İçinde kuran olan telefonla tuvalete girmek 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi
 1. 1
  Desert Rose Kıdemli Üye
  Desert Rose
  Kıdemli Üye
  Desert Rose - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 21.Ocak.2007
  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 12,851
  Tecrübe Puanı: 179
  Yer: the silent deserts in my soul

  İçinde kuran olan telefonla tuvalete girmek


  İçinde kuran olan telefonla tuvalete girmek caizdir yalnız telefon ekranı kapalı olmalıdır.
  bütün fıkıh kitaplarında ayet esma yazılı kolye kapalı olursa fetva verilmişti aynı şekilde cep telefeonu kapalıysa çoğu hoca da buna kıyas ederek caiz demişlerdir.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  AKBİLE Kıdemli Üye
  AKBİLE
  Kıdemli Üye
  AKBİLE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 25.Mayıs.2016
  Üye No: 108595
  Mesaj Sayısı: 327
  Tecrübe Puanı: 4

  günah olamasada çokta doğru kabul edilemez ayrıca telefonun tuvalette ne işi var sağlık açısındanda uygun değil en iyisi buralara telefonla girmemek


  günah olamasada çokta doğru kabul edilemez ayrıca telefonun tuvalette ne işi var sağlık açısındanda uygun değil en iyisi buralara telefonla girmemek


 3. 3
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik: 06.Şubat.2007
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 1,114
  Tecrübe Puanı: 51
  Yer: çalışma odam:)

  Yorum: İçinde kuran olan telefonla tuvalete girmek


  Arap İslam alimleri de Kur'an yüklü telefonla kapalı olması şartıyla girilebilecek konusunda hepsini fetvası var fetvanın nedeni Kuranı Kerim'den sayılmaması ve kaybolma tehlikesi


 4. Reklam

 5. 4
  orienbaris Üye
  orienbaris
  Üye

  Profili:
  Üyelik: 18.Ekim.2017
  Üye No: 115262
  Mesaj Sayısı: 23
  Tecrübe Puanı: 1
  Yer: Samsun

  Telefonda Kuran


  Selamın aleyküm. Benim sorum şöyle ; gün içerisinde her an bulduğum boşluklarda kuran okumak istiyorum. Bir sayfa bir ayet... Ne kadar olursa. Kulağımı gözümü gereksiz şeylerle meşgul etmek yerine kuranla meşgul olmak ve okuma hızımı artırmak amacım. Bu amaçla bir uygulama aracılığı ile kuranın tamamını telefondan okuyorum. Fiziki bir kitaptan değil. Ama yine de telefonu cebe koymak veya af buyurun tuvalete girmek gibi sebeplerin sakıncalı olup olmadığını bilmiyorum. Yani o telefon elimde veya cebimde olarak tuvalete girmek yada bel seviyesinin altında kalan bir cebe koymak günah olur mu?


 6. 5
  Omer Faruk Devamlı Üye
  Omer Faruk
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik: 11.Kasım.2017
  Üye No: 115673
  Mesaj Sayısı: 1,495
  Tecrübe Puanı: 15

  Sevgili kardeşlerim,

  Kur'an hayat kitabıdır. Biz abdesti farz olduğu için değil saygı gereği alıyoruz. Zaten Rasulullah'ın döneminde Kur'an iki kapak arasında bir kitap değildi. Dolayısıyla Rasulullah'ın hiçbir şekilde Kur'an'a abdestsiz dokunulması ile ilgili bir yasağı yoktur. Aynı şekilde Kur'an'da delil olarak gösterilen ayetin ise Kur'an'a abdest ile dokunulmasına dair bir bağlantısı yoktur. Hem inzal sebebi hem de bağlamı buna uygun değildir.

  Kitap ile telefon arasındaki tek fark, birinde Kur'an'ın anlamı, MÜREKKEP ve KAĞIDA yüklenmiştir, diğerinde DİJİTAL DEVRELERE yüklenmiştir. Dolayısıyla Kur'an'a ulaşımı engelleyecek her türlü fetva Kur'an'ın ruhuna aykırıdır. Kur'an hayatımızda kullandığımız diğer kitaplardan çok daha fazla yer almalıdır. Hatta öyle kullanmalıyız ki tıpkı yeni aldığımız bir elektronik aletin kılavuzu gibi.

  Kur'an bizim kullanma kılavuzumuz. Güzel olanı abdest almak ama abdest almaya imkan ve zaman yoksa çok rahat Kur'an'dan faydalanabiliriz. Ayrıca Kur'an ile heryere girilir. Çünkü Kur'an'ın kutsal olan yönü kağıdı ve mürekkebi değil taşıdığı anlamıdır. Anlamını ayaklar altında çiğneyenlerin Kur'an'ı başları üstünde gezdirmelerinin hiçbir sevabı ve anlamı yoktur.

  Selametle kalın, Kur'an ile kalın...


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Ve abi, çok tuhaf ve değişik bi konu benimde sorum değil arkadaşın. Bana diyoki; ben wcde telefonu kullandım. Social mediaya girmiş İnstagrama. Ama birden bir ayet/hadis (ikisinden biri hatırlamıyorum) paylaşımı çıkmış. Arkadaşım farkında olmadan açmış bunu. Ama sonradan aklına gelmiş wcde olduğu. Bilmeyerek değilde bilerek yapsaydı bu küfürmü/harammı olurdu (bende benzer bir olay yaşadım daha önce).

  Çok değişik bi konu ben wcde telefonu kullandım. Social mediaya girmiş İnstagrama. Ama birden bir ayet/hadis (ikisinden biri hatırlamıyorum) paylaşımı çıkmış. Arkadaşım farkında olmadan açmış bunu. Ama sonradan aklına gelmiş wcde olduğu. Bilmeyerek değilde bilerek yapsaydı bu küfürmü/harammı olurdu? Mesela tuvalete ihtiyacını gidermek için girse wcye. Ve telefona girse. Sonra birden aa brn face girim dese. ama ayetlerin çıkacağını bilerek ozaman ne olur?

  yani iki sorum var.

  1. Tuvalette telefonda kuran açmak harammı?

  2. Tuvalette kuranla girmek haram mı?


 8. 7
  Omer Faruk Devamlı Üye
  Omer Faruk
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik: 11.Kasım.2017
  Üye No: 115673
  Mesaj Sayısı: 1,495
  Tecrübe Puanı: 15

  Lütfen yukarıdaki yorumu okuyunuz, sorunuzun cevabı orada var.


+ Yorum Gönder