Meleye bate Hayatı ve eserleri hakkında geniş bilgiler

5 üzerinden 4.71 | Toplam : 17 kişi
 1. 1
  Bİtakat Üye
     

  Meleye bate Hayatı ve eserleri hakkında geniş bilgiler

  Meleyi Bate
  Ülkemizde türkçe okunan mevlidi şerifi bilmeyen pek yoktur. Ya Kürtçe mevlidi yazan bir büyük alim neden bilinmez. Bir coğrafyadaki halkın islama gönül vermesinde emeği geçen bir değer abidesi


  Kürtçe’de Mela; medresede okuyup feqiliği bitirmiş olanlara deniliyordu. Türkçe’de Molla denir. Feqilik Mevlana Cami’nin kitabını okumayla başlıyor ve 12 ilmi bitirene kadar sürüyordu. Mela olduktan sonra eğer kişi medresede ders vermeye başlarsa ona Seyda denir. Feqi, Mele ve Seyda kelimeleri Kürtçe’dir.


  Her şeyden önce malesef nasıl diğer alim ve bilginlerimiz hakkında yeterince bilgimiz yoksa, bu durum Melayê Batê için de geçerlidir. Sadece onların eserleri ve yaşamları hakkında değil, doğum ve ölüm tarihleri hakkında da çelişkili haberler var. Şu anda var olan bilgiler de bize oryantalistler tarafından ulaşmıştır. Hala orijinal nüshalar onların elindedir.

  Alim, şair ve büyük bir yazar olan Melayê Batê, Hicri 820’de ( Miladi 1417 ) Hakkari’ye bağlı Bate de dünyaya geldi. Melayê Batê Ertuş aşiretindendir. Şiirlerinde çoğunlukla “Batê” mahlasını kullanmıştır. divanıyla yazmıştır. Mevlidinde “Bate”yi kullanmıştır. Melayê Batê, bazen Hüseyin veya Hasan ismiyle çağrılıyordu. İsmi Hasan ve Hüseyin, lakabı ise Ahmet olabilir. Tabi bunu Allah daha iyi bilir.

  Melayê Batê klasik Kürt yazarlarındandır. Eserlerinde Kürtçe’yi çok iyi kullanmıştır. Her insan diyebilir ki O, Kürtçe’yi iyi kullananların başlıcalarındandır. Çalışmalarından anlaşılıyor ki o tahsili sırasında birçok medreseyi gezmiştir. Bir çok alim ve seydadan ders almıştır. Tahsilden sonra da Kürdistan’ın birçok bölgesini gezmiştir. Bu Onun güzel yazışından anlaşılıyor.

  O hem çok büyük bir alim hem de usta bir şairdir. Mıks’de Mir Hesen Veli’nin medresesinde okuduğu sanılıyor. Çünkü halk arasında Melayê Batê ve Mir Hesen Veli birbirlerinin el kardeşleri olarak biliniyordu. Her yıl 2-3 ay beraber kalıyorlardı. Bu durum onların şiirlerinden anlaşılıyor. Ömrünün son yılında yine Mîr’e veda ederek eve dönüyor. Kış günü Köyünün yakınlarındaki “Berçela Yayla”sına ulaştığı zaman ortalık kar kıyamet oluyor. Yol kapanıyor ve bahara kadar mahsur kalıyor. Bir mağara da cesedini bulduklarında kucağında son anlarında kendi halini yazdığı şiirini buluyorlar. Bazı yerleri tahrif olmakla beraber okunacak yerleri de vardır.

  Bazı tarih bilginlerine ve edebiyatçılarına göre 3 eseri vardır.

  Divan, Zembîlfiroş Destanı ve Mevlidi’dir.

  Zembîlfiroş Destan’ı Stockholm’de basılmıştır. Mevlidi ise zaten her yerde vardır. Fakat divanı görülmemiştir. Divanı’nın olduğunu da Aleksander Jaba tarafından ortaya çıkarılmıştır. Divanından sadece şiirler biliniyor. En ünlü eseri Mevlididir.

  Mevlitte Allah’ın büyüklüğünden, nimetlerinden, peygamberin dünyaya gelişinden babasından-dedesinden bahsediyor. Mevlidi ilk defa 1905’te Mısır’da basılıyor. 1907 yılında da İstanbul’da basılıyor. Fakat burada yazarı Hesen Ertoşî olarak sunulmuş. Belirttiğimiz gibi kendisi Ertuş aşiretindendir. Allah’ın inayetiyle bu eser bize ulaşmış. Bu da medrese eğitimi sayesinde olmuştur.

  Melayê Batê 1491 yılında vefat etmiş. Batê köyünde metfundur


  İlgili Yazılar

 2. 2
  Ahmet Devamlı Üye

  --->: Meleye bate

  Çok güzel bir konuya değinmişsin bencede melayê batê bilinmeli çünkü yazdığı mevlid tam bir şah eser


 3. 3
  zembil froş Devamlı Üye

  --->: Meleye bate

  bu sözü geçen kürtçe mevlidi yollarmısın?
  Allah razı olsun - xudi jite razi be


 4. Reklam

 5. 4
  Misafir

  Cevap: Meleye bate Hayatı ve eserleri hakkında geniş bilgiler

  Ben meleyı bate nin şuan kabristanının bulunduğu yeri ve kürtçe orijinal mevlidi dinleyebileceğim bir adres istiyorum ayrıca değindiğimiz konuya teşekkür ediyorum tüm kürt alimleri ve bilginleri kaybedilmiştir eserleri kaybedilmiştir bugün kü sözüm ona açılımlar bunları afettiremez yıllarca kürtleri ilimden uzak ve cahil olarak gösterdiler bunun tek nedeni kendilerin avrupaya olan özenti hayatları ve avrupaya peşkeş çektikleri kültürleri biz. Bunları kabul etmediğimizden cahil olarak ka ül edildik ve bırakıldık alimlerimizi kabirleri bile talan edildi Kültürümüze dinimize ve alimlerimize sahip çıkalım


 6. 5
  Misafir
  Şırnak Beytüşşebap ilçesi güney yaka köyünde yeri mevlidini de kilis posta müdürü arif guzelden bulabilirsiniz aslen mela huseyinin köylüsü burdan bulabilirsiniz.


 7. 6
  Misafir
  Melayi bateyi mela husyin hakinda bilgi almak icin senle tanişmak isterim


+ Yorum Gönder