Konusunu Oylayın.: Ben bir arkadasıma zina yaptım diyerek yalan soledim ama yapmadım gunahı nedir?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Ben bir arkadasıma zina yaptım diyerek yalan soledim ama yapmadım gunahı nedir?
 1. 07.Aralık.2011, 08:16
  1
  Misafir

  Ben bir arkadasıma zina yaptım diyerek yalan soledim ama yapmadım gunahı nedir?


  Ben bir arkadasıma zina yaptım diyerek yalan soledim ama yapmadım gunahı nedir? Mumsema Ben bir arkadasıma zina yaptım diyerek yalan soledim ama yapmadım gunahı nedir?


 2. 07.Aralık.2011, 08:16
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Ben bir arkadasıma zina yaptım diyerek yalan soledim ama yapmadım gunahı nedir?

 3. 07.Aralık.2011, 12:38
  2
  Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 21.Ocak.2007
  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 17,515
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 226
  Bulunduğu yer: the silent deserts in my soul

  Cevap: Ben bir arkadasıma zina yaptım diyerek yalan soledim ama yapmadım gunahı nedir?
  Dürüstlükle uyuşmayan, dolayısıyla kişi onurunu aşındıran kötülüklerin başında yalan gelir. Kur'an ve hadislere göre yalan bir münafıklık alâmetidir (en-Nisâ 4/145; el-Münâfikun 63/1; Buhârî, "Îmân", 24; Müslim, "Îmân", 107). İslâm dini prensip olarak insanın ruhsal gelişmesine, toplum düzenine ve barışına zarar veren her türlü kötülüğü yasaklamakla birlikte, gerek âyetlerde gerekse hadislerde yalan konusunda oldukça ağır ifadelerin kullanıldığı görülmektedir. Bunun sebebi, ahlâk kültüründeki veciz ifadesiyle yalanın "bütün kötülüklerin anası" (ümmü'l-habâis) olmasıdır. Bu nedenle Hz. Peygamber, "Size doğru olmanızı emrederim. Çünkü doğruluk iyi olmaya, iyilik de cennete götürür. İnsan doğrulukta sebat ederek nihayet Allah katında `sıddîk' diye yazılır. Sizi yalan söylemekten de menederim. Çünkü yalan kötülük işlemeye, kötülük de cehenneme götürür. İnsan yalan söyleye söyleye sonunda Allah katında `kezzâb' diye yazılır" (Buhârî, "Edeb", 69; Müslim, "Birr", 102-105) buyurmuştur. İşte İslâm ahlâkında doğruluğun bütün iyiliklerin temeli, yalanın ise bütün kötülüklerin anası olması telakkisi, Kur'an ve hadislerde ortaya konan bu anlayıştan kaynaklanmaktadır.
  Yukarıdaki izahattan da anlaşıldığı gibi yalan dinimizde kesin olarak yasaklanmıştır. Söylediğiniz yalandan dolayı kul hakkını üzerinize geçirmiş iseniz o kişinin hakkını ödemeniz ve helalleşmeniz ayrıca işlemiş olduğunuz günahtan dolayı tevbe etmeniz gerekir.
  Sakarya il müftülüğü 4. 07.Aralık.2011, 12:38
  2
  Silent and lonely rains  Dürüstlükle uyuşmayan, dolayısıyla kişi onurunu aşındıran kötülüklerin başında yalan gelir. Kur'an ve hadislere göre yalan bir münafıklık alâmetidir (en-Nisâ 4/145; el-Münâfikun 63/1; Buhârî, "Îmân", 24; Müslim, "Îmân", 107). İslâm dini prensip olarak insanın ruhsal gelişmesine, toplum düzenine ve barışına zarar veren her türlü kötülüğü yasaklamakla birlikte, gerek âyetlerde gerekse hadislerde yalan konusunda oldukça ağır ifadelerin kullanıldığı görülmektedir. Bunun sebebi, ahlâk kültüründeki veciz ifadesiyle yalanın "bütün kötülüklerin anası" (ümmü'l-habâis) olmasıdır. Bu nedenle Hz. Peygamber, "Size doğru olmanızı emrederim. Çünkü doğruluk iyi olmaya, iyilik de cennete götürür. İnsan doğrulukta sebat ederek nihayet Allah katında `sıddîk' diye yazılır. Sizi yalan söylemekten de menederim. Çünkü yalan kötülük işlemeye, kötülük de cehenneme götürür. İnsan yalan söyleye söyleye sonunda Allah katında `kezzâb' diye yazılır" (Buhârî, "Edeb", 69; Müslim, "Birr", 102-105) buyurmuştur. İşte İslâm ahlâkında doğruluğun bütün iyiliklerin temeli, yalanın ise bütün kötülüklerin anası olması telakkisi, Kur'an ve hadislerde ortaya konan bu anlayıştan kaynaklanmaktadır.
  Yukarıdaki izahattan da anlaşıldığı gibi yalan dinimizde kesin olarak yasaklanmıştır. Söylediğiniz yalandan dolayı kul hakkını üzerinize geçirmiş iseniz o kişinin hakkını ödemeniz ve helalleşmeniz ayrıca işlemiş olduğunuz günahtan dolayı tevbe etmeniz gerekir.
  Sakarya il müftülüğü

+ Yorum Gönder