5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  LeoparGS Devamlı Üye
     

  Şeytan yaratılmasa olmaz mıydı?

  Şeytan yaratılmasa olmaz mıydı?

  İslam’a göre şeytan, ‘verdiği vesveselerle sürekli olarak insanları saptırmaya çalışan, ateşten yaratılmış, azgın ve kibirli varlıklar’a verilen isimdir. Kur’an’da ilk şeytandan ‘İblis’ diye söz edilir ve “..İblis cinlerdendi, Rabb’inin emrinden dışarı çıktı.” denilerek onun aslında bir cin olduğu belirtilir: “Meleklere Adem’e secde edin demiştik. (O gün içlerinde bulunan) İblis müstesna hepsi secdeye vardılar, o ise bunu kabul etmedi, büyüklendi ve kâfirlerden oldu.” (Sad, 38/73)
  Şahsına ait yanları itibarıyla hiçbir zatî değer ve kıymeti olmayan bu lanetlenmiş varlığın, birçok hikmete binaen yaratılmış olduğunda şüphe yoktur. Bu hikmetlerden en birincisi, onun cinlerin ve insanların manevi olarak yükselmeleri ve alçalmaları adına oynadığı roldür. Şöyle ki: Bir kısım kabiliyetler, ona karşı verdikleri mücadelelerindeki muvaffakiyetleri neticesinde inkişaf edip cennete ehil hale gelmelerine karşılık, Allah’ın kendilerine verdiği istidat ve imkanları onun istekleri doğrultusunda kullanmamaları sebebiyle ise, cehenneme müstahak hale gelirler. Ne inkar edenlerin ne de inananların, ‘niye şeytan yaratıldı?’, veya ‘olmasaydı daha iyi olmaz mıydı?’ şeklindeki bir itiraza hakları yoktur. Evvela, Yaratıcı’ya ve O’nun haber verdiği hususlara inanmayan bir inkârcının inanmadığı şeyleri bir itiraz konusu olarak ileri sürmesinin haklı bir yanı yoktur. İnanan birisinin ise, O’nun takdirlerine teslimiyeti söz konusudur. Esasında, içinde bulunduğumuz kâinatla birlikte sıfırdan yaratılmış bir varlık olarak bizim yüce Yaratıcı’ya karşı ‘hak iddia etme’ hakkımız yoktur. Zira bizim O’na (cc) vermiş olduğumuz bir şey yoktur ki, O’na karşı bir ‘hak iddia etme’ hakkımız olsun. Öyleyse bizim O’na karşı yalnızca sorumluluklarımız ve görevlerimiz vardır. İblis gibi, insanları saptırmaya çalışan diğer inkârcı cinlere de şeytan adı verilir. Hatta Kur’an–ı Kerim, insanlara inkârı ve inkârın ihtiva ettiği her bir batıl düşünceyi telkin etme ortak paydası altında, şeytanları insî ve cinnî olmak üzere iki kısımda mütalaa eder. Kur’an, bir ayetinde şeytanın insanlar üzerindeki emel ve planlarının ne olduğunu kendi ağzından konuşturur. O, isyan ve küstahlığının cezası olarak kovulduğunda Allah’a karşı şöyle homurdanmıştı: “..Onları saptırmak için, senin doğru yolunun üzerine oturacağım. Sonra mutlaka onların önlerinden, arkalarından, sağlarından, sollarından onlara sokulacağım ve sen onların çoklarını şükredenlerden bulmayacaksın.” (A’raf, 7/16) İnsan şeytana muhalefet edebildiği nisbette Allah nezdinde makbul ve başarılı sayılır.


  Derya Aydın
  İlgili Yazılar

 2. 2
  sahra Kıdemli Üye

  --->: Şeytan yaratılmasa olmaz mıydı?

  Şeytan olmasaydı ondan Allah'a sığınmanın güzelliğini bilemezdik.onun inadına Allah'ın emirlerine sarılıp onu mağlup etmenin tadına varamazdık.Allah razı olsun paylaşım için.


 3. 3
  ravzanur Devamlı Üye

  --->: Şeytan yaratılmasa olmaz mıydı?

  davamız-savaşımız belli
  Rabbim başarı nasib etsin inşaallah


 4. Reklam

 5. 4
  Sümeyye_ Hayat, iman ve cihaddır

  --->: Şeytan yaratılmasa olmaz mıydı?

  Allah ccrazı olsun...


+ Yorum Gönder