamdan sonra selam veriyorlar?

  Reklam

  Cevap: Şafiiler cemaatle namazda neden imamdan sonra selam veriyorlar? Mumsema Hanefilerden farklı olarak şafii mezhebi imamla birlikte namaz kılarken imamla birlikte selam verilmez hemen imamdan sonra selam verilir. Bunun nedeni ise İmamın sehiv secdesi yapma ihtimali olmasından dolayıdır. Şayet imam namazda yanılmış ve sehiv secdesi yapacaksa cemaat namazdan ayrılmadan imamla birlikte sehiv secdesi yapmış olur. Bu nedenle cemaatle namazda Şafiiler selamı geciktirir.

 2. mfcanbaz
  Devamlı Üye

  Cevap: Şafiiler cemaatle namazda neden imamdan sonra selam veriyorlar?


  Reklam


  Bilgilendirme için Allah Razı Olsun

 3. Misafir
  Allah razı olsun ılmınız daım olsun

 4. Misafir
  Ben de bugün bizim mahalledeki camiiye gittim ve şafii camisiydi. Yıllardır kıldığım namazı sorgulattılar bana. Çünkü koca camide sadece ben sağa doğru selam verdim. Birkaç küçük ayrıntı daha var hanefilikle. Bir daha tövbe şafi camisine zorda kalmazsam gitmem.

 5. Misafir
  Değerli bir hocamdam öğrenmiştim oda şu şekilde izah etmişti şafi meshebinde ilk selamda namaz terk ediliyormus hanifi meshebinde ise imamın ikinci selamında namazdan terk edilir imamdan önce namazdan terk edilmemesi için şafi bireyler imamın namazı terk ettiği ikinci selamı bekler ve imamdan sonra namazdan terk eder

 6. Misafir
  Kardesim ben safii yim ve yıllardir senin bir kere yasadigin seyi yasiyorum
  Boyle seyleri kafamiza takmamak lazim

+ Yorum Gönder
şafiiler neden imamdan sonra selam verir,  şafiler neden imamdan sonra selam verir,  Şafiiler neden geç selam verir,  şafi mezhebinde namazda selam,  imamdan sonra selam vermek,  Şafiiler cemaatle namazda neden imamdan sonra selam veriyorlar,  namaz sonu selam safii nasil