Evlilikte yaşanan sorunlar 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik: 06.Şubat.2007
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 2,371
  Tecrübe Puanı: 63
  Yer: çalışma odam:)

  Evlilikte yaşanan sorunlar


  Evlilikte yaşanan sorunlar


  Evlilik içinde çok çeşitli varyasyonlarda sorunlar çıkabilmektedir. Bunda en büyük sebep sevgi azlığı, kurum içi demokrasi ve saygı azlığı, eşlerin depresif düşünce modu, anlaşmazlık, çocuk sorunları, ailelerin baskısı gibi çeşitlilikler gösterilebilmektedir. Bunlarda özellikle tarafların aileleri birçok soruna neden olabilmektedir. Öyle ki ülkemizde gelin-kayınvalide sürtüşmesi yıllardan beri bir sorun yumağı olmuş sonu ölümlere varan birçok anlaşmazlık çıkarabilmiştir.

  Çoğu evlilik aşık olma dönemi ile başlar. Bu dönem ´görme kusuru´ dönemi olarak da tanımlanabilir. Partnerlerin birbirlerinin temel mutluluk kaynağı oldukları ve neredeyse birbirleri için doğduklarını düşündüklerinden, aşık olma dönemi aynı zamanda ´hayali ve düşsel birlikteliği´ de temsil etmektedir. Hatta öylesine bir beraberlikleri vardır ki, bu beraberlikte sözcüklere bile ihtiyaçları yoktur. Tehlike burada başlar, çünkü ilişki artık sözcük öncesi veya sözcük ötesi olmuştur. Benzerlikler, konuşulmadığı sürece kalıcı olacaktır.

  Bu tür düşsel birliktelik evliliğe kadar gidebilir. Evliliğin de ´´tüm hayal kırıcı sonuçlarına karşın halen dünyanın en büyük gönüllü organizasyonu´´ olduğunu unutmamak gerekir.

  Aşk, görme kusurudur
  Çiftler aşık olduklarında pek konuşmazlar. Konuştuklarında kelimelerin aşklarına gölge düşüreceğini düşünürler ve birbirlerini anlamak yerine hayallerinde yaşamak isterler. Evlendikten sonra ise daha çok konuşmaya başlayarak, ´´Sözcükler tehlikeli olmaya, aşkla başlayan görme kusuru evlilik aracılığıyla düzelmeye, birliktelik tehdit altına girmeye başlar. Yıllar geçtikçe aynı eş, mutsuzluğun kendisi bile olabilir. Hatta eş, artık dışarıda yağan yağmurun da nedenidir… Evlilik ilişkisinin iyi gitmesi, ancak eşlerin ilişkiyi romantik bir rüya gibi algılamalarını azaltmak (ortadan kaldırmak değil) ve birbirlerinin bireysel gereksinimleri, beklentileri ve tepkilerinin kendilerine özgü, emsalsiz özelliklerini daha çok görmeleriyle gerçekleşebilir.

  Genetik farklar
  Erkek ve kadınlar genetik farklılıklar ile dünyaya geliyor, ardından aynı farklılıklar kültür-gelenekler ve sosyal rollere ilişkin söylemlerle besleniyorsa, doğal olarak farklı beklentiler içerisinde olacaklar. Çiftlerin bu farklılığı anlaması, eşlerin daha iyi iletişim kurabilmesi için bir gereksinim durumuna gelmektedir´´ dedi.

  Diğer farklar
  Sosyal ve aile içi roller yönünden bakıldığında kadınlar, halen besleyen-bakım veren rollerinde olduklarından, aile üyeleri arasında ve çevreyle düzenli-anlamlı bağların oluşturulmasında önemli roller üstlenirler. Bu, kadınların ´ailenin iyilik hali ve bütünlüğü için daha çok özveride bulunmaları´ anlamina gelir. Erkekler kadınlarla cinsellik yoluyla sevgi sunduklarını düşünürlerken, kadınlar yaşadıkları sevginin sonucu cinselliği sunmayı tercih ederler. Erkekler, insanlar yerine olayları (iş hayatı, spor, yemek, bilgisayar, otomobil), kadınlar ise bilgi alma ve ilişki kurabilme gibi amaçlarla insanları konuşmayı yeğler. Erkekler bilgi verip detay vermemeyi tercih ederken, kadınlar bilgiden çok duygu ve detay verme eğilimindedir. Erkekler sorun çözme ile uğraşırlarken nadiren yardım isteme ve yön sorma eğilimindeyken, kadınlar yardım istemeye açıktır ve yön sormaktan çekinmezler. Erkekler ´yarışma´, kadınlar ise ´işbirliği´ eğilimindedir.

