+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru - Cevap İslamiyet ve Fetva Soru ve Cevapları Kategorisinden Oruç ibadetinde seferi olmanın ölçüsü nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. m.deniz
  Devamlı Üye
  Reklam

  Oruç ibadetinde seferi olmanın ölçüsü nedir?

  Reklam

  Oruç ibadetinde seferi olmanın ölçüsü nedir? Mumsema Yolculuğa çıkan insanlar oruçlarını tutmayabilirler. Evlerinden çıktıktan sonra seferi sayılırlar. Ancak sefere çıkan kişilerin oruçlu olması daha faziletlidir. Kişi durumuna göre dilerse tutar dilerse tutmaz.

  Gittiği yerde 15 günden az kalmaya niyet ederse oruçlarını tutmayabilirler. Ancak on beş günden fazla kalmaya niyet ederlerse veya on beş günden fazla kalmaları gerektiğini öğrenirlerse gittikleri yerde oruç tutmaları farzdır.
  Seferi olmanın şartları nelerdir? Seferi olduğumuz halde farz namazları aynen olduğu gibi kılabilir miyiz?  Seferi olan bir kimse, bütün sünnet ve nafile namazları, iki ve üç rekatlı farzları ve vitir namazını aynen kılar.
  Şafi mezhebine göre zaman değil mesafe geçerlidir. Bu nedenle 90 km. lik bir yolculuğa çıkan kimse seferidir ve dört rekatlı farzları tam kılması daha iyi olmakla beraber iki olarak kılması da caizdir.

  Hanefi Mezhebine göre ise ne zaman seferi olunacağı konusunda iki ayrı görüş vardır:

  1- Mesafeyi esas alanlar. bu anlayışa göre 90 km kadar bir yolculuğa çıkılırsa seferi sayılacağından namazlarını kısaltır.

  2- Zamanı esas alanlar. bunlara göre 3 gün (18 saat) yolculuk yapmak kişiyi seferi yapar. bu durumda namazlarını kısaltabilir. yoksa kısaltamazlar.

  Hanefilere göre seferi olan birisinin dört rakatlı farz namazları 2 kılması gerekir. Ancak 4 olarak da kılsa namazı geçerlidir. Şafilerde ise yolcu bile olsa tam kılmak daha faydalıdır.

  Farz edelim ki gerçekten seferi olduğumuz halde namazı tam kılsak bile, namazımız geçerlidir. Eğer gerçekten seferi değilsek bu durumda iki kılmak namazımızı bozar. O halde ihtiyaten de dört kılmanın daha isabetli olacağını düşünüyoruz. Bununla beraber bir anlayışı esas alıp ona göre hareket etmek, diğer anlayış sahiplerini de kötülememek gerekir.

  Sefere niyet eden ve yola çıkan kimse, oturduğu beldenin binalarını geçtikten itibaren namazlarını kasra başlar. Bulunduğu şehir veya kasabadan çıkarken gittiği istikametteki meskûn yerleri geçmiş olması lâzımdır. Şehre bağlı olup da birbirinden ayrı olan mahallelerin hepsini de geçmiş olmak gerekir. Ancak şehrin dışında olup da eskiden şehre bağlı olan ve hâlen harâbe hâlinde bulunan yerler şehre bağlı sayılmazlar. Kasr, yani dört rekatlı farzları iki rekat olarak kısaltarak kılmak için bunları da geçmek şart değildir. Şehre bitişik köy varsa, kasr yapılabilmek için bunların da geçilmesi şarttır.

  Seferilik esnasında kazaya kalan namazları kaza ederken kişi seferide olsa mukim de olsa kısaltarak kılar. Mukim olduğu esnada kazaya kalmış namazları da mukimken de seferiyken de normal şekilde kılar. Yani namaz nasıl kazaya kalmışsa o şekilde kılınır.

  Şafi mezhebine göre ise, seferdeyken kazaya kalan dört rekâtlı bir namaz, sefer esnasında iki rekât olarak kılınabilir. Sefere çıkmadan önce vakti giren bir namaz seferde kısaltılamaz. Çünkü bu na*maz farz olduğu zaman kişi seferde değildi. Seferdeyken vakti giren, fa*kat seferde kılınmayan namaz da kısaltılamaz. Çünkü kılacağı zaman kişi seferi değildir. Kasr ancak seferî olan kişi için söz konusudur.

  Sorularlaislamiyet

 2. Ramadan
  Devamlı Üye

  Cevap: Oruç ibadetinde seferi olmanın ölçüsü nedir?


  Reklam


  oruçta seferi olmanın şartları:

  90 km ve daha uzak bir sefere çıkmak
  hanefi mezhebine göre en fazla 15 gün kalmak


 3. Misafir
  istanbulda sahur yapıp yozgatta iftar yapabilirmiyim...

 4. mum
  Administrator
  istanbulda sahur yapıp yozgatta iftar
  elbette..
  Sahuru bir şehirde yapıp, sahurdan sonra yola çıkan o gün oruç tutmalıdır.
  Seferde oruç tutmamak için, imsaktan önce yola çıkmak şarttır.

 5. Misafir
  Selamun aleykum . Ben turizim isi yapiyorum . Ve bazen uzun mesafeli turlara cikiyorum 150 km lik yerlere gidiyorum ama aksam geri donuyorum seferimiyim ?

 6. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. Akşam geri dönsen bile 90 km sefere çıktığında seferi sayılırsın. Ama gücün yetiyor ve zorlanmazsan tutuman daha hayırlıdır.

 7. Misafir
  1 - arefe günü bursadan istanbula gideceğim akşam 18 30 seferi olnuyor mu


  2 - Türkiyeden hollandaya gittik 5 gün kalacağız ve burda yemek şatları da çok iyi değil seferi olabilir miyiz

 8. arifselim
  Yönetici
  1- 90 km yi geçiyorsa seferi oluyorsun

  2- Evet bu şekilde seferi sayılıyorsun. Aynı yerde 15 günü geçmediği müddetçe seferi olmaya devam edersin.

 9. Misafir
  Yurt dışına çıkmak zorunda kaldım
  Niyetim gittiğim yere yerleşmek lakin 4 gündür bir yere yerlesemedigim için ibadetlerde zorlanıyorum
  Seferi sayılır mıyım?

 10. arifselim
  Yönetici
  Hanefiye göre bir yerde 15 günden fazla kalmaya niyet edersen artık seferi hükmü kalkmış olur. Normal mukim şeklinde ibadetlerini yapmalısın.

 11. Misafir
  Dün yaklaşık 350 KM yolu imsak'a yarım saat kala tamamladım. Dün iftardan sonra çıkmıştım, niyetli idim. Bugün için seferilik ruhsatımız olur mu?

 12. Şem'a
  YÖNETİCİ

  Reklam


  Hanefi mezhebine göre en fazla 15 gün Şafii mezhebine göre 3 günden az kalmaya niyet ettiyseniz seferisinizdir.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
seferi oruc,  oructa seferilik,  oruçta seferi olmanın şartları,  seferi oruç kaç km,  oruç seferi,  oruçta seferi olmak,  seferi orucu