Hicri Takvim İçin Etkinlik 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  sitare ...demincek
  sitare
  ...demincek
  sitare - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 24.Ocak.2008
  Üye No: 8019
  Mesaj Sayısı: 294
  Tecrübe Puanı: 5
  Yaş: 36

  Hicri Takvim İçin Etkinlik


  Hicrî Takvim'in aylarını öğretirken kullanılabilecek bir etkinlik..

  HİCRİ TAKVİM
  Hicret, İslam ve dünya tarihinde çok büyük bir hadisedir. İslam'ın kurtuluşu ve İslam inkilabının başlangıcı olmuştur. İslam dini hicret sayesinde istiklaline kavuşup, yayılma imkanını bulmuştur. Hicretin tarihteki tesiri, dini olduğu kadar ictimai ve siyasidir. Tarihin müstesna bir dönüm noktası olan bu hadisenin İslam dünyası için "Takvim Başlangıcı" olarak kabul edilmesi, hicretten 17 yıl sonra olmuştur.
  Hz.Ömer'in halifeliği zamanında toplanan meşveret meclisinde, Hz.Ali (r.a.) hicret olayını takvimin belirlenmesi için teklif etmiş ve Meclis'te kabul edilmiştir.
  Yılbaşının hangi ay ve gün olacağı ise yine Hz.Ali (r.a.), Medine'ye hicret edilmesine izin verilen ay olan "Muharrem" ayını teklif etti ve Hicri Yılbaşının 1 Muharrem olması kararlaştırıldı.
  Bu sene Hicri Yılbaşı, 31 Ocak Salı gününe rastlıyor. Hicri takvim aya (kamer) göre ayarlandığından bir hicri yıl 355 gündür. Bu takvim ülkemizde 26 Aralık 1925'e kadar kullanılmıştır. O tarihten itibaren de, hıristiyanların kullandığı Miladi yıl ve takvim kullanılmaya başlanmıştır.
  Hicri Aylar : Muharrem, Safer, Rebiülevvel, Rebiülahir, Cemaziyelevvel, Cemaziyelahir, Recep, Şaban, Ramazan, Şevval, Zilkâde, Zilhicce.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  beylerbeyi Emekli
  beylerbeyi
  Emekli

  Profili:
  Üyelik: 15.Şubat.2008
  Üye No: 9823
  Mesaj Sayısı: 102
  Tecrübe Puanı: 0

  --->: Hicri Takvim İçin Etkinlik


  Hepsi için tek tek teşekkür etmek gerekecek sanırım:p Bu da güzel, sağolun. Yaz tatili için güzel olacak...


 3. 3
  Candle Devamlı Üye
  Candle
  Devamlı Üye
  Candle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 31.Mayıs.2007
  Üye No: 866
  Mesaj Sayısı: 649
  Tecrübe Puanı: 8

  Cevap: Hicri Takvim İçin Etkinlik


  HİCRİ TAKVİM HAKKINDA (kIsaca)

  Hicri Takvimi Peygamberimizin Mekke'den Medine'ye hicretini başlangıç kabul eden ve ayın dünya çevresinde dolanımını esas alan bir takvim sistemidir. Hicri Takvim; Hicri Semsi ve Hicri Kameri Takvim olmak üzere ikiye ayrılır:

  Hz. Peygamber, Safer ayinin 27.günü Hz. Ebubekir ile birlikte Medine'ye hicret etmek üzere Mekke'den ayrılmış, 4 gece Sevr Mağarası'nda kalmış. 1 Rebiülevvel Pazartesi günü Sevr Mağarasından Medine'ye doğru yola çıkmışlardır. 8 Rebiülevvel / 20 Eylül 622 Pazartesi günü Küba köyü'ne gelmiş. Burada Küba Mescidi'ni inşa etmiş ve 12 Rebiülevvel Cuma günü Medine'ye doğru hareket etmişlerdir.

  Hz. Peygamberin Küba'ya geliş günü olan 20 Eylül 622 tarihini, Hicri sene başlangıcı olarak kabul eden ve dünyanın güneş etrafındaki dolanımını esas alan Takvim sistemine Hicr-i Semsi Takvim denilmektedir.
  İslamiyet'ten önce, her önemli olay tarih başlangıcı olarak kabul edilirmiş. En son Fil Vakası da takvim başlangıcı olarak kabul edilmiştir. Bu uygulamada seneler, her önemli olaya göre sayılarak geldiğinden birçok karışıklıklara sebep oluyordu. Hz. Ömer zamanında Hicretin 17. yılında alınan bir kararla Hicretin olduğu sene Hicri Takvimin 1. yılı ve o yılın Muharrem ayı da Hicri Kameri takvimin yılbaşısı kabul edilmek suretiyle, o yıl 1 Muharrem'in rastladığı 16 Temmuz 622 tarihi de Hicri Kameri Takvimin başlangıcı olarak kabul edilmiştir. Biz bunu Hicri Kameri Takvim değil Hicri Takvim olarak bilmekteyiz.
  Hicri Kameri Takvimde aylar; Muharrem, Safer, Rebiülevvel, Rebiülahir, Cemaziyelevvel, Cemaziyelahir, Recep, Saban, Ramazan, Şevval, Zilkade ve Zilhicce seklinde sıralanırlar.

  Hicri takvimlerde, miladi takvimlerde olduğu gibi artık yıllar mevcuttur. 30 yılda yaklaşık 11 günlük bir gerileme yapmaktadır. Bu gerilemeyi düzeltmek için 30 yıllık dönemlerin 2, 5, 7, 10, 13, 15, 18, 21, 24, 26 ve 29 yılları 355 gün, diğer yıllar ise 354 gündür.

  Ay, dünya etrafında 12 defa döndüğü zaman bir Kameri sene olur ve 354.367 gün veya 354 gün 8 saat 48 dakika 34.68 saniyedir. Dünya, güneş etrafında 1 defa döndüğü zaman da bir Miladi sene olur ve 365.2422 gündür.

  Hicri yıl miladi yıldan ( 365.2422 - 354.367 =) 10.8752 gün daha kısa olduğundan aylar bazen 29. bazen de 30 gün çekmektedir


 4. Reklam

+ Yorum Gönder