Hayatteyken hibe edilen mallar mirasa dahil edilir mi? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  DangeR bir mum ışığı
  DangeR
  bir mum ışığı

  Profili:
  Üyelik: 03.Mart.2011
  Üye No: 85439
  Mesaj Sayısı: 705
  Tecrübe Puanı: 8
  Yaş: 31

  Hayatteyken hibe edilen mallar mirasa dahil edilir mi?


  Soru: Kişi ölmeden bir yıl önce oturduğu evi eşine hibe etmişse; bu evin bugünkü değeri de kişinin bıraktığı terekenin üçte ikisinin üzerinde bulunuyorsa; yapılan bu hibe vasiyetle aynı hükme mi tabidir? Dinen geçerli midir? Kişinin, eşi ile birlikte bu eşinden olan iki oğlu ve vefat etmiş önceki eşinden olan evli bir kızı var ise bu dört mirasçının miras payları hibeyi de göz önünde bulundurarak nasıl paylaştırılmalıdır?

  Cevap:
  Miras bırakanın eşine mehir olarak veya sağlığında hanımına hediye kabilinden vermiş olduğu mallar miras taksimine dâhil edilmez. Fakat ölüm hastalığı anında veya ölüme bağlı olarak hanımına verdiği mallar terekeye dâhil edildikten sonra miras taksimi yapılır. Size kalan mirasın taksimi aşağıdaki gibi olur:
  Miras bırakanın karısı terekenin 1/8′ini alır, kalan 7/8′i ise çocukları arasında (eski eşinden veya sonraki eşinden olup olmadıklarına bakmaksızın) her bir erkeğin iki kadın hissesi alacağı şekilde paylaştırılır.
  Matematiksel olarak, toplam tereke 40 hisse kabul edildiğinde miras bırakanın karısı terekenin 1/8′i olan 5 hisseyi alır. Her bir erkek çocuk terekenin 14’er hissesini, kız çocuk terekenin 7 hissesini alır. 5+14+14+7=40

  S.vakfı

  İlgili Yazılar

 2. 2
  ZİREGÜL Kıdemli Üye
  ZİREGÜL
  Kıdemli Üye
  ZİREGÜL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 22.Nisan.2016
  Üye No: 108325
  Mesaj Sayısı: 702
  Tecrübe Puanı: 8

  Cevap: Hayatteyken hibe edilen mallar mirasa dahil edilir mi?


  kişi hayattayken malı mülkü ve cocukları varsa miras işini halletmelidir daha sonra çıkacak karışıklığa sıkıntılarda mani olur zamanında yapılan her iş hayırlıdır


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Hayatteyken hibe edilen mallar mirasa dahil edilir mi?


  Bir kisi olmeden once erkek cocuklarina noter huzurunda mallarini veriyor. Bu kisi olunce kiz cocuklarida dava acarak erkek cocuklarina birakilan mallardan pay aliyor. Kazanilan bu mallar caizmidir.


 4. Reklam

 5. 4
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici
  arifselim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 04.Nisan.2007
  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,941
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Hayatteyken hibe edilen mallar mirasa dahil edilir mi?


  Kişi ölmeden önce malında özgürdür. Evlatları arasında adaletsiz olmamalıdır ama mal onundur ve dilediğine vermekte serbesttir. Bu dava neden açılmıştır sebep ve sorunlar nedir bilmiyoruz. Bir müftülüğe gidin ve her yönüyle anlatarak bir cevap alabilirsiniz. Bu daha doğru olur.


+ Yorum Gönder