Selef (Sözlük ve Terim Anlamı) 5 üzerinden 3.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  BiLaL HaTTaB DeLi MoLLa
  BiLaL HaTTaB
  DeLi MoLLa
  BiLaL HaTTaB - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 12484
  Mesaj Sayısı: 1,751
  Tecrübe Puanı: 22
  Yaş: 35
  Yer: Ne KaRa aN? YıLLaR KaRa...

  Selef (Sözlük ve Terim Anlamı)


  Sözlükte: Geçen, önceden olan, önde olan demektir. Öne geçen hakkında "Selefe'ş şey'u selefen" O şey öne geçti, denilir.

  Selef; geçmiş cemaattir. Allahu Teâla şöyle buyurdu: "Onları, sonradan gelenlerin geçmişi (Selefi) ve bir ibret örneği kıldık."
  (Zuhruf, 56)

  Yaşça ve faziletçe sizden önde olan babalarınız ve dedeleriniz sizin selefinizdir. işte bu nedenle ilk Müslümanlar Selefi Salih olarak isimlendirilirler. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem sahabesi ve güzel bir şekilde onlara tabi olanlar, bu ümmetin selefidirler. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'in ashabının ve onlara güzel bir şekilde uyanların davet ettiği şeyin benzerine davet eden herkes de selefin yolu üzerindedir, imanlarındaki sadakatleri ve ibadetlerindeki ihlasları nedeniyle onlar, kendilerine uyulmaya en layık olan insanlardır ki, Allahu Teâla İslam mesajının tüm yeryüzüne tebliği için onları seçmiştir. Selefi Salih'in imamı Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem ve ihtilaf halinde başvuru kaynaklan, Allah'ın Kitabı ve Rasul sallallahu aleyhi ve sellem'in sünnetidir. Allahu Teâla şöyle buyurdu:


  "Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz, Allah'a ve
  ahirete gerçekten inanıyorsanız onu, Allah'a ve Rasûl'e götürün (onların talimatına göre halledin!; bu hem hayırlı, hem de netice bakımından daha güzeldir." (Nisa, 59)


  Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'den sonra selefin en hayırlısı, sıdk ve ihlas üzere, dini Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'den alan Sahabe-i Kiram'dır. Allahu Teâla onları şöyle vasfetmiştir:


  "Müminler içinde Allah'a verdikleri sözde duran nice erler var. işte onlardan kimi, sözünü yerine getirip o yolda canını vermiştir; kimi de (şehitliği) beklemektedir. Onlar hiçbir şekilde(sözlerini) değiştirmemişlerdir." (Ahzab, 23)


  İbni Mesud radıyallahu anh der ki; “Sizden biriniz dininde bir kimseyi taklid etmesin! Zira o iman etmişse iman etmiş, küfretmişse küfretmiş olur. İlle de birine uyacaksanız ölmüş olan sahabelere uyunuz. Zira hayatta olanın fitneye düşmesinden emin olunamaz.” [Taberani(9/152); Mecmauz Zevaid(1/180); Beyhaki(10/116); Lalkai İtikadı Ehlis Sunne(1/93); İbni Hazm, el-İhkam(6/255); Hilye(1/136); Safvetus Safve(1/421)]


  Selefi Salih'e uyan ve onların metodunu takip eden diğer
  dönemlerdeki müslümanlara da, selef’e nisbet olarak Selefî denilir.


  Ebu Mu'az Seyfullah es-Selefî

  İlgili Yazılar

 2. 2
  melisa Devamlı Üye
  melisa
  Devamlı Üye
  melisa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 5924
  Mesaj Sayısı: 28
  Tecrübe Puanı: 2
  Yer: ist

  --->: Selef (Sözlük ve Terim Anlamı)


  ALLAH razı olsun kardeşim


 3. 3
  BiLaL HaTTaB DeLi MoLLa
  BiLaL HaTTaB
  DeLi MoLLa
  BiLaL HaTTaB - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 12484
  Mesaj Sayısı: 1,751
  Tecrübe Puanı: 22
  Yaş: 35
  Yer: Ne KaRa aN? YıLLaR KaRa...

  --->: Selef (Sözlük ve Terim Anlamı)


  amin kardeşlerim, ecmain inşAllah...

  vesselam...


 4. Reklam

+ Yorum Gönder