Namaz kılmak için namaz surelerini ezberlemek şart mıdır? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  DangeR bir mum ışığı
  DangeR
  bir mum ışığı

  Profili:
  Üyelik: 03.Mart.2011
  Üye No: 85439
  Mesaj Sayısı: 705
  Tecrübe Puanı: 8
  Yaş: 31

  Namaz kılmak için namaz surelerini ezberlemek şart mıdır?


  Soru: Ben 16 yaşındayım. Namazımı kılacak, ibadetimi yapacak kadar sure, dua biliyorum. Ama annem bana Fil Suresinden aşağıda olan bütün sureleri ezbere bilmem gerektiğini, buna mecbur olduğumu söylüyor. Gerçekten de bilmem zorunlu mu?

  Cevap:
  Her müslümanın namazını kılabilecek kadar Kur’an’dan ayet veya sure ezberlemesi farzdır. Madem siz bu miktarda sure biliyorsunuz, namaz için bu size yeterlidir. Fil Suresinden aşağısı, kısa surelerden meydana geldiği için halk arasında “namaz sureleri” olarak meşhur olmuştur. Halkımızın büyük çoğunluğu sadece bu sureleri ezbere bildiği için bunları namazda okumaktadır. Ama namazda sadece bunların okunacağı şeklinde bir şart yoktur!
  Annenizin “mutlaka ezberlemen lazım” demesi bu alışkanlığından dolayıdır. Tabii ki bu sureleri ezberlemeniz arzu edilir. Zira Allah’ın kitabı Kur’an-ı Kerim’den ne kadar fazla ayet ezberlerseniz sizin için o kadar iyi olur. İbadetlerinizi daha şuurlu bir şekilde yerine getirirsiniz.
  Size tavsiyemiz henüz yaşınız gençken bu işe hemen eğilmeniz, ezberleyebildiğiniz kadar ayet, sure ezberlemeniz yönündedir.

  S.vakfı


  İlgili Yazılar

 2. 2
  AKBİLE Kıdemli Üye
  AKBİLE
  Kıdemli Üye
  AKBİLE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 25.Mayıs.2016
  Üye No: 108595
  Mesaj Sayısı: 688
  Tecrübe Puanı: 7

  Cevap: Namaz kılmak için namaz surelerini ezberlemek şart mıdır?


  allah gören göz ve okuyan dil vermiş ve özelliklede mahlukat içerisinde en önemli olan şeyi aklı insana vermiş kişinin gücü yettiği kadar dua öğrenmesi namazını en güzel şekilde eda etmesi gerekir


+ Yorum Gönder