+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru - Cevap İslamiyet ve Diğer Soru ve Cevapları Kategorisinden Mezinin ve diğer sıvıların bulaştığı iç çamaşırı veya çamaşırlar ile namaz kılınabilir mi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mumsema
  Administrator
  Reklam

  Mezinin ve diğer sıvıların bulaştığı iç çamaşırı veya çamaşırlar ile namaz kılınabilir mi

  Reklam

  Mezinin ve diğer sıvıların bulaştığı iç çamaşırı veya çamaşırlar ile namaz kılınabilir mi Mumsema Mezinin ve diğer sıvıların bulaştığı iç camaşırı veya çamaşırlar ile namaz kılınabilir mi? İdrarda oldugu gibi (avuç ayası büyüklüğünde vb.) miktar ve ölcüsü var mı?

  Meni ve mezi necistir. Bu pisliğin, kuru veya yaş bir madde olup olmamasına göre, namazın sıhhatine mâni olan miktar değişir. Şöyle ki: Galiz necaset tabir edilen ağır pislik, kuru bir madde ise, bir dirhem, yani, üç gramdan az olmalıdır. Üç gramdan fazlası, namazın sıhhatine mâni olur.

  Eğer yaş bir madde ise, el ayası dediğimiz avuç içinden daha geniş bir alana yayılmamış olması şarttır. El ayasından fazla bir kısmı ıslatmış olan pislik, namaza mânidir. Namaz kılabilmek için bu miktardaki pisliklerden temizlenmek farzdır.

  Bu miktarlardan aşağı olan pislikler, namazın sıhhatine engel teşkil etmez. Ancak yine de bu miktar pisliğin -eğer mümkünseyok edilmesi sünnettir.

  İnsanların kurumuş olan menileri ise ovalamakla temizlenebilir.

  Dokunmuş olduğu elbise astarlı olsa da, yine ovalamak yeterlidir. Fakat yaş halde olan meniyi mutlaka su ile yıkamak gerekir. Bununla beraber elbiseye dokunup kurumuş olan bir meni, ovalanmakla temizlendikten sonra, o elbise ile namaz kılınabilirse de, o yer sonra ıslanmış olsa, sahih kabul edilen görüşe göre pislik hali geri döner; onu tekrar kurutup ovalamak veya yıkamak gerekir.

  Mezi ve vedi de meni gibidir.
  Sorularla İslamiyet

 2. arifselim
  Yönetici

  Cevap: Mezinin ve diğer sıvıların bulaştığı iç çamaşırı veya çamaşırlar ile namaz kılınabilir mi


  Reklam


  Hocam meni bulaşmış kilot ile gusül alsak kabul olur mu?
  Meni, hanefi mezhebine göre necistir. Bununla gusül abdesti geçerli olur ama bu ya yıkanmalıdır yada değiştirilmelidir. Bu meni ile namaz kılınmaz.

 3. Misafir
  hocam benim sorunum sürekli mezi gelmesi veya gelme şüphesi taşımam. çamaşırıma baktığımda herhangi bir belirti görmesem de kurumuş olma ihtimalini düşünüp kokluyorum, kokunun var olması durumunda ne yapmalıyım. büyük ihtimal uyku sırasında olmuş bir akıntı kurumuşsa nasıl davranmalıyım? meni anlaşılıyor ama mezi öyle değil malesef. tüm açıklamalar mezinin olduğu yerin yıkanması yönünde, evet ama neden tekrar ıslatayım? zaten taharet alıyoruz, organ işi tamam da bu çamaşır işini ne yapacağız? mezi akmışsa ve çamaşır da kurumuşsa ne yapmalıyız? saygı ve dua ile.

 4. arifselim
  Yönetici
  Gözünle görmediğin sürece koklamaya asla gerek yoktur. Hatta sürekli vesvese oluyorsa boş yere bakmana bile gerek yok. Sen önemsedikçe bu vesvese büyür ama terkedersen ondan kurtulursun.

 5. Misafir
  Selamun aleykum hocam ben 3 gün bazen 4 gün üst-üste gusül almak zorunda kalıyorum bazen aynı gün içinde 2 defa bile gusül almak zorunda kalıyorum ama rüyamda ilişkiye girmediğim halde kilot ad ıslaklık oluyor ben mezi mi yoksa zevk suyu mu olduğunu anlayamıyorum sürekli banyo yapıyorum bazende rüyamda arkadan ilişkiye girdigimde veya giyinip vaziyette sürüngenle oldugunda haz alıyormuş gibi bi akinti geliyor bunuda ayirt edemiyorum mesala mezi gelse çok mu gelir az mi gelir bide ben penisilin ucuna içine pamuk koyuyorum mezi gelse o pamuğu ordan çıkarabilir mi zevk suyu nasıl olur biraz yapışkan gibi olabilirmi

 6. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. Mezi demek zevk suyu demektir. Meni ise erkek yada kadının orgazm olması durumunda çıkar. Erkeğin menisi beyazdır, yoğundur, kokuludur ve meziden çok daha fazla akar. Mezi ise çok ince yapışkan ve su gibi şeffaftır. Meni ile meziyi karıştırmak nerdeyse asla mümkün değildir. Meni gelmedikçe gusül almana gerek yoktur. Mezi sadece namaz abdestini bozar ve kirlenen yer temizlenir.

 7. Misafir
  Sabah namazını kıldım sonra kilotuma baktım çok az kuru mezi gördüm namazim kabul olur mu hanifiyim

 8. arifselim
  Yönetici
  Hanefilerde el ayası denilen miktardan daha küçük necasetler temizliğe engel değildir. Bunun nedeni ise bunlarsan tamamen sakınmanın mümkün olarak görülmemesinden dolayıdır.

 9. Misafir
  Şimdi gün içerisinde gezerken kadınlara bakarken zevk suyu geliyor o elbise ve iç çamaşırını anında değiştirmek gerekir mi

 10. Selam2
  Devamlı Üye
  Böyle bir elbise ile ibadetlerini yapamazsın. İbadetini edeceğin zamana kadar değiştirmeyebilirsin. Sakıncası yok. Yaptığın şeyde haramdır.

 11. Misafir
  hayırlı günler. eşimden çarşafa azar azar bulaşan mezi,uyurken benim pijamama değerse ,ben o pijama ile namaz kılabilir miyim,yoksa değiştirip mi kilmaliyim.ne olur cevap yazın.

 12. Adil
  Üye

  Reklam


  Mezi ile idrar aynı derece necistir. mezi bulaşmış veya idrar bulaşmış aynıdır. Pijamaya mezi bulaşmış ise o kısmı yıka veya değiştirip namazını kılman gerekir.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
sperm bulaşan elbise ile namaz kılınır mı,  mezi bulaşmış çamaşırla namaz kılınır mı,  mezi iç çamaşıra bulaşırsa namaz kılınır mı,  menili elbise ile namaz kılınır mı,  mezi ile namaz kılınır mı,  zevk suyu bulaşmış çamaşırla namaz kılınır mı,  mezi bulasan elbiseyle namaz kilinirmi