5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  Misafir
     

  Dünya hayatı için ibadet eden ateşe atılır

  Dünya hayatı için ibadet edene karşılığı dünyada veriliyor ve ahirette ateşe giriyor. Namazlardan sonra dünya için bir şey istemeyin. Namaz duası olarak peygamber efendimizin namazdan sonra yaptığı duaları okuyun. Allah rızasından başka şey için ibadet edilmez. Gösteriş için ibadet edende cehenneme atılacaktır. Allah'ın hükmüne razı olmamakta doğru değildir.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Misafir

  Yorum: Dünya hayatı için ibadet eden ateşe atılır

  Allah'tan dünya için bir dua bir dilek doğru olmaz. Örneğin farz namazlarından sonra bir hastalığın tamamen iyileşmesi ve hiç bir belirti bir daha hiç görülmemek şekilde düzelmesi, kılınan namazın dünya hayatı için olduğu anlamına gelir. Ama cinlerin şerri, vesvese, telkin gibi hastalık belirtilerini geçici olarak hastalık süresi boyunca dualarla kontrol altında tutmakta bir sakınca yoktur.


 3. 3
  kastamonu37 Devamlı Üye

  Yorum: Dünya hayatı için ibadet eden ateşe atılır

  Kişi sağlığına kavuştuktan sonra da devam ediyor ve bu sefer de ahiret için istiyorsa ne olur? Sonuçta hasta insan önce şifa ister ve bu gayet normalde şifa istemek dünya hayatı için mal mülk eş vb gibi şeyler ile bir değildir insan herzaman sağlıklı olmak ister


 4. Reklam

 5. 4
  bbgbbg Devamlı Üye

  Yorum: Dünya hayatı için ibadet eden ateşe atılır

  Arkadaşlar son oturuşta okuduğumuz dua bile Rabbim bizlere dünyada ve ahirtte iyilik ver diye başlıyor.Rabbena duasından bahsediyorum.Bir insanın hem dünyalık istekleri hemfe ahirete yönelik istekleri olabilir.Zaten Allahu Teala rabbena duasını Kur’an’da bizlere öğütlemiştir.


 6. 5
  Misafir
  Allah her hastalık için şifa verecek bir ilaç yarattığını bir hadiste belirtiyor. Demekki ilaç ile şifa bulmayacak bir hastalık yok. Allah bir hastalığa şifa vesilesi kıldığı ilacı dilerse kuluna gösterir.Yeterki insan kendindeki rahatsızlığı kabul etsin.Ama doğru ilaç, doğru tanı gereklidir. Namazda yükselen enerjinin olumlu etkileri vardır. Buda namaz esnasında okunan sure ve dualar ile olur. Darda kaldığınız zamanlarda okuyabileceğiniz iyi gelebilecek bir dua,bir ayet, bir sure vardır.Ama bu dünyadaki hastalıklar, ne ahiret, nede kabirdeki sıkıntısından daha fazla olması neticede mümkün değildir.


 7. 6
  Misafir
  Her ibadet ancak Allah rızası için olursa kabul olur. Dua ibadetide böyledir.Allah'ın razı olmadığı dua kabul olmaz.Ancak kısmeti kapatır. Dünya için ibadet, gösteriş için ibadet ve başkasının rızası için ibadettir.


 8. 7
  Bilgilikimse Üye
  Namazlardan sonra yapılabilecek bir dua:"Allah'ım, beni,anamı,babamı ve bütün müminleri affeyle.Ehli İslamı koru.Sen duaları işiten ve kabul edensin,dualarımızı kabul eyle."

  Kuran ayetlerine kendi yorumunu yazmak sakıncalıdır.Manası için tefsir okumak yada alimlerin kitaplarında yazan yorumları okumak gereklidir eğer bir açıklama yada hadis var ise.Kuran'a ters düşmeyecek hadis okumak gereklidir, hadis ile ancak bir yargıya varılabilir.Allah'a iftira sayılabilir bir kişinin yanlış yapacağı bir yorum.Bu nedenle çok dikkatli olmak ve Kuran ayeti için kendi yorumunu yazmaktan sakınmak gereklidir.


