Kişi aklından ve içinden geçen kötü şeylerden sorumlu olacak mıdır?

Kişi aklından ve içinden geçen kötü şeylerden sorumlu olacak mıdır? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  DangeR bir mum ışığı
     

  Kişi aklından ve içinden geçen kötü şeylerden sorumlu olacak mıdır?

  Soru: Kişi aklından ve içinden geçen kötü şeylerden sorumlu olacak mıdır? Bu tür vesveselerden kurtulmak mümkün müdür?

  Cevap:
  Allah Teâlâ şöyle buyurur:
  “Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah’ındır. İçinizde olanı açığa vursanız da, gizleseniz de Allah sizi ondan hesaba çekecektir. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine azap eder. Allah’ın gücü her şeye yeter.” (Bakara 2/284)
  Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle dedi:
  “Bakın, vücutta bir et parçası vardır. O iyi olursa vücudun tamamı iyi olur, o bozulursa vücudun tamamı bozulur. İşte o kalptir.” (Müslim, Müsâkât, 107)
  İçinde olan ile içinden geçen aynı değildir. İçinde olan; iman, küfür, sevgi, nefret, kin, iyi niyet gibi hayata yön veren şeylerdir. İçinden geçen ise genellikle şeytan vesvesesidir. Bazen içinize öyle şeyler gelir ki “acaba kâfir mi oldum?” dersiniz. Bu, doğru yolda olduğunuzu gösterir. Çünkü şeytan, kıyâmete kadar süre alınca şöyle demişti:
  “… And olsun onlar için, senin doğru yolunun üstünde oturacağım.
  Sonra onlara; önlerinden, arkalarından, sağlarından, sollarından sokulacağım. Onların çoğunu sana şükreder bulamayacaksın.” (Araf 7/16-17)
  Şeytana izin verildiği için vesvesesine engel olunamaz. Bundan peygamberler de kurtulamazlar. Allah Teâlâ şöyle buyurur:
  “Senden önce gönderdiğimiz bir tek nebi ve elçi yoktur ki, bir şeyi kursun da şeytan onun kurgusuna vesvese karıştırmış olmasın. Allah şeytanın karıştırdığını giderir, sonra âyetlerini pekiştirir. Allah bilendir, hakîmdir.” (Hac 22/52)
  Şeytan vesvesesinden kurtulmaya güç yetmeyeceği için onun sorumluluğu olmaz. Allah Teâlâ şöyle buyurur:
  “Allah, kimseye gücünün yettiğinden fazlasını yüklemez.” (Bakara 2/286)
  (KAYNAK: Abdulaziz Bayındır, Kur’an Işığında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar, Süleymaniye Vakfı Yayınları, 2. Bs., İstanbul, 2007, s: 106-108)

  S.vakfı

  İlgili Yazılar

 2. 2
  AKBİLE Kıdemli Üye

  Cevap: Kişi aklından ve içinden geçen kötü şeylerden sorumlu olacak mıdır?

  bazı yanlışların günahların eyleme dökülmesi çok daha büyük günahtır fakat akıldan geçen kötü şeylerde çok masum sayılmaz allah herşeyi gören ve bilendir


+ Yorum Gönder