+ Yorum Gönder
Soru - Cevap İslamiyet ve Fıkıh Soru ve Cevapları Kategorisinden Estetik ameliyat yaptırmak caiz midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Muhasibi
  Editör
  Reklam

  Estetik ameliyat yaptırmak caiz midir?

  Reklam

  Estetik ameliyat yaptırmak caiz midir? Mumsema Estetik ameliyat yaptırmak caiz midir?
  ? Bazı kadınlar mevcut güzelliklerini kâfi bulmayıp göğüs, burun, yüz gibi bilhassa göze görünen âzalarını tıbbî müdahale ile değiştiriyor, farklı bir görünüş meydana getiriyorlar. Büyük paralarla yaptırılan bu estetik ameliyatlar meşrû mudur? Yapılmasında dînen mahzur var mıdır?? Allah insanın görünüşüne bakmaz, belki kalbinde beslediği niyetine ve fiilî tavır ve hareketlerine bakar. Bir insanın dış görüşünü ne kadar alımlı ve cazip olursa olsun, Allah yanında bir değer ifade etmez. Bu itibarla estetik ameliyatla yüzü, gözü, burnu, boğazı ve göğsü değiştirmeyi Allah sevimli görmez, yarattığı çehreyi değiştirmeyi hoş karşılamaz. Sadece gösterişe dayanan bir gerekçe ile estetik ameliyat yaptırmayı, yarattığını değiştirmeye teşebbüs olarak görür. Yaptıran da böylece günaha mâruz kalır.
  Ancak yüzdeki görünüş, normalin üstünde bir çirkinlik arzeder de sahibine aşağılık duygusu telkin edip, fikrî ve zihnî muvazenesini bozma durumu gibi bir tezahüre sebep olursa, bu defa estetik ameliyata cevaz çıkar. Bu, bir bakıma tedavi sayılır, gösteriş için değil, belki rahatsızlığı gidermek için başvurulan bir çâre olur.

  ? Normal dişleri sırf güzellik için türpüleyerek inceltmek, yahut vücudun derisi üzerine iğne batırmak suretiyle kan çıkarıp, boya dökerek döğmeler yaptırmak da câiz olmaz, meşrû bir ihtiyaç sayılmaz. Hem âyette, hem de hadîste menedilen kötü teşebbüslerdir bunlar. Nitekim kaşı da inceltip şekil değiştirmek câiz olmaz. Ancak ilk bakışta göze çarpacak derecede dikkati çeken yüzdeki kılları almak mahzurlu değildir.
  ....

 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  Cevap: Estetik ameliyat yaptırmak caiz midir?


  Reklam


  Sadece gösterişe dayanan bir gerekçe ile estetik ameliyat yaptırmayı, yarattığını değiştirmeye teşebbüs olarak görür. Yaptıran da böylece günaha mâruz kalır

  aydınlatıcı bilgiler için Allah c.c. razı olsun

 3. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Estetik Ameliyatı

  Estetik ameliyatlar genel olarak, ya dikkat çekmek, daha güzel görünmek ya da tedavî amacına yönelik olmaktadır.
  Dikkat çekmek, daha güzel görünmek amacıyla, yaratılıştan verilmiş olan özellik ve şekillerin değiştirilmesi İslâm dininde, fıtratı bozma kabul edilerek yasaklanmıştır. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.v.), süslenmek maksadıyla vücuda dövme yapmak, dişleri yontarak seyrekleştirmek gibi ameliyeleri, yaratılışı değiştirmek, fıtratı bozmak kapsamında değerlendirmiş ve bunu yapanları ve yaptıranları kınamıştır (Buhârî, Libâs, 83-87; Müslim, Libas, 33). 4. Misafir
  19 yaşımdayım kaç yıldır takıyorum burnuma hele bu son 2 aydır Rabbim affetsin sürekli ağlıyorum burnumu beğenmedigimden dolayı ya nefes alıp vermekte yani sağlıken bir problemim yok ancak pskolojikmen çok kötü hissediyorum burnum kemikli ve aşagi ağzıma doğru baya inik çok rahatsız oluyorum ve estetik ameliyat düşünüyorum bayağı araştırdım psikolojik sorun teşkil ediyorsa caiz demiş çoğu hoca.. ama yine ikilemdeyim korkuyorum günahtan ama böyle de engel olamıyorum kendime her gün ağlayip isyana da giriyorum ne yapmalıyim lütfen yardımcı olun. ..

 5. arifselim
  Yönetici
  Değerli kardeşim. Aslında sorunun cevabını vermişsin ve gerekli araştırmaları da yapmışsın. Normal şartlarda sırf güzellik için estetik ameliyat olman caiz değildir. Aşırı psikolojik açısından caizdir diyen günümüzden bazı alimlerin görüşü vardır.

+ Yorum Gönder