+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru - Cevap İslamiyet ve Diğer Soru ve Cevapları Kategorisinden Yemin keffareti nedir ve nasıl verilir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Hoca
  erimeye devam...
  Reklam

  Yemin keffareti nedir ve nasıl verilir

  Reklam

  Yemin keffareti nedir ve nasıl verilir Mumsema yemin keffareti nedir ve nasıl verilir  Keffaret mal ile yapılabileceği gibi bedelini ödemeklede olur. Ayrıca vekil tayin ederek de ödenebilir.

  Ettiği yemini yerine getirmeyip bozmaktan dolayı lâzım gelen keffârete yemin keffareti denir.
  Yeminin keffâreti olarak 10 fakiri akşam ve sabah olarak günde iki öğün doyurmak veya giydirmek cihetine gidilir.

  Keffaret yiyecek ve elbise olduğu gibi karşılığı başka bir şey de olabilir. Keffaret ister yiyecek veya bedeli olsun, ister elbise veya bedeli olsun, hepsini birden bir defada bir fakire vermek caiz değildir. Ancak başka fakir bulmakta zorluk çekiyorsa o takdirde aynı fakire her gün sabahlı akşamlı doyacak kadar yiyecek yada bedelini veya aynı fakire her gün bir elbiseyi vermek kafi gelir. Yani keffaret ödenmiş olur.

  Buna güç yetirilmezse, 3 gün ardarda oruç tutulur. Bu oruçların arasına hiç bir mâni girmemelidir. Girerse keffâret bozulur, yeni baştan tutulması gerekir.

  Birden fazla yeminini bozan kimse her bir yemin bozma için ayrı bir keffaret vermesi gerekir.

  Şâfiîlere göre yemin keffâretini ardarda tutmak mecburiyeti yoktur.

  Gerek yemin, gerekse oruç keffâretlerinde yapılacak ilk iş bir köle azâd edilmesidir. Ancak günümüzde kölelik kalktığı için bu maddenin tatbikına imkân kalmadığından zikretmeye lüzum hissetmedik.
  SİE

 2. sahra
  Kıdemli Üye

  --->: yemin keffareti nedir ve nasıl verilir


  Reklam


  Yemin kefareti miktarı 2016 yılı için 15 TL dir. Farklı bir yıl için diyanetin fitre miktarını araştırınız.

  Yani 10 x 15 = 150 TL

 3. ravzanur
  Devamlı Üye
  Allah razı olsun bilgiler için,bir fakiri 10 gün sabah-akşam doyurmak da kefaret yerine geçer mi?doğru anlamışımdır inşaallah

 4. hasene
  Kıdemli Üye
  Allah razi olsun bende bu soruyu soracaktim

 5. Zerr
  Üye
  Bu konuda acılan baska bir baslıkta sorularlaislamıyetten alıntı yapılmıs yemin kefareti parası 1 fakire toptan para karsiligi neyse verilebilir yazıyordu bende bunu okuyarak verdim Simdi Bu baslıkta kefaret parasını 1 kerede 1 kisiye pesinen vermek caiz degildir yazıyor Bu nasıl celiskidir anlamadım O zaman benim verdigim kefaret gecerli olmadı

 6. Hoca
  erimeye devam...
  Bu konuda acılan baska bir baslıkta sorularlaislamıyetten alıntı yapılmıs yemin kefareti parası 1 fakire toptan para karsiligi neyse verilebilir yazıyordu bende bunu okuyarak verdim Simdi Bu baslıkta kefaret parasını 1 kerede 1 kisiye pesinen vermek caiz degildir yazıyor Bu nasıl celiskidir anlamadım O zaman benim verdigim kefaret gecerli olmadı
  YEMIN KEFFARETI


  Mü`akide yemininin hangi türünden olursa olsun bozulması, keffareti gerektirir. Normalde keffaret yemin bozulduktan sonra ödenir. Yemin bozulduktan sonra ödenen kefaretin mûteber olduğu konusunda ulema arasında hiç bir ihtilaf yoktur. Ancak önce kefaretin ödenip sonra yeminin bozulması durumunda bu kefaretin yeterli olup olmayacağı tartışmalıdır. Hanefilere göre, keffaret ister malla, ister oruçla ödensin mutlaka yemin bozulduktan sonra ödenmelidir. Bozulmadan önce ödenmesi caiz değildir. Şafiilere göre keffaret malla ödenecekse yemin bozulmadan önce de ödenebilir. Hanbelî ve Mâlikîlere göre kefaretin ister malla ister oruçla, yemin bozulmadan önce de sonra da ödenmesi caizdir.

