Cenaze namazında okunacak dualar nelerdir? hadislerle 5 üzerinden 3.50 | Toplam : 6 kişi
 1. 1
  Fetva Meclisi Moderatör
  Fetva Meclisi
  Moderatör
  Fetva Meclisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 23.Ocak.2007
  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 6,642
  Tecrübe Puanı: 74

  Cenaze namazında okunacak dualar nelerdir? hadislerle


  cenaze namazında okunacak dualar
  1024- Ebû İbrahim el Eşhelî (r.a.)’in babasından rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) cenaze namazı kıldığı zaman “Allah’ım dirimizi, ölümüzü burada bulunanımızı ve bulunmayanımızı, küçüğümüzü, büyüğümüzü, erkeğimizi ve dişimizi hepsini affet” diye dua ederdi. Yahya diyor ki: Ebû Seleme b. Abdurrahman, Ebû Hüreyre’den bu hadisin benzerini bize aktardı ve şu ilaveyi yaptı. “Allah’ım aramızda yaşamasını dilediğin kimseyi İslam üzere yaşat ölmesini istediğin kimseyi de imanla öldür.” (56; İbn Mâce, Cenaiz: 23; Buhârî, Cenaiz: 65)
  ž Tirmîzî: Bu konuda Abdurrahman, Âişe, Ebû Katâde, Avf b. Mâlik ve Câbir’den de hadis rivâyet edilmiştir.
  Tirmîzî: Ebû İbrahim’in babasından hadisi hasen sahihtir.
  Hişâm ed Destevâî ve Ali b. el Mübarek bu hadisi Yahya b. ebî Kesir’den, Ebû Seleme b. Abdurrahman’dan ve Peygamber (s.a.v.)’den mürsel olarak rivâyet etmişlerdir. İkrime b. Ammâr; Yahya b. ebî Kesir’den, Ebû Seleme’den, Âişe’den aynı hadisi rivâyet etmiştir. İkrime b. Ammâr hadisi pek makbul değildir. İkrime Yahya hadisinde vehme kapılarak yanılmıştır. Bu hadis aynı şekilde Yahya b. Ebû Kesir, Abdullah b. Ebû Katâde ve babasından da rivâyet edilmiştir.
  Muhammed’den işittim diyor ki: Bu konuda en sahih rivâyet Yahya b. ebî Kesir’in, Ebû İbrahim el Eşhelî’nin babasından yaptığı rivâyettir. Kendisine Ebû İbrahim’in isminin ne olduğunu sordum bilemedi.
  1025- Avf b. Mâlik (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v.) bir ölüye cenaze namazı kılarken şöyle söylediğini işittim namazında şöyle diyordu: “Allah’ım affet onu, acı ona, çamaşırın kirden temizlendiği gibi onu dolu (yağmur, kar) ile günahlarından arındır.” (Müslim, Cenaiz: 26; İbn Mâce, Cenaiz: 23)
  ž Tirmîzî: Bu hadis hasen sahihtir.
  Muhammed: Bu konuda en sahih hadis budur demektedir.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  ATİE Kıdemli Üye
  ATİE
  Kıdemli Üye
  ATİE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 22.Temmuz.2016
  Üye No: 109243
  Mesaj Sayısı: 527
  Tecrübe Puanı: 6

  Yorum: Cenaze namazında okunacak dualar nelerdir? hadislerle


  cenaze namazı islam dinin göre ölen müslüman için kılınması gereken bir namazdır bu namazla mefta daha rahat olur edilinen dualarla mekanı daha iyi olur


+ Yorum Gönder