+ Yorum Gönder
Soru - Cevap İslamiyet ve Diğer Soru ve Cevapları Kategorisinden Seçimlerde kullandığımız oylardan dolayı mesul olur muyuz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Hoca
  erimeye devam...
  Reklam

  Seçimlerde kullandığımız oylardan dolayı mesul olur muyuz?

  Reklam

  Seçimlerde kullandığımız oylardan dolayı mesul olur muyuz? Mumsema Seçimlerde kullandığımız oylardan dolayı mesul olur muyuz?

  Bilindiği üzere seçimler yaklaşıyor. Her hareketi doğru olmasada veya yanlış şeyler yapmış olsada biz kötünün iyisi deyip istediğimiz partiye oy versek ve seçilse, daha sonra da bu parti yanlış girişimlerde bulunursa biz bu durumdan mesul olur muyuz? Yoksa en iyisi hiç oy kullanmamak mı?
  Bizim görevimiz iyi niyetli olduğunu düşündüğümüz, vatana faydalı olacağına inandığımız insanlara oy vermektir. Bizim mesuliyetimiz buraya kadardır. Bundan sonraki yapılanlardan seçilen kimseler sorumludur.

  GÜNÜMÜZDE SİYASET YAPILMASI UYGUN MUDUR, UYGUN İSE HANGİ ŞARTLARDA YAPILMASI GEREKİR?

  Bu zamanda siyasetle dine ve millete hizmet edilebileceği bilinse ve böyle bir itikat içerisinde olabilsek, siyasete girmek elbette iyidir. Bir işin kendisinin haram olması ayrıdır, onu haram da kullanmak ayrıdır. Bilgisayar, televizyao gibi aletlerin kendisi birer alettir ve bunların haram olması söz konusu olamaz. Ancak siz insanlara islamı anlatan bir kurumda çalışabilirsiniz ve bu aletleri de hayırda kullanırsınız. Ancak aynı aletleri insanları yoldan çıkaran bir kurumda kullanmak ise haramdır.

  Bunun gibi siyaset bir alettir. Bu aletin kendisi değil nerede ve nasıl kullanıldığı önemlidir.

  Siyasete girmenin bazı fayda ve mahsurları ile beraber bir kısım şartları vardır. Bunları sıralamaya çalışalım:

  1- Dine ve millete hizmet gayesi, ön planda olmalıdır,

  2- Her ne pahasına olursa olsun, yalana tenezzül edilmemelidir.

  3- Bir cemaat namına çıkıp daha sonra kendi cemaati ile kötü olmamaya gayret etmek. Yani cemaat namına değil kendi namına bir fert olarak girilmelidir. Onu sevenler de ona taraftar olmalıdır. Yoksa “madem bu cemaate veya tarikata mensubum, öyleyse herkes bana oy vermek zorundadır” dese, o zaman tatsızlığa meydan verilecektir. Bu gibi şeylere tenezzül edilmemelidir.

  4- Daima haklının yanında bulunulmalıdır.

  5- Başka partiye mensup olan insanları, gıybet ve tenkit veya iftira etmemektir.

  Bu ve İslam’ın emrettiği veya yasakladığı diğer hükümleri uygulayabileceğiniz bir ortam sağlandığı kanaatini taşıyorsanız siyasete girilmeli, millete ve vatana faydalı olnmalıdır. Bu dahi bir ibadettir. Fakat ubudiyetinizin ciddi aksamasına vesile olacak ve günahlara rahatlıkla girilebilecek bir ortamda hizmet edilmeye çalışılacaksa, bunun ciddi bir şekilde düşünülmeye ihtiyacı vardır.
  SİE

 2. YAĞMUR
  Kıdemli Üye

  Yorum: Seçimlerde kullandığımız oylardan dolayı mesul olur muyuz?


  Reklam


  halkın elinde bir çok şey bulunmaktadır ve her halkı oluşturan birey bundan mesuldur çünkü onun kararları ile iyi yada kötü yönetici seçilecek ve olaylara yön verecektir

+ Yorum Gönder