  Tipik evlilik sorunları
  İletişim kuramama ve uzlaşmada güçlük: Bu problem gerçekten de çiftler arasında oldukça sık görülür. Çiftler ya tartışmaz (”nasılsa bir şey değişmiyor”) ya da tartışır ancak uzlaşamaz. Genellikle herkes kendi söylemek istediğini söyler ancak karşı tarafı gerçekten dinlemez.
  Tartışamayan çiftler için durum daha kötüdür. Çünkü tartışmanın yerini akıl okuma almıştır (örnek: Kadın: Artık bana hiç dokunmuyor. Muhtemelen beni sevmiyor acaba bir başkası mı var? Erkek: Dokunursam gene cinsellik istediğimi düşünecek ve beni reddedecek ben en iyisi televizyon seyredeyim. Kadın: Şimdide televizyonu açtı bu kesin beni sevmiyor, yüzsüzlük etmeyim gidip yatayım. Erkek: Bu saatte yatılır mı, bu kadının bana hiç tahammülü yok.)
  Aldatma (sadakatsizlik): Burada bahsedilen çiftlerden birinin ya da her ikisinin böyle bir deneyim yaşadıktan sonra evliliği sürdürmek zorunda kalması ya da evliliği sürdürmek istemesi durumunda yaşanacak sorunlardır. En sık iki soru; “bu şartlarda gerçekten devam etmeli miyiz?” beni hala aldatıyor mu?

  Kayınvalide-gelin sorunu: Burada asıl sorun çiftlerin kendi aile düzenlerine sınır çizememiş olmasıdır. Böyle bir sorunu batılı literatürde bulmak çok güçtür. Ancak bizler bu sorundan kaynaklanan soruna her gün tahmin edemeyeceğiniz sıklıkta rastlıyoruz.
  Cinsel sorunlar: Erkekte veya kadında cinsel içerikli aksaklıklar evlilikte eşleri gergin hale sokmakta ve bu gerginliğin neticesinde yersiz sorunlar yaşanmaktadır.
  Ekonomik sorunlar: Evlilik sorunlarının başında ülkemizde özellikle ekonomik sorunlar gelmektedir. Ekonomik olarak zayıf olan evliliklerde sorun çıkma olasılığı ekonomik yönden güçlü bir evliliğe göre daha fazladır. Maddi olarak sıkışan çiftler bir savunma mekanizması olarak saldırganlıklarını birbirlerine yöneltirler. Böylece eşler arasında gerginlik ve sürekli birbirlerine güvensizlik ve suçlamalar yaparlar. Buda evliliğin geleceğini tehlikeye düşürür.
  Aile içi şiddet ve bağımlılıklar: Evlilik sorunlarında diğer önemli bir nedense eşlerden birinin özellikle erkeğin alkol ve kumar… gibi alışkanlığıdır. Bu bağımlılıklardan veya sinirsel problemlerden dolayı sinirleri zayıf olan erkek eşini, çocuklarını dövmekte ve bu durumda kadın mağdur durumlara düşmekte, evliliğe sorunlar silsilesi oluşturmaktadır.
  (alıntı)

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Leyli Rana Devamlı Üye
  Leyli Rana
  Devamlı Üye
  Leyli Rana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 30.Ekim.2008
  Üye No: 36951
  Mesaj Sayısı: 599
  Tecrübe Puanı: 10
  Yer: Germany

  --->: Evlilikte yaşanan sorunlar


  Allah razı olsun güzel ve önemli bilgiler
  Rabbim cümlemizin yuvasinda saygi, sevgi ve muhabbeti eksik etmesin.


+ Yorum Gönder