Geceleyin kıldığınız namazın sonunu vitir yapın. Hadisine binaen, vitir namazından sonra teheccüt namazı kılınır mı?

Geceleyin kıldığınız namazın sonunu vitir yapın. Hadisine binaen, vitir namazından sonra teheccüt namazı kılınır mı? 5 üzerinden 4.00 | Toplam : 4 kişi
 1. 1
  m.deniz Devamlı Üye
     

  Geceleyin kıldığınız namazın sonunu vitir yapın. Hadisine binaen, vitir namazından sonra teheccüt namazı kılınır mı?

  Yatsı namazından sonra vitir namazını kılıp, bir miktar uyuduktan sonra teheccüt için kalktığınızda, tekrar vitir kılmaya gerek yoktur.

  Teheccüd namazını, bir miktar uyuduktan sonra kalkıp kılmak daha faziletli ise de, yatağa girmeden önce teheccüd niyetiyle namaz kılmak da mümkündür.

  Bununla birlikte İbni Mâce’de ve Halebî-i Sagîr’de kaydedildiğine göre, Peygamberimiz (a.s.m.) vitir namazından sonra, oturarak iki rekât nafile namaz kılardı. Birinci rekâtta İzâ zülzileti’l-ardu Sûresini, ikinci rekâtta ise Kul yâ eyyühe’l kâfirûne Sûresini okurdu. Bu hadisin izahında muhaddisler, bu namazı Peygamberimiz (asv)'in her zaman kılmayıp, birkaç kere kıldığını söylemektedirler.

  “Geceleyin kıldığınız namazın sonunu vitir yapın.”
  mealindeki hadisinden de anlıyoruz ki, vitir namazıyla geceleyin kılınacak namaz tamamlanmış olmaktadır. Fakat teheccüd namazı müstesnadır. Çünkü, teheccüd namazı, uyuduktan sonra kalkarak kılınan husûsî bir namazdır. Yani vitir namazından sonra gece kalkıp teheccüt namazı kılınabilir.
  Ancak Vitir namazını kılmadan yatan bir kişi, gece kalktığında önce teheccüdü sonra vitir namazını kılar.
  s.islamiyet  İlgili Yazılar

 2. 2
  AKBİLE Kıdemli Üye

  Cevap: Geceleyin kıldığınız namazın sonunu vitir yapın. Hadisine binaen, vitir namazından sonra teheccüt namazı kılınır mı?

  yatsı namazından sonra kılınan vitir namazı gece namazı ile karıştırılmamalıdır gece namazı yani teccut namazı uyuduktan sonra gecenin bir bölümünde kalkıp kılınır sonrasında tekrar vitir kılınmasına gerek yortur


+ Yorum Gönder