+ Yorum Gönder
Soru - Cevap İslamiyet ve Diğer Soru ve Cevapları Kategorisinden Üç talakla boşandıktan sonra tekrar nikah kıyılır mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. rana
  Aciz Kul
  Reklam

  Üç talakla boşandıktan sonra tekrar nikah kıyılır mı?

  Reklam

  Üç talakla boşandıktan sonra tekrar nikah kıyılır mı? Mumsema Üç talakla boşanma olduğu takdirde taraflar bir daha evlenemez. Ancak kadın bir başkasıyla evlenir ve o kocasından boşanması dururmunda veya kocasının ölmesi durumunda tekrar evlenebilir.


  Selam ve dua ile
  Sorularla İslamiyet Editör

 2. İZGEN
  Bayan Üye

  Cevap: Üç talakla boşandıktan sonra tekrar nikah kıyılır mı?


  Reklam


  evlilik ciddi bir kurum olarak görüldüğünden islamiyette ciddi yaptırımlar kurallar bulunmaktadır talakla boşanan çiftler evlenemez ama kişiler başkalarıyla evlenebilir o kişilerle boşandıktan sonra yeniden evlenebilirler

 3. Misafir
  Ben kocamla kavga ettim ağladım çok o sinirle eşime 3kez boş ol dedim nikahımız düşermi eşim buna çok kızdı senin tekrar biriyle evlenip zina etmen gerekiyo dedi doğrumu acaba lütfen bilen cvp verebilirmi

 4. Şem'a
  YÖNETİCİ
  Kadının boşama sözleri geçersizdir
  Nikahınızı düşmedi

 5. MERAK EHLİ
  Devamlı Üye
  eğer nikahta sana boşama hakkı verilmediyse bu hükümsüzdür.

 6. Şem'a
  YÖNETİCİ
  Verilse bile tek talak hakkı verilmiştir. Kadına bir boşama hakkı verilir nikah sırasında

 7. Misafir
  Eşim sinir anında 3 kez boş ol dedi şimdi pişman ve tekrar nikah kıymak istiyoruz fakat doğru bilgi ise eğer benim başka bir erkek ile nikah kıyıp gerdeğe girmem gerekiyormus daha sonrasında ondan bosanirsam ancak eşimle tekrar nikah kiyabilirmisim doğru mudur? Başka yolu yokmu

 8. arifselim
  Yönetici
  Eşinin seni ne şekilde boşadığını, kaç sefer ve hangi zaman aralıkları ile olduğunu iyice açıklaman gerekir. Aslında yinede en doğru cevabı ancak bir müftülüğe giderek sormanız gerekir. Burdan sormakla hem soru hemde cevap eksik olur ve hatta yanlış bir anlaşılmaya neden olabilir. Bu kadar önemli bir konu için mutlaka bir müftülüğe gitmek gerekir.

 9. Misafir
  ben karima uc talakla boşadım ve onu baskasiyla nikâhladım ve 1 gun geçmeden bosadildi ama arasinda ilişki falan yasamak sart dediler ben ona izin vermedim oylece bosadi, geri bana nikah kilinmasi sorun olurmu

 10. arifselim
  Yönetici
  Nikah belli bir süreliğine anlaşarak yapılması haramdır. Öyle bir uygulamaya hülle denir ki hadisi şerifte bunu yapana da lanet edilmiştir. Sizin ilk yapmanız gereken şey en başından bir müftülüğe gitmekti. Aslında şimdide bunu yapmanız gerekir. Durumunuza uygun en doğru bilgiyi bir müftülükten almalısınız.

  Bu hususta Cenab-ı Hak Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurmaktadır:
  ''Yine erkek karısını (üçüncü defa olarak) boşarsa, on-dan sonra kadın kendinden başka bir ere nikahlanıp varıncaya kadar (ve o erkek onunla cinsi münasebette bulu-nuncaya kadar) ona (birinci kocasına) helal olmaz. Bununla beraber, eğer bu (yeni) koca da onu boşar da, onlar (birinci koca ile aynı karı) Allah'ın sınırlarını ayakta tutucaklarını (tatbik edeceklerini) zannederlerse (iddet bittikten sonra) tekrar birbirine dönmelerinde, (evlenmelerinde) her ikisi hakkında da vebal yoktur. Bunlar, bilir, anlar bir kavim için Allah'ın açıkladığı sınırlardır. "
  (Bakara Süresi, ayet: 230)

 11. Misafir
  Hülle nikahinda kadin 1 kere iliskiue girmesi şart deniyor. Bunu hangi erkek kabul edebilir. Hadi etti diyelim kadin kabül eder mi ? Düşünmesi bile mide bulandirici bir iş. Kadini aşagilamaktir. Erkegi de karisiyla birlesmek ugruna karisini baska erkegin altina sürecek kadar uerin dibine sokmaktir.

+ Yorum Gönder