Hutbe: Gençlik 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
 1. 1
  Muhasibi Devamlı Üye
  Muhasibi
  Devamlı Üye
  Muhasibi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 12
  Mesaj Sayısı: 6,047
  Tecrübe Puanı: 62
  Yer: Gönlümün Mürekkep Lekeleri'de Fikir İşçisi

  Hutbe: Gençlik


  Hutbe: Gençlik


  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
  إِنَّهُمْ فِتْيَةٌ آمَنوُا بِرَبِّهِمْ وَزِدْ نَاهُمْ هُدًي1
  قال النبي صلي الله عليه وسلم لاَ تَزُولُ قَدَماَ عَبْدٍ يَوْمَ اْلقِيَامَةِ حَتَّي يُسْأَلُ عَنْ عُمُرِهِ فِيمَ أَفْنَاهُ وَعَنْ عِلْمِه فِيمَ فَعَلَ فِيهِ2


  Muhterem Müslümanlar!
  Bir ülkenin manevî ve maddî planda gelişip güçlenmesinde, varlığını korumasında ve benliğini, dinî ve kültürel değerlerini yaşatıp zenginleştirmesinde en önemli unsur gençliktir. Gençlik, insan ömrünün en bereketli dönemidir. Hayat boyu insana gerekli olacak faydalı bilgiler, güzel alışkanlıklar, şahsiyetin ve karakterin gelişmesi, feragat, sabır, irade, azim ve mücadele yeteneği gençlik çağında oluşur. Gençlerin imkan ve fırsatlarıyla büyüklerin tecrübeleri bir araya geldiğinde, bundan din ve dünyamız için nice hayırlar, iyilik ve güzellikler doğar.

  Kıymetli Kardeşlerim!
  Kur’ân-ı Kerîm, Hz. İbrahim, Hz. Mûsâ, Hz. Yûsuf, Ashâb-ı Kehf gibi [1] gençlerden sözeder. Bütün insanlık için onların, iman, ahlâk, cesaret, yiğitlik, iffet ve haya açısından birer örnek ve rehber olduklarını bildirir [3].
  Kur’ân-ı Kerîm’in gençliğe bir numûne olarak verdiği en önemli misallerden birisi Yûsuf (a.s)’dır. Yûsuf (a.s), kardeşlerinin kendisini kıskanmasıyla başlayan, kuyuya atılması ile derinleşen, köle olarak satılması ile ağırlaşan, iftiraya uğraması ve iffet sınavı ile doruğa ulaşan büyük ve kapsamlı bir imtihana tabi tutulmuş bir gençtir [4].
  Kendi inancı, ahlâkı ve güçlü iradesi, Allah’ın da yardımıyla bütün kötülük ve haksızlıklar karşısında başarılı bir sınav verdi. Böylece kendi dönemindeki gençlere ve daha sonra gelecek bütün nesillere iman, karakter ve iffet örneği oldu. Her türlü dinî, ahlâkî ve kültürel yozlaşmalara karşı günümüz gençliğine, Hz. Yûsuf’un Allah’a olan bağlılığını, iffet ve sadakatini öğretmek gerekir.
  Değerli Kardeşlerim!
  En aktif faaliyetler, genç yaşta olmaktadır. Hicret esnasında Putperestler Peygamberimizi yatağında baskın yapıp öldürmeye karar verdiğinde Resûlullah (s.a.v)’in yerine onun yatağına girip hiç tereddüt etmeden kendisini feda etmeyi göze alan gencecik yaştaki Hz. Ali olmuştur. Sahabenin büyükleri arasından seçilip orduya komutan tayin edilen Üsâme b. Zeyd, Kuzey Afrika’nın fatihi Ukbe b. Nâfi’, Peygamber (s.a.v)’ in müjdesine nail olan ve İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmed, birer genç idiler. Bütün bu misaller gösteriyor ki, gençlik dönemleri muazzam başarılarla taçlandırılabilir.
  Aziz Kardeşlerim!
  Gençlik, bir enerji dönemidir. Bu dönemde gençlere iyi rehberlik yapabilen, onları iyi eğitebilen milletler daima kazançlı çıkmışlardır. Onları eğitmeyen, kendi hallerine terk eden milletler ise çok büyük zararlara uğramışlardır.
  Bir ülkenin geleceği, gençliğin alacağı eğitime, kültüre, kazanacağı edep ve terbiyeye bağlıdır. Bir milletin büyüklüğü ve gücü, nüfusunun çokluğu ile değil, kendine güvenen akıllı, imanlı, bilgili, azimli, basîretli ve onurlu gençlerin sayısı ile anlaşılır.
  Hutbemi Peygamber Efendimiz’in gençlik döneminin önemini anlatan şu mübarek sözleri ile bitirmek istiyorum: “İnsanoğlu, kıyâmet günüde beş şeyden sorulmadıkça Rabbinin huzurundan ayrılamaz: Ömrünü nerede bitirdiği, gençliğini hangi yolda tükettiği, malını nereden kazandığı, malını nereye harcadığı, bildiği ile ne kadar amel ettiği” [2].
  ______________
  [1] Kehf, 18/13.
  [2] Tirmizî, “Kıyâmet”, 1.
  [3] En’âm, 6/80-81; Yunus, 10/83; Meryem, 19/41-48, 49; Nahl, 16/20; Enbiyâ, 21/51-70.
  [4] Yûsuf, 12/8-23.


  İlgili Yazılar

 2. 2
  YAĞMUR Kıdemli Üye
  YAĞMUR
  Kıdemli Üye
  YAĞMUR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 110002
  Mesaj Sayısı: 137
  Tecrübe Puanı: 2

  Yorum: Hutbe: Gençlik


  gençlik bir insanın en güzel zamanlarıdır ve bunu en güzel şekilde geçirmek değerlendirmek insanın elinde gençken yapılan ibadetler ve güzel bir yaşam bütün hayatı etkileyecektir


+ Yorum Gönder