Çamaşıra idrar sızmasında temizlik nasıl temin edilir? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  Muhasibi Devamlı Üye
  Muhasibi
  Devamlı Üye
  Muhasibi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 12
  Mesaj Sayısı: 6,185
  Tecrübe Puanı: 63
  Yer: Gönlümün Mürekkep Lekeleri'de Fikir İşçisi

  Çamaşıra idrar sızmasında temizlik nasıl temin edilir?


  Çamaşıra idrar sızmasında temizlik nasıl temin edilir?

  Hanımefendi temizliğe çok dikkat ediyormuş. Sadece kendisinin dikkati yetmiyormuş, çevresindekilerin de temizliğe aynı dikkati göstermesi gerekiyormuş.

  Ne yazık ki yemekten önce ve sonra çevresindekiler ellerini sabunla yıkamıyor, (sabunsuz yıkamakla da temizlik temin edilemediğinden) kendisinde bir tiksinti meydana getiriyorlarmış.
  Bize sorusu değil de teklifi şöyle oluyormuş:
  -Ne olur temizlik konusunda siz de aynı titizliği telkin eden bir yazı yazın da, insanlar yemekten önce ve sonra ellerini mutlaka sabunla yıkasınlar, sabunsuz yıkayarak başkalarının tiksinti duymasına sebep olmasınlar..
  ***
  Ben bu anlayışa iki şekilde bakmak istiyorum.
  Biri, gerçekten de temizlik için sabun kullanma ihtiyacı... Buna bir diyeceğimiz olmaz. Çünkü, temizlik başta gelen görevlerimizdendir. ?Hatta temizlik imandandır? diye meşhur olan ölçümüz de vardır. ?Temizlik imanın yarısıdır? diyen hadisler de mevcuttur. Temizliğin sabunla daha sağlıklı şekilde temin edildiğinde bir tartışma da söz konusu değildir...
  Ancak, temizlik sadece sabunlu yıkamalarda söz konusu olur, sabunsuz yıkanan eller tiksinilecek kadar kirli ellerdir, şeklindeki temizlik anlayışı, biraz aşırı gibi geliyor bana. ?Acaba aşırı bir temizlik takıntısı mı söz konusu?? diye bir soru geliyor aklıma.
  Çünkü sabun keşfedilmeden de eller yıkanıyor, su ile yıkamalarda da temizlik temin ediliyordu. Kimse ötekine tiksinti ile bakmıyordu.
  Bence her şeyin fazlası fazla olduğu gibi, temizliğin de fazlası fazladır.
  Özetleyecek olursak, elleri sabunla yıkamanın daha sağlıklı olduğu anlayışına evet, ama sabunsuz yıkamalardan tiksinti duyma anlayışına hayır... Sabunsuz yıkamalarda da tiksinti duyulmayacak kadar temizlik sağlamak mümkündür.
  ***
  Soru: Bazen yolda yürürken, bazen de işyerinde çalışırken çamaşırda idrar ıslatması olduğu anlaşılıyor. Bu ıslaklığın ne kadarı namaza mani oluyor?.. Namazı kılabilmek için nasıl bir temizlikle bunu yıkayıp namaz kılmamız mümkün olabiliyor?.. Bu konularda bilgilenmeye ihtiyacımız var. Biraz mahremce bir konu olduğundan herkese soramıyoruz. Sorsak da isabetli cevap aldığımıza pek kani olamıyoruz...
  Cevap: İdrar yolundan bazen idrar sızması, bazen de idrar benzeri koyu akıntı gelmesi pek mümkündür. Bunun sebepleri yaşına, maruz kaldığı cinsel duygulara, sıhhi durumlara göre değişebilir.
  Sebepleri ne olursa olsun, bu habersizce gelen idrar türü sızmalar, ıslattığı yeri kirletmiş olur. Bu kirletme, baş parmak ucu genişliğinde, az bir yerde ise, namaza mani olacak büyüklüğe ulaşmamış demektir. Bu kadarını da yıkamak uygun olursa da, abdest alınıp namaz kılmaya mani boyutta bir kirlenme sayılmaz.
  Şayet ıslaklık avuç içine yakın genişliğe ulaşmışsa artık bu kısmı yıkamadan namaz kılınamaz. Çamaşırdaki kirlenme namaza mani olacak genişliğe ulaşmış demektir. Bunu temizlemenin kolay olmayacağını zannederek ibadeti tehir etmek doğru olmaz. Çünkü abdest alınacak mekanlarda musluğun altına tutup ıslanan kısmı üç defa yıkayıp sıktıktan sonra, bulaşıktan eser kalmadığına kanaat getirilince, temizlik temin edilmiş kabul edilir. Bundan sonra hemen orada abdest alınıp namaz tehire uğratılmadan vaktinde kılınır. Musluk altındaki yıkama ile temizliğin sağlandığında şüpheye düşülmez. İbadeti tehire sebep kalmaz. Bu türlü sessiz ve sakin gelen sızmalar, patlama ve sarsıntı ile gelen sperm sayılmadığından guslü gerektiren cünüplük sebebi olarak da görülmez. Sadece ıslattığı yeri kirleten bir ibadet engeli olarak görülür, kirlenen yeri yıkadıktan sonra da engel gittiğinden hemen abdest alıp namaz kalınır. Yani ibadet hayatımızda bunlar zorluk meydana getirmez. Zaten dinimizde zorluk yoktur, kolaylık ise çoktur.
  İlgili Yazılar

 2. 2
  ZİREGÜL Kıdemli Üye
  ZİREGÜL
  Kıdemli Üye
  ZİREGÜL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 108325
  Mesaj Sayısı: 491
  Tecrübe Puanı: 5

  Cevap: Çamaşıra idrar sızmasında temizlik nasıl temin edilir?


  temizlik imandan gelir ve imanı olanda temiz olmalıdır ibadetlerin temizlik ilede ilişiği çok önemlidir aklı başında olan her insan bu hususlara dikkat etmelidir


+ Yorum Gönder