+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Sohbet Konuları ve Anketler Kategorisinden Şehit Kime Denir? Şehitlik ölçüsü nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mum
  Administrator
  Reklam

  Cevap: Şehit Kime Denir? şehitlik ölçüsü nedir?

  Reklam  Cevap: Şehit Kime Denir? şehitlik ölçüsü nedir? isimli yazı www.Mumsema.comCevap: Şehit Kime Denir? şehitlik ölçüsü nedir?
  İslamda Şehit kimdir? şehit kime denir?


  Allah yolunda öldürülen müminlere, şehîd denilmesi, ölen kişinin cennetlik olduğuna dünyada şâhidlik edilmesi, gerçekte ölü olmayıp yaşaması (Bakara, 2/154) sebebiyledir. "Şehîdler, âhirette gördüğü nimet ve mükâfat sebebiyle dünyaya tekrar dönüp on defa öldürülmeyi temenni ederler" (Buhârî, Îmân, 26; Müslim, İmare, 103) Şehîdler âhirette peygamberler, sıddîklar ve sâlihlerle beraber olurlar (Nisâ, 4/69). "Şehîdin kul hakkından başka bütün günahlarını Allah bağışlar" (Müslim, İmare, 32)

  Şehîdler üç kısımdır:
  1- Hakîki şehîd: İslâm'ın yücelmesi (îlâ-i kelimetüllah) vatan müdafası için savaşırken ölen Müslümanlar. Bu kimseler, yıkanmaz, kefenlenmez, namazları kılınıp kanlı elbiseleri ile defnedilir. Uhud, Bedir ve Çanakkale şehîdleri gibi.
  2- Hükmî şehîd. Hakîkî şehîdin şartlarından birini taşımaması sebebiyle yıkanıp kefenlenen ve âhiret itibariyle şehit olanlardır. Savaşta yaralandıktan sonra yiyip içen, uyuyan, tedâvi gören, başka bir yere nakledilen ve daha sonra ölen kimseler; deprem yangın, sel felaketi, âfet ve benzeri musibetlere maruz kalarak ölen, mide ağrısından ölen, doğum sırasında ölen, suda boğularak ölen, kolera, veba ve veremden ölen, göçük altında kalarak ölen, ilim yolunda ölen Müslümanlar da hükmen şehittirler. (Buhârî, Cihâd, 30, Tıb, 30; Ebû Dâvûd, Cenaiz, 11, 16; Nesâi, Cenaiz, 14; Malik, Cenaiz, 36; Müslim, İmâre, 164-166)
  3- Dünya hükümleri bakımından şehîd; Müslümanların yanında savaşırken ölen münafıklardır. Bunlar da yıkanıp kefenlenmeden cenaze namazları kılınır, kanlı elbiseleri ile defnedilir. Ancak îmânları bulunmadığı için âhirette şehîdlik sevabı alamazlar. Şehîdlik, Müslümanlara özgü bir niteliktir. Müslüman olmayanlar şehîd olamazlar.

  © 2014 Diyanet İşleri Başkanlığı


 2. Misafir

  Yorum: Şehit Kime Denir? Şehitlik ölçüsü nedir?


  Reklam


  Amcama düğünde kör kurşun değdi şehitlik mertebesinde olurmuş düğün başkasının ama kendisi evlenmelerine aracı olmuştu

 3. Misafir
  Ya gercekten kafam karisti bazi sitelerde sehit kavrami cok derayli yani iste dunya menfaati icin olAn,abdesli olaan ,ve savasta olenlere sehit deniliyo ama siz sadece allah yo
  lunda olenere sehit demissiniz...cok rica editorum en azindan benim gkibi ikilemde kalanlar icin konuyu ele alirmisiniz cok riica ediyorum ..

 4. @hmet
  Üye
  Şehitlik konusunda bilgi edinince kafanızın karoşması gayet normal çünkü 80 derece şehit türü vardır ama sıl şehitlik; Allahın hükmü yücelsin ve dünyada hakim olsun diye kafirlerle yapılan savaşta ölmektir.

 5. Misafir
  genellikle bu zaman 2017 de vatan için savaşanlar ve islam için savaşanlara diyor

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
şehit kime denir,  şehit kimlere denir,  sehit kime denir,  şehitler kime denir,  sehit kime denilir,  şehid kime denir,  kimlere şehit denir