Cünüp iken oruç tutmak, namaz kılmak ve camiye girmek caiz midir? 5 üzerinden 4.93 | Toplam : 15 kişi
 1. 1
  m.deniz Devamlı Üye
  m.deniz
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üye No: 83734
  Mesaj Sayısı: 580
  Tecrübe Puanı: 6
  Yaş: 29
  Yer: .......

  Cünüp iken oruç tutmak, namaz kılmak ve camiye girmek caiz midir?


  Üzerlerine gusül farz olanlara, gusletmeden önce haram olan şeyler şunlardır:

  1)
  Namaz kılmak. Bir âyet olsa bile, Kur'an niyeti ile Kur'an okumak. Hamd ve dua ile ilgili âyetleri, dua ve zikir niyeti ile okumak caizdir. Cünüb veya âdet halinde olan bir kadının dua niyeti ile Fatiha Suresini okuması caizdir.

  Yine bu durumda olan kimsenin çocuklara Kur'an âyetlerini kelime kelime öğretmesi de caizdir. Şehadet kelimesini söylemek, tesbih ve tekbir getirmek yine caizdir.

  2) Kur'an-ı Kerime, bir veya yarım âyet olsa bile, el sürmek ve Mushaf-ı Şerifi tutmak haramdır. Ancak Kur'an'a yapıştırılmamış olan bir kılıf, bir mahfaza ve sandık içinde onu taşımak ve onu dış taraftan tutmak caizdir.

  3) Kâbe'yi tavaf etmek ve bir zorunluluk olmadığı halde bir mescide girmek veya içinden geçmek. Fakat zaruret hali olursa, geçilebilir.

  Bir kimsenin evinin kapısı, mescidin içine doğru açılsa ve evine girip yıkanmak için mescit içinden geçmek zorunda kalsa, o kimse mescit içinden geçerek evine girer ve yıkanır. Bu bir mecburiyet halidir.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  AKBİLE Kıdemli Üye
  AKBİLE
  Kıdemli Üye

  Profili:
  Üye No: 108595
  Mesaj Sayısı: 234
  Tecrübe Puanı: 3

  Cevap: Cünüp iken oruç tutmak, namaz kılmak ve camiye girmek caiz midir?


  bu halde iken bu ibadetleri yapmak doğru değildir en doğrusu gusül aldıktan sonra bu ibadetleri yapmaktır fakat kuran dinlenebilir denilmiştir


+ Yorum Gönder