  Yemin edilmeden önce keffaret ödenip daha sonra yemin edilmesi ve bozulması durumunda bu keffaret mûteber değildir. Bu konuda hiçbir görüş ayrılığı yoktur (Kâsânî, a.g.e., III,18; Ibn Kudâme, a.g.e., XI, 223-226; Şevkânî, Neylü`l-Evtar VIII, 268, 269; Necati Yeniel-Hüseyin Kayapınar, a.g.e., XII, 237, 138).

  Yemin keffareti; gücü yeterse bir köle azad etmek veya on fakiri sabahlı akşamlı doyurmak ya da on fakiri alışılmış biçimde giydirmektir. Kişi bu üçü arasında muhayyerdir. Ama bunlara gücü yetmezse,peşi peşine üç gün oruç tutar. Orucun arası hayız dahil hiç bir özür sebebiyle kesilmez, kesilmesi halinde yeniden başlanmalıdır. Yemin kefaretinin gereği ve bu şekilde ödeneceği Kur`ân-ı Kerîm`le sabittir. Ve âyet gayet nettir. (Bkz. Maide, 5/89). Onun için konu ile ilgili görüş farklılığı yoktur.
  Yazar: İslam Fıkhı Ansiklopedisi

 7. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Yemini yerine getirmemenin günahı nedir, yemin keffareti nedir, nasıl yerine getirilir?
  yemin kefareti nasıl verilir

  Mubah olan bir şeyi yapmak veya yapmamak için yemin etmek aslında mubah olmakla birlikte, onu alışkanlık haline getirmek doğru değildir. Nitekim Allah Teâl⠓Yemin edip duran aşağılık kişiye sakın boyun eğme.” (Kalem, 68/10) buyurarak yerli yersiz yemin edenleri kınamıştır. Kur’an’da, verilen sözün yerine getirilmesi hususunda: “Yeminlerinizi koruyunuz.” (Mâide, 5/89), “Allah adına yaptığınız ahitleri yerine getirin. Allah’ı kendinize kefil kılarak pekiştirdikten sonra yeminlerinizi bozmayın! Şüphesiz ki Allah yaptıklarınızı bilir.” (Nahl, 16/91) buyurulur. Bu itibarla, bir Müslümanın mümkün mertebe yemin etmemesi, yemin etmişse, bir farz veya vacibi terk etmek, ya da haramı işlememek kaydıyla yemininin gereğini yapması gerekir. Yemininin gereğini yapmazsa günah işlemiş olur. Hem keffaret ödemesi, hem de tevbe istiğfar etmesi gerekir.
  Her ne şekilde olursa olsun yeminlerini bozanların yemin keffareti ödemeleri gerekir. Yemin keffareti on fakire birer fitre (fıtır sadakası) miktarı veya bir fakire on ayrı günde her gün birer fitre miktarı para vermek veya on yoksulu sabah akşam doyurmak ya da giydirmektir. Buna gücü yetmeyenlerin ise, ara vermeden üç gün oruç tutmaları gerekir. Bu keffaret Kur’an-ı Kerim’de belirtilmiştir (Mâide, 5/89).

 8. Misafir
  Selam aleyküm hocam ben yemini bozdum ve 1 fakiri 7gun doyurdu ve 2gun boşluk girdi ve 2gun sonra geri kalanı doyurdu tamamladım kefaretim kabul olurmu hocam

 9. Misafir
  Bu cocuklar icin gecetlimi ben 11 yasindayim ve yemin ettim sonra bozdum bise olurmu

 10. Şema
  Moderatör
  yemin kefareti nasıl ödenir
  11 yasindayim ve yemin ettim sonra bozdum
  yemin kefareti vermen grekir.

 11. Misafir
  ben taktir alırsam namaza başlayacagıma dair yemin ettim Allah rızası için ve başladım ama bıraktım ve bu dönem derslerim sanki kötüye gidiyor ne yapmalıyım 3 gün ard arda oruç tutarsam af olur mu

 12. klav
  Özel Üye

  Reklam


  Bir söz vermişsin sözünün arkasında dur. Namaz kılmaya devam etmen gerekiyor.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
yemin kefareti nedir,  yeminin kefareti nedir,  yemin kefareti nasıl ödenir,  yemin kefareti kimlere verilir,  yemin kefareti,  yemin kefareti nasıl verilir,  yemin keffareti nedir