 9. 8
  Omer Faruk Devamlı Üye
  Selamün Aleyküm Kardeşlerim,

  Allah dünya için dua etmemizi engellememiş bilakis, tesbihattan sonra okuduğumuz ayetle nasıl istememiz gerektiğini göstermiştir;

  "Ey Rabbim, bana dünyada da, ahirette de hayırlı olanı ver ve beni ahirette azabından koru!"

  Aynı şekilde, Hz. Davut ve Hz. Süleyman'a dünya hayatının en üstün zirvesini vererek dünya hayatının kınanacak değil hayır yolunda nasıl kullanılacağını göstermiştir. İlgili ayetlere başvurabilirsiniz.

  Dünya'ya yüz çevirmek, yüzünü yalnızca ahirete dönmek İslami bir yaklaşım değildir. Bu yaklaşım Hristiyan alimlere aittir. Kur'an, dünyayı kınarken hep kafirlerin küfür amellerini hedef almıştır, Dünyayı değil.

  2:85 - Sonra sizler öyle kimselersiniz ki, kendilerinizi öldürüyorsunuz ve sizden olan bir grubu diyarlarından çıkarıyorsunuz, onlar aleyhinde kötülük ve düşmanlık güdüyor ve bu konuda birleşip birbirinize arka çıkıyorsunuz, şayet size esir olarak gelirlerse fidyeleşmeye kalkıyorsunuz. Halbuki yurtlarından çıkarılmaları size haram kılınmış idi. Yoksa siz kitabın bir kısmına inanıp bir kısmını inkâr mı ediyorsunuz? Şu halde içinizden böyle yapanlar, netice olarak dünya hayatında perişanlıktan başka ne kazanırlar, kıyamet gününde de en şiddetli azaba uğratılırlar. Allah, yaptıklarınızdan gafil değildir.

  2:86 - Bunlar ahireti, dünya hayatına satmış kimselerdir. Onun için bunlardan azap hafifletilmez ve kendilerine bir yerden yardım da gelmez.

  Bakara 85. ayeti okumadan 86. ayeti okursanız sanki Allah Dünya hayatı yerine ahireti öneriyormuş gibi bir anlam alırsınız. Oysa ayetler okunurken Kur'an bütünlüğüne, önündeki ve arkasındaki ayetlere de dikkat etmek gerekir.

  YALNIZ DÜNYAYI HEDEFLEYEREK İSTEYENLERE:

  2:200 - Nihayet hac ibadetlerinizi bitirdiğiniz zaman, önceleri babalarınızı andığınız gibi, hatta daha kuvvetli bir anışla Allah'ı anın. İnsanlardan kimisi: "Ey Rabbimiz! Bize dünyada ver!" der. Onun için ahirette hiçbir kısmet yoktur.

  Burada da dünyanın kınanması değil dünyaya tapınılması ve ahiretin hiç düşünülmemesi kınanıyor.

  İşte bunlardan olmak için çalışmamız lazım, HEM DÜNYADA hem de AHİRETTE itibarlı olanlardan; Tam bir denge

  3:45 - Melekler şöyle demişti: "Ey Meryem! Allah sana kendisinden bir kelimeyi müjdeliyor ki, adı Meryem oğlu İsa Mesih'dir; dünyada da ahirette de itibarlı, aynı zamanda Allah'a çok yakınlardandır.

  Allah-u A'lem bi muradihi..


  Selametle...


 10. 9
  Bilgilikimse Üye
  17/İsra(18):"Her kim peşin istiyorsa, ona dünyada peşin veririz; dilediğimiz kadar ve istediğimize.Sonra da ona cehennemi ayırırız, kınanmış,kovulmuş,perişan bir durumda ona yaslanır, girer."


+ Yorum Gönder